MEB 2022 LGS merkezi puanına göre lise tercihi yapacak öğrenciler için, 2021-2022 yılı Adana fen ve sosyal bilgiler liselerinin taban-tavan Türkiye geneli yüzdelik dilimlerini yayınladı.

Tercih yapacak öğrencilerin isabetli tercih için bu bilgileri kullanmaları gerekiyor. Örneğin 2022 LGS puanına yada yüzdelik dilimine göre  Adana Fen Lisesini tercih etmeyi düşünen bir öğrencinin aşağıdaki tabloda yer alan 0,01-0,39 yüzdelik dilimini dikkate alması gerekiyor. Adana Fen Lisesini yüzdelik dilimi 5,10 olan bir öğrencinin tercih etmesi ölü tercih demektir.Ama yüzdelik dilimi 0,50 yada 0,70 olan bir öğrenci tercih edebilir.Az da olsa kazanma ihtimali var.

YÜZDELİK DİLİM NEDİR? NASIL HESAPLANIR?

Yüzdelik dilim sıralamanızın yüzde olarak ifadesidir. MEB herhangi bir öğrencinin Türkiye'de veya ilde kaçıncı olduğunu değil bunun yüzde olarak ifadesini vermiştir. Örneğin Türkiye genelinde yüzde 8 giren bir öğrenci 1.300.000 (LGS'ye giren yaklaşık öğrenci sayısı) öğrenci arasında 104.000 olmuş demektir.

Yüzdelik dilim öğrencinin sıralamasına yüz,100, sayısı ile bir oran kurulması ve bu sıralamanın yüzdelik olarak ifade edilmesidir. Yani sıralamanın 100 sayısıyla çarpılması ve sınava giren toplam öğrenci sayısına bölünmesidir.

ÇORUM'DAKİ FEN, SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ 2021-2022 DÖNEMİ YÜZDELİK DİLİMLERİ

2022 LGS puan bilgilerine göre Anada'dan Fen, Sosyal Bilimler liselerinden tercih yapacak öğrenciler için kullanılabilecek 2021 yüzdelik dilimler açıklandı.

Adana Fen Lisesi, Seyhan Borsa İstanbul Fen Lisesi, Kozan Fen Lisesi, Eczacı Bahattin-Sevinç Erdinç Fen Lisesi, Bahtiyar Vahabzade Sosyal Bilimler Lisesi ve Ceyhan Ticaret Borsası Sosyal Bilimler Lisesi taban-tavan yüzdelik dilimleri