Köy okullarında yüz yüze eğitim 15 Şubat'ta, 1 Mart'da da 8 ve 12. sınıflar ile ilkokullar yüz yüze eğitime başlayacak.

KÖY OKULLARI 15 ŞUBAT'TA AÇILIYOR

15 Şubat'ta köy okullarında eğitim ve öğretimin başlamasını kararlaştırdık. Ancak vaka sayısının artması durumunda tekrar bu eğitime ara verilebilecek.

OKULLAR 1 MART'TA KADEMELİ BAŞLIYOR

1 Mart'tan itibaren il bazında vaka durumuna bakılarak eğitim ve öğretime geçilmesine karar verdik. 8 ve 12. sınıflar ile ilkokul ve özel eğitim okullarındaki eğitim-öğretimin 1 Mart'ta başlaması için hazırlıklara başlanacak.


15 Şubat'ta okulların açılıp-açılmama durumunu öğretmenler yorumladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, vaka sayılarında olumlu gelişmelerin yaşanmasıyla birlikte15 Şubat’ta yüz yüze eğitimi aşamalı ve seyreltilmiş olarak yeniden başlatmak niyetinde olduklarını belirtmişti.Ancak yine de şubat ayında bilim kurulunun önerisi ve kabinenin alacağı karara göre durumun belli olacağını açıklamıştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da sunum yapmasının beklendiği Kabine toplantısının 1 Şubat saat 15:00’te başlayacağı tahmin ediliyor. Yine toplantının ardından 19:00-20:00 arası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantıya ilişkin açıklamalarda bulunması bekleniyor. Bu toplantı sonunda 15 Şubatta okullarda yüz yüze eğitime mi devam edilecek yoksa uzaktan mı,kademeli vb.hususlar netleşebilir.

Bu arada öğretmenler 15 şubat 2021 de okulların açılıp açılmacağını sosyal medyada konuşmaya devam ediyorlar.Biz de egitimhane forumdan öğretmenlerin görüşlerinden bazılarını sizlerle aynen paylaşıyoruz.Tam olmasa da 15 Şubatta nasıl bir karar çıkacağı konusunda öğretmenlerin görüşü bir ipucu verebilir.

Öğretmenlerin 15 şubatta okulların açılıp-açılmaması, açılmalı-açılmaması ile ilgili fikir alış verişleri:

*3.sınıfları açarlar.Durum aslında iç açıcı değil.Aşının faydası uzun dönemde ortaya çıkacak.Çevrimiçi sınavlar tutarsa bizim okullarda da iş buna döner.
*Açık öğretim sınavları bile online olacaksa okulların açılması mantıklı mı sizce? Hiç umudum kalmadı.
*Ben şahsen bütün kademelerin açılacağını düşünüyorum böyle de istiyorum. Kaldı ki çocukların bütünsel gelişimi içinde çok iyi olur insanın içi daraldı hele çocukların. İnşallah okullarda oluruz en yakın zamanda.
*Eğitim açısından ne tahmin ettiysem hep ters köşe oldum. Bu yüzden bir şey diyemiyorum.
*Ben açılacağını tahmin ediyorum yine 2 grup şeklinde ve haftada 2 gün yüz yüze  başlarız.
*Artık, açık öğretim sınavları da online olarak yapılacak. Her şey dijitale doğru gidiyor. Bakanlık sınav görev ücretlerinden kurtuldu. Bundan böyle öğretmenlerin ücretleri yük olarak görülmeyecek. Salgın ortadan kalksa bile sınavlar artık online yapılacak. Yeni Dünya düzeni böyle olacak. Buna alışmalıyız.
*Okullar 1. sınıf ile yine iki grup şeklinde açılacak. Sonra diğer sınıflar açılacak. Mart ayında tekrar kapanma ihtimali de var.
*Ara tatil öne alındı aşı başladı bence daha fazla ertelemezler görüşü ağır basıyor ama şubatın başında belli olur en geç açılıp açılmayacağı.Evde olmak bıktırdı artık faydalı olmuyor bağlanamayan öğrencilere telafi derken birçok  soru işaretiyle 2.döneme başlayacağız .Yine de herşeye rağmen sağlık diyorum tabiki.Hakkımızda hayırlısı olsun bu illet düşsün yakamızdan artık inşallah.
*Öğretmenlerin aşılanması şartına göre okullar açılacaksa 15 Şubat'a yetişmez. Biliyorsunuz ki 1.doz aşı ile 2.doz aşı arasında 28 gün var ve bu şekilde süreç tamamlanacak.
*Ya açılsın ya da uzaktan eğitim olmasın artık öğrenciler ders için gelmiyor ekrana zorla gelen soru sorunca kaçan dalgasına gelen kaç saat kaldı diyen...
*"Okullar açılır mı" yerine, "Okullar açılmalı mı" demek lazım.Tamam uzaktan eğitim zor, yüz yüze eğitime geçmek istiyoruz ama bunun bedeli Eylül ayında çok ağır ödedik.Şimdi yeniden aynı şeyleri yaşamamak lazım. Okullar böyle uzaktan devam etmeli bence.
*Açıköğretim sınavları kağıt ve gözetmen masrafını bitiriyor zaten.Üniversiteler bir sürü yöntem uyguluyor.Bizim okullarda da başarılı olursa denenir.Zaten artık okulun açılma kaygısı aslında sınavlardı, bu derdi de bitirecekler.
*Ülkeler yeni mutasyonun tahribatından korkuyor.Aşılama boşa gider vakalar üçe katlar diye hepsi teyakkuzda.Biz de vakalar düşüyor diyoruz acele etmeyin ya.
*Bu dönem açılacağını düşünmüyorum. Belki vaka durumuna göre Nisan, Mayıs olabilir. Aşı konusunda da söylenilen şekilde ilerlenmiyor. Aralık başında denmişti . Daha ilk aşılar yeni yapıldı. Gerisi gelecek mi oda belli değil.
*Ben de açılacağını düşünmüyorum, olayın buralara gelme sebebi zaten okullar, mantıklı bakıldığı zaman ekonomi durduruldu. Kasım ayının ortasından itibaren.
okulları açsa ne olacak 1 ay içinde tekrar aynı noktaya gelecek. Bir de mutasyon olayı var ki o bambaşka boyutu olayın. Yani mayıstan önce ben mucize diyorum.
*Açılsada mart- nisan arası kapanır gibi tekrardan.Çünkü nisan ayında bayram var, bayramda kısıtlama olabilir, bir de mutasyon ükke ülke yayılıyor, 3. Dalga endişesi var. Bu şartlar altında vaka durumu belirleyici olacak.
*Bu seneyi uzaktan tamamlayalım bitsin gitsin.Zaten açılsa bile düzen tutuncaya kadar dönem biter.Seneye Eylülde açılırsa inşallah  her kademe icin müfredat değişikliği şart. Müfredat hafifletilip bi alt sınıfın kazanımlarına bolca yer vermek gerekiyor.
*Ben bu süreçte hem teyzemi, hem enişte mi kaybettim. Hani bir söz vardır ya ateş düştüğü yeri yakar diye, şuan ülkemiz tam da öyle. Çevresinde bu illetten zarar görmemiş olanlar, okullar açılsın nolucak..
*Yeğenime hergün okulda ateşölçer testinden geçip dezenfektan kullanan öğretmeninden geçti.Eve geldi 2 gün sonra tüm aileye geçti.En son öğretmeni karantinaya aldılar.Kim demiş okullar sokaktan güvenlidir diye?
*Sokakta bulaşmıyor da okulda mı bulaşıyor zihniyetine de anlam veremiyorum,  bunu diyen adam hayatında hiç okul görmedi herhalde. Sokakta oynayan çocuk sürekli aynı 3 kişiyle 5 kişiyle oynar. 150 çocuk bir arada oynamaz. Okulda yüzlerce çocukla aynı ortamda bulunup,  aynı yerde oynayıp, aynı lavabo,  tuvalet, merdiven vs kullanıyor.
*Ben okulların açılması konusunun tamamen özel okul kayıtlarının alınacağı zamanlara denk getirileceğini, kayıtların alınmasıyla tekrar kapanacağını düşünenlerdenim,bizde özledik okulumuzu, sınıfımızı, öğrencilerimizi, arkadaşlarımızı fakat bu şartlarda okulları açmak çok riskli,üstelik şubatta yeni bir dalga bekleniyor.
*Geçen yıl okullar kapandıktan sonra biz ne dedik, veli pozitif çıksa da öğrenciyi okula gönderir dedik mi, dedik.Başımıza geldi mi bu olay? Hem de kaç yerde birden.Öğrenci hastalansa, hocam sabah biraz öksürdü ama şimdi iyi diyip, çocuğu okula gönderirler dedik mi, dedik. Yaşandı mi? Yaşandı.Böyle bir çok örnek varken hala okulla sokak kıyaslaması yapanlara diyecek söz bulamıyorum.
*Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, çocukların bir an önce okula gitmesinin herkesin ortak gayesi olduğunu söyledi. İlhan, "Şu an için okulların açılması veya diğer kısıtlamalar ile ilgili kararları değerlendirmek için biraz erken olacağı kanısındayım. En azından 2'nci doz aşılama yapıldıktan sonra peyderpey kısıtlamaların ve okulların açılmasını düşünmenin daha doğru olacağı kanısındayım" dedi.(DHA)

*Vaka sayısı 6-7 binlerde açılması mümkün mü sizce? 8 ve 12 lere seyreltilmiş olarak açılacağı diğer kademelere ise en az 15 Marta kadar açılmayacağı kanaatindeyim.Yasakta biraz esneme yapılarak hafta içi 11'e  alınabilir.Restaurant ve cafeler ise HES kodu şartıyla açılabilir.Bu benim öngörüm...

Öğretmenlerin bu konuda tartışmalarını şuradan takip edebilirsiniz.

ANKET: 15 Şubat'ta okullarda yüz yüze eğitim başlar mı?