2021 YKS-AYT Soruları Zor muydu? Kolay mıydı? Sorusununa cevap aramak için sosyal medyada öğrencilerin paylaştığı fikirlere baktık. Sınava giren öğrencilerin 2021 YKS-AYT soruları ile ilgili yorumlarına bakarak soruların zorluğu yada kolaylığını öğrenebiliriz.

AYT'de "Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1" testi 40 sorudan oluştu. Bu testte adaylar, Türk Dili ve Edebiyatı'ndan 24, Tarih-1'den 10, Coğrafya-1'den 6 soru yanıtladı.

AYT'nin "Sosyal Bilimler-2" testi 40, Matematik testi 40, Fen Bilimleri testi de 40 sorudan oluştu. Sosyal Bilimler testinde Tarih-2'den 11, Coğrafya-2'den 11, felsefe grubundan 12, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ek felsefeden 6 soru yer aldı. Fen Bilimleri testindeki dağılım ise fizik 14, kimya 13 ve biyoloji 13 soru şeklinde oldu.

Onur Soğuk: "Geçen yıl puanlar yüksek gelmiş öğrenciler sevinmişti ama sıralamalarını gördüklerinde hüsran yaşamışlardı. Dün ve bugün gelen yorumlara baktığımızda bu yıl tersi olacak gibi..Kolay sınavlarda puanınız sizi sevindirir ama sıralamanız üzer,zor sınavlarda ise puanınız düşük gelir ama sıralama sizi tatmin eder. "

Abbas GÜÇLÜ'nün paylaşımı: AYT’nin özeti:
“Sınavlara öğrenci hazırlayan Matematik öğretmeni olarak 28 yıldır üniversite sınavlarına geriyorum, böylesi zor sınav görmedim!Çok seçkin öğrenciler için hazırlanmış,çok iyi sorular ama bu sınav için çok ağır.Verilen eğitimle,bu sürede çözülmesi mümkün değil”

*Matematik yine ezdi geçti!
ÖSYM ne yapmaya çalışıyor?
Verilen eğitimle sorulan sorular ne kadar örtüşüyor?
Bu yıl hem eğitim yoktu hem de ek süre
Çocuklarımız ve onların karşısında eriyip biten velilerimize,bu eziyeti çektirmeye hiç kimsenin hakkı yok
Başarız olan MEB ve ÖSYM’dir

Sizler için 2021 AYT sınavı ile ilgili öğrenci görüşlerini-yorumlarını aynen paylaşıyoruz:

* Edebiyat seçici sorular vardı , matematik işlem hamballigi soru çöktü geometri trigonometri , analitik ağırlıklı limit türev integral az soru vardı fen temel bilgi ve yoruma dayalı sorular agirlikliydi.

*Hocam harikaydı ayt matematik çerezdi büyük ihtimalle fulledim.

*Dün sosyal kolaydı bugun onun acısını çıkartır gibi zor sormuşlardı

*Edebiyat tarih geçen yıldan zordu

*Çalışana kolaydı hocam boşa saçma şeyler konuşmasınlar. 32 mat fen 30 edebiyat 20 tane yaptım.

*Edebiyat ve sosyal çok kolaydı.  Fen zor matematik ortayı hocam

*Hayatımda daha ayarsız bir matematik görmedim.

*Çok ciddiyim diziler, ebob ekok, limitli soru, geo pizza ve denklem sorusu dışında kolay soru yoktu. O türev grafikleri, trigodaki zor sorular. Logaritma ondalıklı soru hayvani derecede zordu. Parabol polinom binom bile zordu. Binom en kek konu o bile zordu. 10u geçen bile çok kötü saymasın kendini. Ben 30 a yakın bekliyorum ama hala uğraşmak istediğim sorular vardı…

*Arkadaşlar kimse kusura bakmasın tarihin en zor sınavı falan değildi, eleyiciliği vardı ama yıl boyunca çalısan birisinin 35 sınırını rahat görebileceği bir sınavdı.

*Her şey bitti,üniversite okumayacağım böyle olmaması lazımdı en azından 20 geçerim dedim olmadı

*Sıralamalar gelmeden umudumuzu kaybetmeyelim yine de. Çoğunluk 5-10 bile yapamamıştır eminim ben. Genel öğrenci kitlesini biliyorum. Derececiler 25+ zor geçmiştir

*Yığılma olmayacak geçen seneye göre sınav bariz zordu

*Bana sanki ÖSYM 2020'deki kolayligin acisini cikartmis gibi geldi

*Ayt ye girmeden önce hedef: Bilgisayar mühendisliği,Çıktıktan sonra : Kaldırım Mühendisliği

*Evet zor denmez ama kaliteli denebilir. Gayet ayarında bir sınav, çok zor diye ağlayanlara bakmayın siz.

*Matematik baya kaliteliydi. LGS kalitesinde

*İstifra eden kızım sınav salonundan çıkartılıyor, ve geri alınmıyor 1 saate koridorda bekletiliyor. Çocuk 32 matematik sorusunu çözmüş olmasına rağmen sınavı geçersiz sayılıyor. Sizin sınavınızda batsın!!, üniversitenizde sizin olsun !!

Sınavdan çok kısa bir süre sonra, Twitter'da başlattığımız ankette en son öğrencilerin %51 i matematik-geometri soruların çok zor olduğunu belirttiler.

Bu arada felsefenin 13.sorusu ile ilgili tartışamalar sosyal medayda tam gaz devam ediyor...Umarız en ufak bir doğruluk payı yoktur...