2022-2023 yılında öğretmenlere ödenecek eğitim-öğretim ödeneği (kırtasiye ücreti) önceki toplu sözleşme kararına göre belirlendi.Ancak belirlenen 2021-2023 kırtasiye parası bu yıl patlayan enflasyon karşısında adeta eridi gitti! Bu nedenle kırtasiye parası bu eğitim öğretim yılında artırılmalıdır! 

"2022 eğitim öğretim parası ne kadar?", "2022-2023 eğitime hazırlık ödeneği kaç lira oldu?","Kırtasiye ücretine zam geldi mi?", "2022 öğretmen kırtasiye ücreti kaç lira?","kırtasiye parası ne zaman ödenir?" vb soruların cevapları haberimizde..

Bilindiğiniz gibi her eğitim-öğretim yılı başlarken,okulların açılış tarihiyle birlikte öğretmenlerin kırtasiye masrafları karşılığında öğretmenlere eğitim ödeneği adıyla belli bir miktar ücret ödenmektedir. Bu ücrete kırtasiye parası da denilmektedir. Bu ücret, okul müdürlerine, müdür yardımcılarına, cezaevi okullarında çalışan öğretmenlere, yöneticilere, eğitim uzmanı ve yardımcılarına da eğitime hazırlık ödeneği ödenir.Hazırlık ödeneğinden okullardaki hizmetli, memur gibi devlet çalışanları yararlanamıyor.

Önümüzdeki eğitim-öğretim dönemlerinde ödenecek kırtasiye ücretleri hükümet ile sendikalar arasında yapılacak olan toplu sözleşmede karara bağlanmıştı.2022-2023 yılında öğretmenlerin kırtasiye ücretleri-eğitim öğretim ödeneği 1.325 TL olarak ödenecek.

2022-2023 eğitim yılında öğretmenlere kırtasiye ücreti olarak 1.325 ödenecek.

Eylül'de Göreve Başlamayan Öğretmenlere Hangi Oranda Ödenir?

Eğitim ödeneğinin öğretmenlere ne kadar ödeneceği iki senede bir hükümet temsilcileri ile sendikalar arasında gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde karara bağlanır. Halen görevde olan öğretmenler ile ataması yeni yapılan ve göreve yeni başlayan öğretmenler de eğitim ödeneğinden ay hesabına göre yararlanır.Çeşitli nedenlerle (askerlik, ücretsiz izin, doğum izni vs.) Eylül ayı içerisinde fiilen görevde olmayıp eğitim-öğretim yılı içerisinde göreve başlayanlara, göreve başlamalarının ardından belirli oranlarda kırtasiye ücreti ödenir.657 sayılı Kanun'un ek 32'nci maddesi uyarınca verilecek öğretim yılına hazırlık ödeneği; öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara %75'i, birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise %50'si oranında yapılır.

2020 ve 2021 Yılları Öğretim Yılına Hazırlık Ödenekleri

Madde 11- (1) 657 sayılı Kanunun ek 32 nci maddesinde öngörülen öğretim yılma hazırlık ödeneği; Hakem kurulu kararına göre, 2019-2020 yılında 1.210 lira, 2020-2021 yılında 1.250 TL olarak ödenmişti.

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Öğretmenlerin Kırtasiye Ücreti Artırılmalıdır

Toplu sözleşmede karara bağlanan, bu yıl öğretmenlere ödenecek kırtasiye parası mutlaka artırılmalıdır.Çünkü  kağıdında artış %260 iken eğitim ödeneğinde artık sadece ve sadece %6 kat arttı.Daha başka bir şey yazmaya gerek yok diye düşünüyoruz.

Önceki Yıllarda Ödenen Ücretlerin Dolar Karşılığı

Öğretmenlere 2020 yılında ödenen 1.210 tl eğitim-öğretim ödeneğinin dolar karşılığı 164,40 usd, 2021 yılında ise 1.250 tl eğitim-öğretim ödeneğinin dolar karşılığı 142,68 usd idi.

Buna göre doları 17 tl olarak ele alırsak öğretmenlerin 2022-2023 eğitim-öğretim ödeneği bir önceki yıl ödenen ücrete göre en az 2.500 TL olmalıdır. Dolar kuruna göre bu yıl ödenecek kırtasiye paası en az 1.200 Tl daha artırılmalıdır. Zaten enflasyon ortada. 

Nitekim toplu sözleşme masasında ödeneklerin belirlenmesinde memurları temsil eden EĞİTİM-BİR-SEN de öğretmenlere bu yıl ödenecek kırtasiye ücretlerinin artırılmasını istedi.

Eğitim-Bir-Sen İpekyolu Başkanı Harun Yeşilova'nın açıklaması:

"Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki öğretmenlere verilen eğitim ödeneği bütün eğitim çalışanlarına verilmelidir. Bu konuya önce bir değinmek istedim. Çünkü bu çok ciddi bir sorun. Bu ödemenin genişletilmesi, tüm eğitim çalışanlarını kapsaması gerekiyor. Böylece hak ve adalet açısından daha yerinde bir uygulama olacaktır. Gelelim asıl meseleye. 2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlık ödeneği miktarına. Öncelikle eğitim ödeneği nedir bununla başlayalım. Eğitim ödeneği her eğitim-öğretim yılının başında öğretmenlere sağlanan materyal destek ödemesidir. Devletimizin sağladığı bu imkan, öğretmenlerin sınıf içi materyaller, ders araç gereçleri ve benzeri harcamalarında kullanılması için verilir. Önceki eğitim öğretim yılı başında öğretmenlere 1250 tl civarı bir ödenek ücreti yatırıldı. Daha sonra kurda yaşanan ciddi yükselişler sonrasında özellikle eğitimin ana unsurlarından olan A4 kağıtları başta olmak üzere bütün kırtasiye kalemlerinde ciddi yükselişler meydana geldi. A4 kağıtları ücretleri 3-4 kat yükseldi. Keza diğer kalemler de. Geçen sene ile kıyasladığımızda, önümüzdeki eğitim öğretim yılında aynı ürünlerin yarısını bile alamayacağımızı görüyoruz. Bu ne demek oluyor? Koşullar değişti. Fiyatlar yükseldi. Yani alım gücü düştü. Fakat bu yıl hazırlık ödeneği 1325 tl olarak yansıtılacak. Ciddi enflasyon oranlarıyla karşı karşıyayız. Bu da eğitim ödeneğinde bir zam yapılmasını gerekli kılıyor. Altını çiziyorum minimum enflasyon oranında bir zam gelmeli, hatta bunun da ötesinde bir zam beklentimiz var. Diğer takdirde bütün eğitim çalışanları mağdur olacaktır. Çünkü geçen seneye kıyasla alım gücü bunu karşılamıyor. Eğitim camiası bu ücreti kendileri için kullanmıyor, eğitim için kullanıyor, okul için kullanıyor, öğrenciler için kullanıyor. Devletimize düşen görev de bu konu hususunda eğitim camiasının alım gücünü korumak, eğitime her daim katkı sağlamaktır"

2022-2023 eğitim-Öğretim Ödeneği

Toplu sözleşmede 2023-2024 eğitim öğretim ödeneği 1.400 Tl olarak belirlendi. Tabi eğer bu yıl ödenecek ücret artırılırsa buna paralel olarak 2023 de ödenecek ücret de artırılmalıdır.