MEB Kadrolu,Sözleşmeli ve Ücretli öğretmenlerin 2021 yılı ikinci altı aylık; Temmuz-Aralık dönemi ek ders ücretleri netleşti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Temmuz maaş zam oranı ve katsayı ile ilgili genelgesinden sonra, MEB okullarında çalışan öğretmenlerin 2021 yılı Temmuz-Aralık dönem için ek ders ücretleri netleşmiş oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, maaş kalemlerini, toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı dahil toplamda %8,45 oranında artırdı. Bu artış doğal olarak öğretmenlerin ek ders ücretlerine de yansıdı.

Bakanlığın yayınladığı maaş zammı genelgesine göre 1 Temmuz-31 Aralık 2021 tarihleri arasını kapsayan dönemde aylık katsayı 0,179797 oldu.

Böylece öğretmenlerin merakla beklediği ek ders ücretlerinin ne kadar olduğu belli oldu. Kadrolu öğretmenlerin çoğunun %15 lik vergi diliminde olduğunu düşünerek ek ders ücretleri: Fazladan girilen ders ve tutalan nöbet için 21,20, MEB Takviye (DYK) kursu için 42,41

Sözleşmeli öğretmen için ödenecek ek ders ücreti:18,21  Ücretli öğretmen için ödenecek ek ders ücreti:21,46 .Bu arada bu değerleri öğretmenin hangi vergi diliminde olduğuna göre ufak tefek değişiklik gösterecektir.

Haftada 18 saat ek dersi olan bir öğretmen ayda ortalama 72 saat ek ders için 1.526 TL civarı ücret alacak. Her hafta bir nöbet tutan öğretmen ayda ortalama 254 TL civarı ek ücret alacak.

Maliyenin yayınladığı genelgeye göre 2021 yılının Temmuz,Ağustos,Eylül,Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ayında öğretmenlere ek ders ücreti aşağıdaki tabloya göre ödenecek: 

Kaynak. Tablo memurlar.net'den alınmıştır.

"Ders ücretlerine" ilişkin olarak 657 sayılı Kanunda yer alan hüküm:

Madde 176 - "Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir.

Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir."