Zeki Haber

2018 Liseye Giriş Sınavında Kaç Yanlış Bir Doğruyu Götürecek?

2018 Liseye Giriş Sınavında Kaç Yanlış Bir Doğruyu Götürecek?

İlk kez 2018 yılında yapılacak nitelikli liseler olarak anılan;fen lisesi,sosyal bilimler lisesi,proje liseleri için yapılacak seçme sınavının merakla beklenen örnek soruları yayınlandı.

Merak edilen bir çok husus var bu sınavla ilgili.

Diğer merak edilen bir konu da “Yanlışın doğruyu götürüp götürmeyeceği”.

MEB yeni liseye giriş sınav sistemi ile ilgili daha önce yaptığı bir açıklamada bu soruya cevap vermişti.

MEB in yeni liseye geçiş sınavı ile ilgili yaptığı açıklama şöyle:

Eğitim sisteminde yer alan öğretim programlarının hedefleri, öğrencilerin okulda ne öğrendiği ve öğrendikleriyle neler yapabildikleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu doğrultuda gerçekleştirilecek liselere geçiş sınavı, 8.sınıf kazanımlarıyla birlikte kazandırılmak istenen becerilere odaklanan bir sınav olacaktır.

Sınavla öğrenci alan liseler ise Fen, Sosyal Bilimler ve Proje okullarından oluşacak. Bu okullara, haziran ayı başında yapılan ve isteğe bağlı girilen bir sınav ile kayıt yapılacak. Sınav, sadece 8. sınıf müfredatını kapsayacak. 135 dakika sürecek sınavda 90 çoktan seçmeli soru sorulacak. Sınav, sayısal ve sözel iki bölümden oluşacak. Matematik, Fen ve Türkçe testinden 20’şer soru, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Yabancı Dil testinden 10’ar soru yöneltilecek.

Sınavda, 3 yanlış bir doğruyu götürecek.

MEB 2017-2018 YILI KAZANIM KAVRAMA TESTLERİ

MEB 2017-2018 Yılı 8.sınıf kazanım kavrama testlerini ÖDSGM adresinde yayınlamaya başlayalı epey süre oldu.Henüz örnek sorular yayınlanmadı ancak örnek soruların MEB’in yayınladığı kazanım kavrama testlerine uyumlu olması bekleniyor.Bu nedenle örnek soruları çok merak edenler kazanım kavrama testlerine göz atabilirler.

8.Sınıf Kazanım Kavrama Testleri

Türkçe

Matematik

Fen Bilimleri

İnkılap Tarihi

Din Kültürü

İngilizce

2018 yılında ilk kez yapılacak olan 8.Sınıflar Liseye Giriş Sınavı örnek sorularını deneme sınavı demedi ama MEB ÖDSGM sitesinde “8.Sınıf 1.Değerlendirme Sınavı” adı altında yayınladı.

8.SINIF 1.DEĞERLENDİRME SINAVI için TIKLAYINIZ

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.