Zeki Haber

2018 TYT’de Açık Uçlu Soru Sorulacak Mı?

2018 TYT’de Açık Uçlu Soru Sorulacak Mı?

Yeni sınav sistemi YKS gündemden bir türlü düşmüyor.Uzun süre de düşeceğe benzemiyor.Sınavla ilgili o kadar çok sorulan soru var ki..YÖK konuyla ilgili 26 adet soru cevap yayınlamasına rağmen soruların arkası kesilmiyor..

Şimdi de sorulan sorulardan biri de “2018 TYT’de Açık Uçlu Soru Sorulacak Mı?”

Zaten YKS ikinci oturumda açık uçlu soru sorulmayacağı netlik kazanmıştı.

Hürriyet Gazetesi’nden Nuran Çakmakçı,YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a YKS ile ilgili adayların hala merak ettiği soruları sordu,verdiği cevaplardan biri de bu sorunun cevabı gibiydi.

1) Örnek soru yayınlanacak mı?

Önümüzdeki günlerde örnek soru yayınlamayı düşünüyoruz.

2) Adaylar yeni sistemle ilgili daha sonra bilgilendirilecek mi?

Evet. Bugünden itibaren Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi ile işbirliği çerçevesinde son sınıfta olan bütün öğrenci ve ailelerine bilgilendirme maili gönderilecek. Ayrıca yine MEB ile işbirliğiyle rehber öğretmenlere de bilgilendirme yapılacak. Çağrı merkezimiz de hizmet verecek.

3) Bu yıl puan türlerinde değişiklik olacak mı?

Bu yıl adaylar ilk kez yeni sistemle karşılaşıyorlar. İlk sene puan türlerinde bir değişiklik şu aşamada yapmıyoruz. Bu konuda bir sonraki sene için geniş çaplı uzmanlardan oluşan komisyonlar kuruyoruz, onların önerilerine göre bir çalışma yapacağız.

4) Açık uçlu soru sorulacak mı?

Açık uçlu soru ikinci sınavda olmayacak. Birinci sınavda da çok az sayıda olma durumu var. Bunun sebebi şu: ÖSYM’nin yaptığı analizlerde açık uçlu sorunun sınavın kalitesine, öğrencinin niteliğinin ölçümlenmesine pek katkı sağlamadığı sonucuna varılıyor.

5) Birinci ve ikinci sınav ne zaman başlayacak?

Birinci sınav 10.00’da başlayacak. 90 dakika sürecek. Sınav bittikten sonra yaklaşık 2.5 saat boşluk olacak. Adaylar biraz dinlenip, rahatlayacak. İkinci sınava bu boşluk sonrası başlanacak.

Umarız son sorunun cevabında olduğu gibi 2,5 saatlik arada öğrenciler,dinlenip rahatlayabilir…Ama bir çok öğrenci için hiç de öyle olacağa benzemiyor!..

Zekihaber.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Zeynep dedi ki:

    birinci oturum ve ikinci oturum arasında mı hesaplanacak birinci oturumun puanı??????

© 2019 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.