Zeki Haber

2018 Liseye Giriş Sistemi Nasıl Uygulanacak?

2018 Liseye Giriş Sistemi Nasıl Uygulanacak?

2018 YILINDA LİSELERE GİRİŞTE YENİ SİSTEM

Daha önce ilkokulu bitiren öğrenciler için TEOG adı verilen sınavla birlikte bu sınavda alınan sonuçlar doğrultusunda liseye geçiş yapılmaktaydı. Ancak bu yıl yapılan bir değişiklikle liselere geçiş sistemi tamamen değişmiş oldu. Öğrencilerin ve velilerin merakla bekledikleri yeni sistem Milli Eğitim Bakanı tarafından açıklandı. Bu açıklanan sistem kimi kesimler tarafından memnuniyetle karşılanırken kimileri ise bu sistemin eski sistemden çok daha kötü olduğunu belirtmekte.

TEOG YERİNE MAHALLİ SİSTEM

Bu sistemle birlikte TEOG sınavı eğitimde daha önce uygulanıp da değişen sınavlar gibi sınav tarihine karışmış durumda. Son getirilen sistemle birlikte artık öğrenciler isteğe bağlı olarak sınava girecekler. Yani liseye geçişte sınav mecburiyeti ortadan kalkmış durumda.’ Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemi’ adı verilen bu düzenlemeyle birlikte öğrencilerin yaklaşık olarak yüzde doksanlık bir kesiminin bu sistemle birlikte liseye yerleştirilecekleri tahmin edilmektedir. Öğrenciler kendisine yakın olan 5 okul tercih edebilecek ve bu tercihleri sonucunda liseye yerleştirilecekler. Nitelikli olarak belirtilen okullara ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenecek olan merkezi bir sınav sonucu öğrenciler almış oldukları bu puanlarla fen lisesi gibi nitelikli liselere yerleşebilecek.

SORU DAĞILIMI

Sınavda öğrencilere toplam 90 soru yöneltilerek cevaplamaları istenecek. Sınav sayısal ve sözel olmak üzere 2 bölümden oluşacak. 20 fen, 20 matematik, 20 Türkçe, 10 inkılap tarihi, 10 din kültürü ve 10 tane de İngilizce sorusuna cevap aranacak. Toplamda 90 soruya 135 dakikalık bir zaman verilecek. Bu sınavda açıklanan bilgilere göre açık uçlu sorular yer almayacak.

Yapılan sınav sonucunda öğrenciler almış oldukları puanlarıyla tercihleri sonucunda bir liseye yerleştirilecek. Yani bu yeni sistemle öğrencilerin çok önemli bir kısmı evine yakın olan okula mahalli sistemle yerleştirilirken sınava girip de gerekli puanı alan öğrenciler ise başarıları dahilinde tercihlerine göre yerleştirme yapılacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.