2021 LGS sınav puanına göre bir liseye yerleşecek öğrencilerin cevabını en çok merak ettiği soru şu:""2021 LGS Sınav sonucuna göre tercih yapacak öğrenci hangisini dikkate almalı?" MEB bu nedenle sınav puanına göre öğrenci alan okulların yüzdelik dilimlerini ve kontenjanlarını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında sınavla öğrenci alacak okulların kontenjanları ile geçen yılki yüzdelik dilimleri "meb.gov.tr" adresinden açıklandı.

2021 LGS sınav sonuç ekranında öğrencinin merkezi sınav puanı, genel yüzdelik dilimi ve il yüzdelik dilimi yer alıyor.

Peki öğrenci "2021 LGS Sınav sonucuna göre tercih yapacak öğrenci hangisini dikkate almalı?". LGS puanına göre tercih yapacak 8.Sınıfları bu sorunun cevabı yakından ilgilendiriyor. Tercih yaparkan öğrenci sınav puanını değil, yüzdelik dilimi dikkate almalı. En doğru tercih yüzdelik dilime göre yapılır. MEB bu yüzden tercihler için kullanılacak 2020 LGS sonucuna göre oluşan okulların yüzdelik dilimlerini ve kontenjanlarını yayınladı.

Örneğin Ankara'da 2021 LGS sonucunda yüzdelik dilimi %2 olan bir öğrenci tercih yaparken Ankara'da yüzdelik dilimi %1 ile %5 arasını tercih edebilir. Yüzdelik dilimi %20 olan bir öğrencinin tercihinde yüzdelik dilimi %10 olan bir okulun olmaması gerekir.Olabilir ama ölü tercih olur.

Bakanlık tarafından, 2021 yılı ortaöğretim kurumları kontenjan tabloları ile tercihlerde rehberlik etmek üzere illere göre yüzdelik dilimlerdeki öğrenci sayıları da paylaşıldı. Öğrencilere rehberlik etmek için tercih rehberleri hazırlandı.

Öğrencilere rehberlik etmek üzere kontenjan tabloları ile 2020'de bu okullara sınavla yerleştirmede oluşan en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimler de açıklandı.

Öğrenciler kendi yüzdelik dilimlerini okulların geçen yıl oluşan taban ve tavan yüzdelik dilimleri ile karşılaştırarak tercih edecekleri okullar hakkında fikir edinebilecek.

Ayrıca yerel yerleştirme kapsamında sınavsız öğrenci alan okulların kayıt bölgelerine göre tercih tabloları da açıklandı.

2021 Merkezi Yerleştirme ve Yerel Yerleştirme Tercih Listeleri ve 2021 Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Okullara Başvuru İşlemleri

2021 Merkezi Yerleştirme ve Yerel Yerleştirme Tercih Listeleri ve 2021 Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Okullara Başvuru İşlemlerine e-okul sitesinden ulaşılabiliyor.

e-OKUL giriş ekranına ulaşabilmek için TIKLAYINIZ

Listede yer alan iller: Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak