2020-2021 Yılı 10.sınıf matematik dersi basit olayların olasılıkları EBA konu anlatım videoları.

10.sınıf matematik dersinin ilk konularından biri olasılık olup,olasılıktan önce sayma ve seçme konusu var.Permütasyon(sıralama), kombinasyon(seçme) konuları olasılıktan önce işlenen konular olup, olasılık konusunun iyi anlaşılabilmesi için bu iki konunun çok iyi anlaşılmış olması gerekir.

10.sınıf matematik olasılık konusu, çok detaylı olmayıp nerdeyse 8.sınıfın tekrarı gibi ama 10.sınıf sorularında kombinasyon ve permütasyonun kullanılmaktadır.8.sınıfın biraz daha ayrıntılı diyebiliriz.10.sınıf olasılık konusu, 11.sınıfta işlenen koşullu olasılık,bağımlı ve bağımsız olasılık konularına temel teşkil etmektedir.Bu nedenle 11.sınıf olasılık konularının iyi anlaşılabilmesi için basit olayların olasılığı mutlaka 10.sınıfta en güzel şekilde öğrenilmelidir.

Olasılık konusunda öğrencilerin zorlanmaması için çarpma yöntemi ile sayma başta olmak üzere, permütasyon, tekrarlı permütasyon ve kombinasyon konusu çok iyi öğrenilmeli.

Bildiğiniz gibi dönel permütasyon sadece fen liselerinin müfredatında var.

Her yıl olasılık konusundan, üniversite sınavı YKS'de her yıl en az bir soru çıkmaktadır.Bu nedenle 10.sınıflar bu konuyu bu yıl öğrenirseler sınav için bir soru cepte demek:)

10.Sınıf matematik olasılık konu anlatım videosu-1

10.Sınıf matematik olasılık konu anlatım videosu-2

10.Sınıf matematik olasılık konu anlatım videosu-3