Zeki Haber

Koray Varol Akademi Yayınlarına Sorular

17.02.2017
9
Koray Varol Akademi Yayınlarına Sorular
Yayınevleri ile ilgili yazılarımızdan ilki Koray Varol Akademi..
İkinci döneme neredeyse sınav dönem denilebilir…Liseler için YGS ardından LYS,8.Sınıflar için TEOG,mezunlar için KPSS vb..onlarca sınav ikinci dönem yapılacak..
Sınav dönemi olduğu için sınava giren öğrenciler kitaptan kitaba koşturuyorlar..Hangi yayınevinin,hangi yazarın kitabı sınava hazırlık için faydalı ise onu araştırıyorlar..
Belli yayınevleri var ki oldukça yayın konusunda popüler..Neren mi anladık…Şuradan anladık…Google aramalarda en çok aranan yayınlardan biri hiç kuşku yok ki “Koray Varol Akademi’ ..O kadar çok aranıyor ki…Bu yayınevinin türev aramaları bile dikkatimizi çekti…”koray varol akademi teog,koray varol akademi testleri,koray varol kimdir,koray varol akademi matematik çözümleri,koray varol akademi 7. sınıf,koray varol akademi testleri indir,koray varol akademi 7. sınıf türkçe cevap anahtarı,koray varol akademi 6. sınıf cevap anahtarı,koray varol denemeleri,koray varol akademi 6. sınıf,koray varol akademi 5. sınıf,koray varol 8. sınıf matematik soru bankası,koray varol 6. sınıf,Koray Varol Akademi 8.sınıf Tam Set…” aranan ifadelerden biraz sadece bunlar…

Bu da akademinin öğrenciler tarafından çok tercih edildiğini gösterir..

Biz de bunun için akademinin sitesinde yer verdiği soru cevaplara burada aynen yer veriyoruz..
Koray Varol Akademi’den bahseder misiniz? Ne zaman kuruldu? Kuruluş hikâyesi nedir?

Ben de pek çok öğrenci gibi daha ilkokulda özel dersler almaya başladım. Ortaokul hayatında aldığım sıkıcı özel derslerin bugünkü iş yaşamımı şekillendirdiğini düşünüyorum. İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü’nden mezunum. İlk başlarda haftada birkaç saat özel ders vererek eğitmenlik kariyerime başladım. Derslerde çocukların sıkılmaması, onların sürekli olarak konsantre bir şekilde ve eğlenerek öğrenmesi için çalışmalar yaptım. Bu sayede çocuklara sevgiyle yaklaşmanın önemini ve başarı üzerindeki etkisini fark ettim. Daha sonra benim gibi aynı yola baş koymuş diğer eğitmenlerle birlikte Etiler’de bir ofis kurarak Koray Varol Akademi’nin temellerini attım. Kurumumuz başarılı garantili eğitimleri ile öne çıkan bir yapılanma.

Biraz eğitim sisteminizden bahseder misiniz?

Öğrencilerimize eğitim döneminin ilk altı ayında konuları anlatırız. Sistemimizde konular mart ayında biter. Sonraki aylarda da öğrenciyi yoğun olarak sınava odaklı bir hale getiririz. Öğrencilerimizin büyük bir bölümü sınav odaklıdır. Öğrencilerimizin dönem boyunca binlerce soru çözerek ve pratik yaparak konunun çerçevesini görmesi önemlidir. Böylelikle yapamadığı yerler belli olur. Hatalar üzerine gidilir ve böylelikle sınavda çok başarılı bir sonuç çıkar. Her zaman eksikleri çok ayrıntılı analiz ederiz. Buraların neden eksik olduğunu sorgulayarak hata ihtimalini ortadan kaldırırız. Biz bu eğitim sistemimize “kontrol sistemi” adını veriyoruz.

TEOG sistemini anlatır mısınız?

Daha önceki sistemde sınav matematik, Türkçe, Fen, Sosyal ve İngilizceyi ölçerken şu an matematik, Türkçe, fen, İngilizce, sosyal ve din kültürü ve ahlak bilgisi sınavlarıyla ölçüm yapılıyor. Bu durum okulun ve derse devamın önemini biraz daha artırıyor. Başka bir değişken ise sonuçlara eklenen okul başarı puanları oldu. Yılsonu başarı puanları sınav puanına doğrudan eklendiğinden öğrenciler okul puanları için de çok çalıştı. Sistem ayrıca öğretmenlerin rolünü daha etkin kıldı. Tüm yılın ortalamasının katılması ve 12 ayrı sınav yapılması öğretmenlerin daha aktif olmasına katkı sağladı. Sistemin dezavantajları da yok değil. Örneğin, yanlışın doğruyu götürmemesi sınav içinde öğrencinin bilmeden soruları işaretlemesini kolaylaştırıyor. Bu durum genel başarı sıralamasında önemli sapmaların yaşanma ihtimalini artırıyor. Ayrıca okulların not değerlendirme mekanizmasının standart olmaması ne yazık ki bazı sıkıntılara neden olabiliyor.

Yeni Sınav sistemi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
Yeni sınav sistemi bir parça daha baskı ve stresi azalttı diyebiliriz. Sınavın tek sınavdan 12 sınava çıkması ve öğrencilerin kendi okullarında sınava girme avantajı çocuklarımızın yaşadığı stresin dozajını biraz daha düşürdü. Sınav sürelerinin uzatılması, zaman baskısını azaltıp öğrencinin soruyla daha rahat uğraşmasına katkı sağladı.
Sınava hazırlanan öğrencilerde en çok neyi gözlemliyorsunuz?

Çocuk sürekli iyi olduğu konulardaki soruları çözmek ister. Yapamadığını çözmek istemez. Bu nedenle konular sürekli olarak kontrol altında tutulur. Öğrencilerim ile kendi deneyimlerimi paylaşmaya özen gösteriyorum. Çocuklara sürekli “Ben bugüne kadar girdiğim sınavlarda neleri yapıp neleri yapamayacağımı iyi biliyordum” derim. Onlara da sahip oldukları bilgiyi iyi tartmalarını öneriyorum. Amacımız çocuğa ful yaptırmak olduğu için “yanlış gelirse nereden gelir?” sorusunun yanıtını birlikte arıyoruz. Sınava hazırlanma döneminde çocuğun kendisini iyi ve hazır hissetmesi bir taraftan da öğretmenin güven verici tavrı önemlidir. Güven başarıyı da beraberinde getirir.

Koray Varol Akademi Yayınları’ndan bahseder misiniz?

Koray Varol Akademi Yayınları; Türkçe, Fen ve Teknoloji, Matematik, Sosyal Bilimler, İngilizce ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi hazırlık ve test kitapçıkları her yıl binlerce öğrenciyi TEOG ve YGS’ye hazırlıyor. Koray Varol Akademi Yayınları olarak deneme kitaplarımızı deneyimli eğitim kadromuzla birlikte oluşturuyoruz.  TEOG sınavları Kasım ve Nisan olmak üzere 12 ayrı sınavdan oluşuyor. Bu nedenle test kitaplarının müfredatı bu 12 sınavın yapılış sırası ile eş zamanlı olmalı. Biz Koray Varol Akademi Yayınları olarak yardımcı ders kitaplarımızı hazırlarken en çok bu noktaya dikkat ettik. Koray Varol Akademi Yayınları’nın TEOG denemeleri 12 ayrı kitapçık seklinde olup, Kasım ve Nisan ayındaki sınavlar için altı ders bazında hazırlandı. Her kitap dizisi yalnızca o sınav konularını kapsıyor. Böylelikle öğrenciler, konu eksiği ya da fazlası problemi yaşamadan sadece o sınava odaklı çalışabiliyor. TEOG sınavının yanı sıra aynı mantıkla hazırlanmış YGS’ye yönelik test kitaplarımız da eğitmen, veli ve öğrencilerin yoğun ilgisini görüyor.

İçeriklerinizi nasıl belirliyorsunuz?

Kitaplarımızı hazırlarken MEB’in bu güne kadar yaptığı bütün sınavları inceliyor, içeriklerimizi tüm soru tarzlarını tarayacak şekilde sistematik bir hale getiriyoruz. Konu testlerini kolaydan zora doğru sıralayarak öğrencilerin hem bilgi seviyelerini ölçmeyi hem de öğrenciyi yıldırmadan sınava çalıştırmayı amaçlıyoruz. Denemelerimiz sadece sınava kadar olan konuları içeren, sınav odaklı hazırlık testleridir. Tıpkı sınavda olduğu gibi her ders için 20 soru barındırır. Her deneme kitapçığında o derse ait 15 test bulunur. 8. Sınıflara yönelik kitaplarımızda geçmiş yılın sorularına yer verildiği gibi çıkmamış ama çıkma potansiyeli yüksek sorular da yer alır.

Kitap seçiminde hangi noktalara dikkat edilmeli?

Yardımcı kitapların tüm müfredatı ve önceki yıllarda çıkmış soru tiplerini taraması gerekir. Aynı ders içeriği üzerindeki soru örneklerinin çok olması diğer bir önemli kriterdir. Yardımcı kitaplar soru tarzlarını görmeyi ve MEB’in belirlediği konuların her biri için soru çözmeyi mümkün kılar. Geçmiş sınavlarda çıkan sorular da pratik yapmak açısından değer taşır. Bol örnek çözmek eksiklerin belirlenmesi için en doğru ve etkili yöntemdir. Ailelerin, yardımcı kitap seçerken eğitmenlere danışmaları gerekir. Kitapların içeriklerini araştırmak, popüler yayınlardan çok soru sayısı ve tarzı zengin kitaplara yönelmek her zaman faydalı olacaktır.

Yardımcı kitaplar öğrenciler için yararlı mıdır?

Kesinlikle çok yararlıdır. Mesele çok fazla soru çeşidi görmekle ilgilidir. Çözülemeyen her soru öğrenciyi geliştirecek bir unsurdur. Burada önemli olan konu bilgisi tamamlandıktan sonra fazla soru çözerek konunun pekiştirilmesi sağlanmalıdır.

Sınavlara hazırlanan öğrenciler hangi yardımcı kitapları tercih etmeliler?

Öğrenciler öncelikle kendi düzeylerine uygun kitaplarla çalışmalı ve sürdürülebilir bir gelişmeye uygun bir program dahilinde kitap seçimine dikkat etmelidir. Yani gelişme sağlandıkça soru kalitesi daha yüksek seviyedeki kitaplara geçiş yapılmalıdır.

Günde kaç soru çözülmelidir?
Bu konudaki sınırlar öğrencinin bilgi, deneyim, soru okuma hızı ve alışkanlıklarına bağlıdır. Ancak hedeflere bağlı olarak istenen gelişmenin sağlanabilmesi için mümkün olan en yüksek soru sayısına ulaşılmalıdır. Fazla soru çözme alışkanlığı geliştirildikten sonra sınırlı sürelerde soru çözme yeterliliğine ulaşılmalıdır. Örneğin matematik dersi test çalışmasında 40 dakikalık sürede 40 soru çözülmesi gibi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.