Eylül 2022'de ataması yapılacak öğretmenlerin branş dağılımında sayılar arasındaki farka tepkiler artmaya devam ediyor...Ataması yapılacak 20 bin öğretmenin tam tamına 7.503 tanesi okul öncesi,...Diğer branşların tamamı sadece 14.446. Bu sayı okul öncesi branşının iki katı bile değil!!!

Ataması yapılacak 19 bin 969 öğretmenin temel branşlardaki dağılımı belli oldu. Ancak branşlardaki sayılardaki farklılığa hem öğretmen adaylarından hem de eğitimcilerden çok ciddi tepki var.

Örneğin eğitimci yazar Salim Ünsal tepkisini şöyle özetledi:"Biz buna 20 bin öğretmen ataması demeyelim de Okul Öncesi ve diğerleri diyelim..."

Öğretmen adaylarının sosyal medyada dile getirdikleri tepkilerden bazıları:

-Pdr 467, Türkçe 552. Böyle bir kıyım olamaz. Alan ortalamaları en yüksek iki bölüm resmen öldürülmüş. Nasıl, hangi hevesle ders çalışacağız?
-Allah’ım sen bayramda 20 bin atama olacak senin neden olmuyor ki diyen akrabalardan koru lütfen çünkü ben kavga ederim diye çok korkuyorum. Birileri 20 binin sadece 480 tanesinin benim branş olduğunu anlatsın şunlara lütfen. Tahammülüm kısıtlı.
-Hayalim ingilizce öğretmeni olmak ama bu atamayı gördükten sonra hayalim yerle bir oldu.
-Nefesin kesilene kadar koşup da varamadığın yerlere elleri cebinde yürüyerek gidenlerin vardığını öğrenince her şeye kırılıyorsun, herkese.
-20 bin öğretmen atamasında İngilizce’ye verilen kontenjan sayımız sadece 450. İngilizce dersinin olmadığı tek bir kademe bile yokken bu nasıl mümkün oluyor? Son alımın da 857 olduğunu unutmayalım.
-Ben bu netlerle 538 sıralama ile pdr'den atanamıyorum. 7 bindeki sınava öylesine girmiş insan atanacak..Hakkımı nasıl helal edeyim?? Hak mı bu? 
-288 nedir arkadaş ya. Hani nerde spora, sporcuya verilen değer... Yazıkkkkk
-Okul öncesine öğretmen ihtiyacı elbette artmış olabilir. Ancak aylar sonra gelen 20bin atama, okul önce kontenjanı için öğretmen ihtiyacının günden güne arttığı branşlardan #kontenjan kısılmış gibi bir algı oluşturuyor.
-Bir branşa kin beslemek için hangi bölüm olduğunun bir önemi yokmuş yüksek kontenjanlı olması yeterliymiş. Dün ilahiyat bugun okul öncesi yarın nicesi. Bölüm değil sistem eleştirildiği gün aydınlıklara kavuşacağız.
-İnsanlar onca umutsuzluğuna rağmen gecesini gündüzüne katıp emek veriyor. Tek çaresi atanmak olan binlerce insan varken şu dağılıma bak! Ne yaptınız ya yoldan geçenlere 'Hadi bir sayı söyle' diyip mi hazırladınız tabloyu bu nasıl adaletsizlik. Yazık

Kaynak:Tablolar Eğitimci Yazar Salim ÜNSAL'ın twitter hesabında alınmıştır.

2022 Sözleşmeli Öğretmenliğe Başvuru ve Atama Duyurusu hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak için TIKLAYIN

BAKAN ÖZER, 20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASINA İLİŞKİN BRANŞ BAZINDA KONTENJAN DAĞILIMINI AÇIKLADI

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kanal 7'de katıldığı canlı yayın programında 20 bin öğretmen atamasına ilişkin branş bazında kontenjan dağılımını açıkladı.   

Öğretmen atamalarının en fazla son 19 yılda yapıldığını hatırlatarak bu sayının 500 binden 1.2 milyona ulaştığını kaydeden Bakan Özer, "Bu başarıların altındaki ana etmenlerden bir tanesi de bu. Eğer eğitim kitleselleşme evresine, evrenselleşme fazına geçmesi sağlanırken öğretmen ataması sistemde çok fazla olmasaydı bugün bu başarılardan bahsedemezdik. Onun için Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum. Gerçekten hem okullaşma oranlarının artmasında çok ciddi bir seferberlik aynı zamanda ihtiyaç duyulan öğretmenlerin de sisteme kazandırılması konusunda çok büyük fedakarlık yaptı. Eğitim sistemindeki öğretmenlerin yaklaşık yüzde 75'i son 19 yılda atandı. Öğretmenlerin kadın- erkek dağılımında da çok ciddi bir kırılma var. Eğitim sisteminde 500 bin öğretmen varken bunların yüzde 40'ı kadındı. Şu anda 1.2 milyon öğretmenin yaklaşık yüzde 60'ı kadın öğretmenlerden oluşuyor." dedi. 
 
Özer, öğretmen atamalarıyla ilgili büyük ağırlığı okul öncesine verdiklerini belirterek "Eğitimin diğer kademelerinde okullaşma oranları istenilen seviyede olmasına rağmen okul öncesinde istenilen seviyeleri inşallah bu dönem sağlayacağız. Bu kapsamda 3 bin tane yeni anaokulu, 40 bin ana sınıfı yapılmasıyla ilgili süreç gayet başarılı bir şekilde devam ediyor, ona göre planlamamızı yaptık." dedi.
 
20 bin öğretmen atamasına ilişkin branş bazında kontenjan dağılımı hakkında bilgi veren Özer, 99 alanda öğretmen atamasının yapılacağını bildirdi. 

EN ÇOK ATAMA OKUL ÖNCESİNE YAPILACAK
 
Özer, bu kapsamda en fazla atama yapılacak ilk beş branşı sırasıyla 7 bin 503 kontenjanla okul öncesi öğretmenliği, 2 bin 223 kontenjanla sınıf öğretmenliği, 1.250 kontenjanla özel eğitim öğretmenliği, 1.218 kontenjanla din kültürü ve ahlâk bilgisi ve 1.004 kontenjanla ilköğretim matematik öğretmenliği olacağını açıkladı. 
 
Bakan Özer, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenecek törende 1 Eylül'de atamaların yapılacağını belirterek tüm öğretmen adaylarına başarılar diledi.

ÖĞRETMENLERİN 10 BİNİ İSTANBUL'A ATANACAK

İstanbul'un öğrenci sayısı en fazla il olması bakımından, buradaki okul yatırımlarına ve öğretmen atamalarına ayrıca önem verdiklerini belirten Özer, "Son iki atamada 10 bin öğretmeni İstanbul'a verdik. Bu atamada da yüzde 50'sini İstanbul'a vereceğiz. İstanbul'un çok daha güçlü olmasını istiyoruz. Okul öncesinde de ağırlığı İstanbul'a veriyoruz. 3 bin yeni anaokulunun 1000 tanesini İstanbul'a vereceğiz." diye konuştu.