İl Milli Eğitim Müdürlükleri 2020 Yılı Aralık ayı norm kadro-ihtiyaç fazlası öğretmenlerin duyuruları yayınlanmaya devam ediyor.

Eğer gözümüzden kaçan il yoksa, şu ana kadar (6 Ocak 2021 )  62 iL 2020 yılı  Aralık ayı norm atama duyurusunu yayımladı.Günlerdir merakla beklenen illerden Ankara 18 Aralık günü duyuruya çıktı. 

En son 6 Ocak'ta Yalova duyuruya çıktı.

Duyuruyu yayınlayan illerin İL İL atama duyurularına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Norm kadro fazlası/istihdam fazlası öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri; 17/04/2015 tarihli 29329 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 53. maddesindeki hükümler ve Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 19/09/2016 tarihli,  68898891-903.02-E.9853896 sayılı 2016/19 Genelgesi kapsamında yapılmaktadır.

Norm fazlası öğretmenler, kadrosunun bulunduğu ilçedeki okulları tercih etmesi halinde ilçe önceliği de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanacak.

Duyuruya çıkan il milli eğitim müdülükleri duyuruda, kılavuza, norm fazlası öğretmen listesini, il norm kadro-ihtiyaç fazlası tercih formunu ve okulların ihtiyaç listesini vb .yayınlamaktadır.

Tabi norm fazlası atamalar için her ilin ayrı bir atama takvimi oluyor.

Aralık 2020 norm fazlası atama duyusuna çıkan iller listesi: (Yayınlayan iller koyu renk ve + ile belirtildi.)

Duyuru yayınlayan İlin üzerine tıkladığınızda o ilin norm atama duyurusu sayfası açılacaktır.

İL İL 2020 ARALIK AYI NORM ATAMA DUYURULARI

01 Adana (+)
02 Adıyaman (+)
03 Afyon
04 Ağrı
05 Amasya (+)
06 Ankara (+) (1.Aşama açıklandı)
07 Antalya (+)
08 Artvin (+) (Sözleşmeli)
09 Aydın (+)
10 Balıkesir (+)
11 Bilecik (+)
12 Bingöl (+)
13 Bitlis (+)
14 Bolu (+)
15 Burdur(+)
16 Bursa (+)
17 Çanakkale(+)
18 Çankırı (+)
19 Çorum (+) (3.aşama inha da yayınlandı)
20 Denizli(+)
21 Diyarbakır(+)
22 Edirne (+) (31 Aralık'da duyuruya çıktı)
23 Elazığ (+)
24 Erzincan (+) (Sonuçlar)
25 Erzurum (+)
26 Eskişehir
27 Gaziantep
28 Giresun (+)
29 Gümüşhane (+)
30 Hakkari
31 Hatay (+)
32 Isparta (+)
33 İçel (Mersin) (+)
34 İstanbul
35 İzmir (+) (1.yer değiştirme listesi yayınlandı)
36 Kars (+)
37 Kastamonu (+)
38 Kayseri (+)
39 Kırklareli (+)
40 Kırşehir (+)
41 Kocaeli
42 Konya (+) Taslak Atama Listesi 
43 Kütahya (+)
44 Malatya
45 Manisa (+)
46 K.maraş
47 Mardin
48 Muğla (+)
49 Muş (+)
50 Nevşehir  (+)
51 Niğde (+)
52 Ordu (+)
53 Rize (+)
54 Sakarya (+)
55 Samsun (+)
56 Siirt  (+)
57 Sinop (+)
58 Sivas
59 Tekirdağ (+)
60 Tokat 
61 Trabzon (+)
62 Tunceli  (+)
63 Şanlıurfa
64 Uşak
65 Van (+)
66 Yozgat
67 Zonguldak (+)
68 Aksaray
69 Bayburt
70 Karaman (+)
71 Kırıkkale (+) (31 Aralık'da duyuruya çıktı)
72 Batman (+)
73 Şırnak (+)
74 Bartın (+)
75 Ardahan
76 Iğdır (+)
77 Yalova (+)
78 Karabük (+)
79 Kilis
80 Osmaniye (+)
81 Düzce (+)

İhtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri (MEB ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ 53.MADDE )

MADDE 53 – (1) Eğitim kurumunun ya da bölümün/eğitim kurumunda uygulanmakta olan mesleki ve teknik eğitim alanının kapanması, program değişikliği, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla ders/alan kaldırılması ya da norm kadro esasları gereğince yapılacak düzenlemeler sonucu öğretmen fazlalığı oluşması hâlinde; eğitim kurumunun ya da bölümün kapatılması veya program değişikliği sonucunda bu eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, yeni eğitim kurumu açılarak öğrencilerin taşınması hâlinde bu eğitim kurumlarına, öğrenci azlığı nedeniyle kapatılan eğitim kurumlarında ya da bölümlerde görevli olanlar ise açık norm kadro bulunması hâlinde öncelikle öğrencilerin taşındığı eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına mazeretleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanır.

(2) Bu şekilde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi hâlinde bu durumdaki öğretmenler tercihleri de dikkate alınmak suretiyle öncelikle il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına atanır. İl içinde alanlarında ihtiyaç bulunmayanların atamaları, bulundukları ilde çalışılması gereken süre şartı aranmaksızın tercihleri doğrultusunda yer değiştirme döneminde il dışına yapılabilir; bunlardan zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunanlar, alanlarında ihtiyaç bulunan zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına atanır.

(3) Öğretmenlerden; herhangi bir nedenle istihdam alanı daralanlar ile görevli oldukları eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro sayısı azalanlar, hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir. Hizmet puanının eşitliği hâlinde sırasıyla; öğretmenlikteki hizmet süresi daha az olan, öğretmenliğe daha sonra başlayan norm kadro fazlası olarak belirlenir. Hizmet puanlarının hesabında yer değiştirme başvurularının son günü esas alınır. Norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanır.

(4) Genel hayatı etkileyen deprem, sel, yangın ve benzeri doğal afetler nedeniyle olağanüstü durumların oluştuğu yerlerdeki eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı, öncelikle bu madde kapsamında bulunan ihtiyaç fazlası öğretmenlerle karşılanır.

(5) Bu madde kapsamında il içinde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi durumunda fazlalık, il içinde zamana bağlı olmaksızın yapılacak yer değiştirmelerle giderilir. Bu şekilde yapılacak yer değiştirmeler, duyurusu yapılan eğitim kurumlarına öğretmenlerin tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Fazla konumdaki öğretmenlerden herhangi bir kuruma atanmak üzere başvuruda bulunmayanlar ile tercihlerine atanamayanların görev yerleri, il içinde valiliklerce resen belirlenir. (Ek cümle:RG-8/9/2016-29825) Ancak ilgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen öğretmenler ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan öğretmenlerden norm kadro fazlası konumunda bulunanlar, engellilik durumlarının devamı süresince resen görev yeri belirlemeden istisnadır.

(6) Dönüştürülen eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler, dönüşen eğitim kurumuna öğretmen olarak atanma şartlarını taşıması ve alanlarında norm kadro bulunması hâlinde hizmet puanı üstünlüğüne göre öncelikle bu eğitim kurumlarına atanır.
 

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ için TIKLAYINIZ (2020 Son Değişikliklerin de yer aldığı)

DİKKAT:Değerli öğretmen arkadaşlar, illerin norm ataması ile ilgili ihtiyaç listelerinde, atama takvimi süresi içinde değişiklikler olabileceği için ilinizin web sitesindeki duyuru-haber sayfasını takip etmenizi öneriyoruz.

Bazı illerin 2020-2021 yılı norm fazlası öğretmen atama takvimi-tarihleri (örnekler)

Celal DEMİR - ZEKİHABER.COM