Zeki Haber

17 Nisan’da İlkokul,Ortaokul ve Lise Öğrencilerine Tatil Olacak mı ?

17 Nisan’da İlkokul,Ortaokul ve Lise Öğrencilerine Tatil Olacak mı ?

Bilindiği üzere ülkemizde 16 nisan 2017 tarihinde referandum olacak. Referandumun sonucu şimdiden merak edilse de merak edilen bir diğer konu 17 Nisan 2017  tarihinde okullar tatil mi ? İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin yanı sıra öğretmenlerinde en çok merak ettiği sorunun cevabı bu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 16 Nisan’da yapılacak halk oylaması nedeniyle, 17 Nisan’da okulların tatil edildiğini bildirdi.

Bakan Yılmaz, halk oylaması çalışmaları kapsamında ziyaretlerde bulunduğu memleketi Sivas’ta, Zara ilçesinde yapımı tamamlanan 100 milyon liralık yatırımların toplu açılış törenine katıldı.

Törende yaptığı konuşmada, halk oylamasına değinen ve vatandaşlardan “Evet” oyu vermelerini isteyen Yılmaz, daha sonra TOKİ’nin hak sahibi belirleme kura törenine katılarak, ilk kurayı çekti.

Zara’da hayırsever Muttalip Çifçi tarafından yaptırılan Halil İbrahim Çifçi İlk/Ortaokulu’nun açılışını da gerçekleştiren Bakan Yılmaz, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “16 Nisan’da halk oylamasını yapıyoruz, sandık kurullarında birçok öğretmenimiz görev almakta, sayımların sağlıklı olabilmesi için yapılacak itirazların da yine sağlıklı şekilde neticelenebilmesi için başbakanımızın talimatı üzerine, aynı zamanda okullarımızın da düzenin sağlanması ve temizliğinin hakkıyla yerine getirilebilmesi için başbakanımızın talimatıyla, 17 Nisan’ı tatil etme kararı aldık.” diye konuştu.

Daha sonra okulu gezen Yılmaz, ardından bugün açılışı gerçekleştirilen Zara Devlet Hastanesi’ni ziyaret etti.

PEKİ…17 NİSANDA OKULLAR TATİL Mİ ?

Yapılacak başkanlık seçiminde, oy verme işlemi saat 17.00’a kadar sürecek.  Her seçimde olduğu gibi oy verme işlemleri okullarda yapılacak. Seçimlerde genel olarak siyasi parti temsilcileri ve memurların yanı sıra öğretmenler de görev alacak. Oy verme işlemi sona erdikten sonra Evet/Hayır oylarının sayılması, ve bu oyların tutanaklar ile tutulması vb işlerden dolayı akşam geç saatlere kadar referandum süreci devam etmiş olacak. Ayrıca bir de tutanakların ve seçim torbalarının teslimi yapılması gerekiyor. Bütün bu işlemler okullarda olacağından dolayı 17 Nisan Pazartesi günü okulların eğitim-öğretime hazır hale getirilmesi o kadar kolay olmayacak.

Bütün bu nedenlerden dolayı, daha önceki seçimlerde olduğu gibi,her ne kadar resmi bir açıklama yapılmamış olsa da,17 Nisan 2017 Pazartesi günü okullarının ve özel okulların tatil olması ihtimali oldukça yüksek. Tabi bu durumda öğretmenler idari izinli sayılacaklar.

Ayrıca , eğer 17 Nisan 2017 günü tatil olursa, ders görevi olan öğretmenler idari izinli sayılacakları için ek ders ücretlerini alabilecekler.

ÜNİVERSİTELERE DE TATİL OLACAK MI?

Bilindiği üzere üniversite öğrencileri genelde memleketinden başka şehirde öğrenim görmekte, YSK kısa bir süre önce üniversite öğrencileri için ikametgah adresinde değişiklik yapılması için teşvikte bulunsa da birçok öğrenci yapmamış gibi duruyor.Öğrencilerin memleketine gidip gelebilmesi için  bir çok üniversitenin ,pazartesiyi tatil yaptığı gelen bilgiler arasında. Hatta bazı üniversiteler vize haftasına denk gelmesine rağmen ,sınav tarihlerini referandum tarihine göre ayarladığıda biliniyor.

DİĞER KAMU KURUŞLARI  DA TATİL YAPABİLECEK Mİ ? 

17 NİSAN tarihinde diğer kamu kuruşlarında çalışan memurların tatil yapması beklenmiyor. Yani PTT ve BANKA gibi kamu kuruluşları aksi bir durum olmadığı takdirce açık olacak.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.