14 Mayıs 2023 pazar günü sandık başkanı yada memur olarak görevlendirilen öğretmenler seçim nedeniyle eğitim verilecek günü görevli izinli olacaklar. Peki öğretmenlere bu görev izinli olduğu günlerde ek ders ücreti ödenir mi?

Bir çok ilde öğretmenler 10,11,12 Mayıs günleri 14 Mayıs 2023 pazar günü yapılacak seçimde görev verildiği için il seçim kurulu tarafından belli okullarda seçim eğitim toplantısı yapılacak. Ve öğretmenler bu eğitim toplantısı için göevli izinli sayılacak. Ancak öğretmenler bu görevli oldukları gün üzerlerindeki ek dersler için ücret ödenip ödenmeyeceğini merak ediyor.

Henüz 2023 seçimi nedeniyle MEB bu konuda bir açıklama yapmadı ancak 2019 yılında bu konuyla ilgili MEB'in göüş yazısı var. Bu yazıya göre yarım gün yapılacak eğitimler için ek ders ücreti ödenir, ancak tam gün eğitimler için ek ders ücret ödenmez seklinde görüş bildirilmiş.

seçim görevli izin ek ders ücreti

MEB Personel Genel Müdürlüğü'nün 2019 tarihli görüş yazısına göre öğretmenlerin sandık görev toplantısı nedeniyle ek ders ücretinin ödenip ödenmeme hususunu tekrar özetlersek:

Müdür yetkili öğretmenlere, rehber öğretmenlere toplantıya katıldıkları sürelerin yarım gün veya daha az olması halinde o güne rastlayan ek ders ücretleri tam olarak ödenecek, söz konusu toplantı sürelerinin yarım günden fazla olması durumunda ise ek ders ücreti ödenmeyecek. Öğretmenlere toplantıya katılmaları nedeniyle fiilen yerine getiremedikleri ders görevlerini yapmış sayılmaları mümkün bulunmadığı için toplantıya katıldıkları ve giremedikleri derslerin ek ders ücretleri ödenmeyecek. 

14 Mayıs 2023 Sandık Kurulu Ücretleri:

Sandık kurulu başkan görevli ücreti:1.254 TL Memur Üye görevli ücreti: 792 TL

OHAL bölgesi için ödenecek görevli ücretleri

Sandık kurulu başkan görevli ücreti:1.672 TL Memur Üye görevli ücreti: 1.188 TL

Hemen şunu belirtelim, Bakan OHAL'in 9 Mayıs'da biteceğini açıkladı ancak seçim 14 Mayıs günü yapılacak. Dolaysıyla tüm llerde aynı ücret ödenecek demektir.