2021 LGS sınavından sonra sınavla ilgili diğer noktalar neredeyse hiç konuşulmadı.Ancak matematik sorularının zorluk seviyesine öylesine ciddi, ilginç yorumlar, eleştiri geldi ki..Hem öğrenciler, hem öğretmenler hem de bazı uzmanlar, yaklaşık 1,5 yıldır okuldan uzak olan öğrencilere bu kadar zor matematik sorularının sorulmaması gerektiği yönünde çok ilginç, dikkat çekici eleştiriler, yorumlar yaptılar...2021 LGS matematik soruları zor muydu? kolay mıydı? Yada bu kadar zor sorulması normal mi? LGS matematikten 15.sorunun YKS sorularından daha zor olduğu şeklinde değerlendirmeler yapıldı. Ayrıca çok zor olduğuna daire en ço keleştiri alan 15.üçgen sorusunun çözümünü de haberimize ekledik.

Burada bu yorumlardan ulaşabildiklerimizi sizlerle paylaşalım istedik.

2021 LGS MATEMATİK SORULARI İLE İLGİLİ YORUMLAR-GÖRÜŞLER-ELEŞTİRİLER

Abbas GÜÇLÜ'nün bu gün twitter hesabından yaptığı şu paylaşım dikkat çekiciydi:

"Ziya Hocam, LGS konusunda bir de siz ses verseniz!
Matematik soruları içinize sindi mi?
Bazı okullar,cevap kartları daha Ankara’ya ulaşmadan kendilerini şampiyon ilan etmiş,bu doğru mu?
Yeni nesil sorular, yeni sorunlar yaratmadı mı?
Çocuklarımızın,velilerimizin morali ne olacak?"

*LGS 2021 de en iyi öğrenciler de ağlıyor matematik zordu diye! Geçen yıl pandemiden dolayı ligden düşürülmeyen Hes Kablo Kayserispor a bile tanınan hak! 1.5 yıldır pandemiden dolayı uzaktan eğitimle boğuşan ülkemizin geleceği çocuklarımıza çok görülmemeliydi uygun zorluk dereceli sorular sorulmaliydi . iyi yapan çocuklar küstürülmemeliydi şu 14lü yaşlarda.Soru hazırlama komisyonlarında psikolojik danışman psikolog pedagog sosyal psikolog mutlaka olmalı.

*“MEB’in LGS ile yaptığı, çocuklara 8 sene futbol antremanı yaptırıp sonunda basketbol maçına çıkartmaktır...”

*MEB,LGS’yi,çocuklarımız eğitimden ve Matematikten nefret etsin diye yaptıysa çok başarılı.Kendilerini tebrik ederiz.Hangi eğitimi verdiler de karşılığında ne istiyorlar?Eğer bu sorular,çok özel öğrenciler içinse,tüm çocuklar bu yarışa neden dahil edildi?Bu kandırmaca artık bitsin 

*Milyonlarca öğrenci, öğretmen, veli için zor bir gün daha geride kaldı. Sonuçlar 30 Haziran'da açıklanacak. İlk belirlemelere göre matematik en iyi öğrencileri bile ezdi geçti. Sorular, sanki pandemi hiç yokmuşcasına hazırlanmış!..

*“Matematik sorularını sanki NASAya astronot secercesine zor soran yetkilileri biraz empatiye davet ediyorum. Bu çocuklar 1.5 yıldır pandemi altında eğitim aldılar. Azıcık insaf!..”

*Kolejden 12 Türkiye birincisi çıkmış (onları da tebrik ederim)Kapalı olan devlet okullarındaki öğrenciler ile aynı sınava girseler eğer doğal bir sonuç olur bu

*Sadece matematik üzerinden çocuk eleyen bir sistemin elle tutulur bir yanı yoktur!!! O zaman okullarda sadece matematik anlatılsın sadece matematik sınavları yapılarak çocuklar seçilsin diger derslerle kafa şişirmeye gerek yok!

*Gözetmen olduğum sınıfta iki tane üç tane soru isaretleyen çocukları görünce çok çok üzüldüm. Öğretmenlerimiz çok iyi anlatıyor olsa bile seviye üstü sorularla karşı karşıya olunca netlerin düşük gelmesi kaçınılmaz oluyor. Bu ülkede matematik algısı çok farklı. Matematik eşittir zor düşüncesi zaten insanın hevesini kırıyor. Öğrencilerin yapabildiğini görmesi daha hayırlı olacak ama yapamadığını göstermek hobimiz gibi. Hele yeni nesil soru diye baskı oluşması o konu ayrı zaten

*Sorulara kolay nasıl diyenler var anlamıyorum ..bir tane soru AYT SİNAVİNDA çıkan bir soru ile aynı yok artık diyorum...bir dersi bu kadar zor hale getirip öğrencileri bu dersten nefret ettiremezsin başka branşlardan da zor soru Sor!!! Matematikte kolay sorularda sor ki orta kesim öğrenci yapabildiğini farkedip bu dersten sogumasin...!!!!

*Bu yıl neredeyse tamamen online olan eğitim-öğretimde; zoom-:a erişim imkanı,özel ders v.s.imkanı olmayan ogrencileri de hesaba kattigimizda,geçen yıl sadece 16 Mart sonrasının pandemi koşulları olmasına rağmen 2.donem müfredatının olmayışı ama bu yıl online 1 yıl boyunca tüm müfredatın dahil olması vs..durumlarında Mat.sorularina kolay diyen sadece siz hocalarımı biliyorum.Çok iyi öğrencilerim bile Fen ve Mat.sorularının cok uzun oluşundan dolayı zaman problemi olduğunu söylüyorlar.Biraz da öğrencilerin koşulları ve soruların kolay-zorluğu değil de çok uzun paragraflar şeklinde olmasını konuşsak...Sizce okullarda bu kadar deneme ve bu tarz sorular çözülüyor mu (online) derslerde?

*Soruları hazırlayan ekip, sanırım 2020 yılını yaşamamış, öğrencilerin uzaktan eğitim vs. aldıklarını bilmiyorlar daha kolay olabilirdi.

*Her sınav kendi şartları içinde hazırlanmalı ve uygulanmalı. Zaten matematik dersinin adından bile korkan önyargılı yaklaşan çocuklara pandemi şartlarında böyle bir sınavın yapılmasını üzülerek doğru bulmuyorum. 8.sınıf kazanımlarıyla çözemediğim sorular da var üstelik. Diğer dersleri bilemem branşım değil ama söylenenlere göre yine en zor ders matematikmiş. Matematik dersinin tek belirleyici ders olması artık ciddi anlamda canımı sıkıyor.

*Henüz soruları inceleme fırsatım olmadı fakat bir Matematik Öğretmeni olarak artık sınavın her noktada belirleyici ve ayırt ediciligi yönüyle tek branşa bırakılması can sıkıcı bir durum olmaya başladı ,ülke olarak bu dersi sevdirmek yerine sürekli olarak sınavlarda çıkan sorularla da sabitlenip ,zor olarak nitelendirilmesi çoğu öğrenciyi kaybetmemize neden oluyor

*Çok iyi durumda öğrencilerim vardı. Hiç biri kolay demiyor çocuklara çok zor gelmiş anladığım kadarıyla

*Gerçekten yorumsuz.. Matematikten nefret eden bir nesil yetişiyor farkında mısınız?

*#matematik #lgs2021  bu soruyu yapan bordo berelidir

Dünden beri yorumları okuyorum. Herkes sınavın zorluğundan dem vurmuş. Sınavın amacı zaten elemek. Çalışan çocuklar yapamadı belki, bunun nedeni daha çok onların üzerinde kurduğumuz baskı. Aşırı kaygı ile sınava giren bir öğrenciden başarı beklemek anlamsız. Denemelerde ful yapıpta sınavda 10 soru çözebilen öğrenciye bu soruları deneme olarak çözdürsek yine ful yapacaktır. Yazık o minicik kalplerine yüklediğiniz strese.....Sistem ne yazık ki bizi buna zorluyor. Benim kızım da sınava girdi 405 gibi bir puan ancak alabilecek. Yakınım daki herhangi bir niteliksiz liseye yerleşicek muhtemelen. Bundan sonra bir de üniversite için aynı strese girecekler. Evet onlar için en iyisini istiyoruz ancak bu kadar stresi bize yükleseler gerçekten çoktan pes ederdik. Günümüzde bir çok aile artık sınav konusunda çocuklarını bir şekilde yönlendiriyor. inanın yurdum çocukları gerçekten zeki ancak onların bu sistemin çarkında öğütülmesine izin veriyoruz. Daha ortaokulda, lisede bıktırıyoruz. Akademik olarak başarılı olabilecek bir çok yavrumuzu sınav stresine kaygısına düşürerek mağdur ediyoruz. Sistem değişmediği sürece de bu yorumamlar daha çok yapılır. TEOG zamanında da oğlum sınava girdi o zaman da birinciler o kadar çoktu ki full yapan öğrenciler bile Galatasaray vb liselere girmekte zorluk yaşadı. Sistem hep aynı yani gencecik beyinleri nasıl heba ederiz.

LGS Hakkında : Sorular illaki fen lisesine öğrenci seçmek için zor olacak ama öğrenciyi üzecek matematiğe tamamiyle küstürecek kadar zor olmamalı, yani öğrenci matematik alanında ben bi hiçim diye düşünmemeli, sınavda sıfır çeken öğrencilerden bile matematikle ilgili bir çok bilgisi var ama zor olunca hiç oluyor, sınavda 6-7 soruyu zor yaparsın bu zorluğu aşan kişi zaten binlerce, milyonlarca insana fark atar en azından 4-5 soruyu da kolay ve orta düzeyde yaparsın öğrenci en azından matematiğe küsmez geriye kalan 7-8 soruyu da ortanın biraz üzerinde zorlukta hazırlarsın ve böylece öğrencilerin matematiğe karşı hiçlik duygusu ortadan kalkar, bu öğrencilerin zaten hepsi fen lisesine gitmeyecek zaten söylediğim kadar zor sorularla gayet iyi eleyici sınavda olur ama en azından öğrenciler matematiği işkence olarak görmezler

MATEMATİK ÖĞRETMENİ SERDAR AKMEŞE'nin DEĞERLENDİRMESİ

2021 LGS sınavında da belirleyici ders yine Matematik olmuştur. Soruların 3 tanesi kolay, 9 tanesi orta, 8 tanesi zor güçlük düzeyinde olup soruların 2 tanesi işlem yeteneği, 6 tanesi problem tabanlı ve 12 tanesi geometri tabanlı sorunlardan oluşmaktadır. Konulara göre soru sayılarının dağılımı 8. Sınıf matematik müfredatı ders saati ağırlığı ile uyuşmamaktadır. Örneğin %17 ağırlıktaki doğrusal ilişkiler konusundan 2 soru sorulmuşken %6 ağırlığa sahip eşitsizlikler konusundan da 2 soru sorulmuştur. A kitapçığının 15. Sorusunda müfredattan daha önceki yıllarda çıkarılmış olan 30-60-90 özel üçgeni bağıntısının kullanılmasına yönelik, yine A kitapçığının 18. Sorusunda müfredattan çıkarılan iki bilinmeyenli denklemler konusunu kullanılarak problemin çözümüne yönelik sorular kurgulanmıştır. Belirtilen sorular mevcut kazanımlar da çözülebilmekte lakin iki çözüm arasında süre ve işlem adımları olarak büyük farklılık oluşmaktadır. 

Eğitimde Ölçme Değerlendirmeye sadece test uygulaması olarak bakmak büyük hata olacaktır. Ölçme değerlendirme eğitim ve toplum sosyolojisi, eğitim psikolojisi, eğitimde fırsat eşitsizliği ve ekonomik boyutları ile de ele alınması gereken bir alandır. Bu bakış açısı ile 2021 LGS sınavını değerlendirmek gerekirse bir buçuk yıldır devam eden pandemi atmosferinde yapılan sınavın matematik alanında ölçme değerlendirme açısından sağlıklı olmadığı soru zorluk düzeyinin 14-15 yaşındaki ergenlik dönemindeki çocukların kendilerini yetersiz hissetmelerini sağlayacak ayrıca matematiğe karşı ön yargılarını artıracak bir etken durumunda olduğu görülmektedir.

Lgs sınavı için acil olarak akademisyenlerin, öğrencilerin LGS  puan durumları ile  ailelerinin sosyo- ekonomik düzey karşılaştırmalarına yönelik bilimsel çalışmalar ortaya koymaları gerekmektedir. Yapılacak bu çalışlar pandemi süresince “olanın garibanın çocuğuna olduğunun “ belirlenmesi ve  önlem alınması gerekliliği için yetkili mekanizmaları harekete geçirecektir.

MEB, LGS SINAVININ FORMATINI DEĞİŞTİRMELİ…

MEB, LGS sınavının formatını değiştirmeli, çünkü bu format öğrencilerin yüzde 80’ini harcıyor…
Sadece sayısal zekayı ölçen, sadece Matematik zekası iyi olan öğrencileri seçen bu format, yıl boyunca bu sınava emek veren öğrenci ve velilerin psikolojisini bozmaya başladı…
Öğretim yılının büyük bölümünde okuldan ve yüz yüze eğitimden uzak olan, canlı derslerden yeterli verimi alamayan, hatta sınav motivasyonuna bile giremeyen binlerce öğrenciyi, çok zor bir sınavla ölçmeye kalkmak, empati yapmamaktır, öğrenciyi ve veliyi zerre kadar anlamamaktır…
Ortaokul öğrencisine AYT ayarında Matematik sorusu sormak bir marifet değil… Yayınevlerini, soru yazarlarını zor sorularla yarıştırmak bir marifet değil… 
Bize öğretmenlik hayatımız boyunca öğrenciyi kazanmayı hedef gösteren MEB, mevcut sınav sistemi ile öğrencileri harcıyor… Akademik olarak iyi bir öğrenci bile bu sınav sisteminde kendini başarısız zannedip, bir mahalle okulunda, bir Meslek lisesinde harcanıp gidiyor… 
Üzülerek ve samimi olarak söylüyorum, pırlanta gibi öğrencilerimizi heba ediyoruz… Bir öğrenci sayısal zekaya sahip olmadığı için neden niteliksiz öğrenci olsun ki… 
Sınavları akademik bilgiyi ölçen ve yeteneği belirleyen kategorilere ayırıp yaparsak hem öğrencileri motive etmiş, hem de doğru yönlendirmiş oluruz… Fen Liseleri sınavı ayrı, Sosyal Bilimler ve Anadolu Liseleri sınavı ayrı, Meslek Liseleri sınavı ayrı yapılmalı…
İlla Fen Lisesine öğrenci seçeceksek Matematik ve Fen Bilimleri dersi not ortalaması 80 üzeri olan öğrenciler başvurabilmeli…Başvurular da okul idareleri ve rehberlik servislerinin denetiminde yapılmalı… Gerekirse düşük de olsa bir başvuru ücreti alınmalı… 
İkinci alternatif ise TEOG sistemine geri dönmek… Soru kalitesi bir tık arttırılarak TEOG formatına geri dönülebilir… 
LGS sınav formatı devam ettirilecekse, soru sayıları mutlaka eşitlenmeli ve sözel derslerin katsayıları en az 3 puana çıkarılmalı… Çünkü T.C. İnkılap Tarihi soruları asla 1 puanlık katsayıyı hak etmiyor…  Örneğin bugünkü İnkılap Tarihi soruları, 2 soru dışında 4 puanlık sorulardı…
Zeki DOĞAN

MATEMATİKTE KAPSAM YETERLİLİĞİ YOKTU

* Koordinat ve Doğru grafikleri, Dönüşüm ve Cisimlerden neden soru sorulmadı? 
* Türkçe dil bilgisinde olduğu gibi neden konu eksiltmeye gidilmedi? 
* Örnek sorularda en fazla sorulan, bizleri en çok yoran ve en fazla sorusunu çözdüğümüz EBOB-EKOK nerede?
* Kazanımların yoğunluğuna göre soru sorulduysa neden 2 tane eşitsizlik var?
* Neredeyse 8 soruda birden fazla kazanım var. Böyle bir süreçte çoklu kazanım içeren sorulara gerek var mıydı?
     Neticede kapsam geçerliği açısından zayıf olan bir sınav olmuş. Ayrıca %10 luk dilimi seçmede tek kullanılan aracın neden matematik olduğunu biri anlatabilir mi?

Ümit Arslan

2021 LGS MATEMATİK EŞKENAR ÜÇGEN-KARE KARIŞIMI 15.SORUNUN ÇÖZÜMÜ

ZEKİHABER.COM