4 Temmuz'da başlayacak LGS puanına göre lise tercihi yapacak öğrenciler için kaçırılmayacak bir yazı ve ekinde dosya...

2022 LGS'de Merkezi sınavla öğrenci alacak liselerin katılım ve kontenjan farklılığına göre olası yüzdelik dilimleri (Ülke ve il Geneline göre ayrı ayrı iki doküman yazı sonunda). Aşağıdaki dokümanda sınavla öğrenci alan liselerin 2022 kontenjanına oluşan olası yüzdelik dilimlerini görebilirsiniz.

2022 LGS yüzdelik dilimlerine göre tercih yaparken MEB in yayınlamış olduğu 2021 LGS yüzdelik dilimleri yeterli olmaz. Çünkü 2022 de okulların değişen kontenjanları ve yeni açılan okullardan dolayı değişiklik göstermektedir. İşte bu noktada yazı sonudaki dokümanlar, öğrencilere 2022 LGS tercihi yaparken biraz daha gerçekçi bilgiler sınacaktır.

Eğitimci Yazar Salim ÜNSAL'ın 2022 LGS puanına-yüzdelik dilimine göre tercih yapacak öğrenciler için harika bir yazı ele aldı. Yazıyı aynen yayınlıyoruz. Ayrıca yazı sonundaki dosyada önceki yıllar dikkate alarak puanların 2022 yılına göre yaklaşık yüzdelik dilimleri yer alıyor.

Sevgili öğrenciler, değerli veliler, kıymetli meslektaşlarım...

Yazıya niye asker mektubu gibi başladım ben de bilmiyorum. Her neyse konumuz zaten bu değil. Her yıl olduğu gibi yine bir Liselere Giriş Sınavı yapıldı ve sonuçlar da bir kaç gün önce ilan edildi. Hemen her platformda "puanlara bakmayın olm, tercihlerinizi yüzdelik dilimlere göre yapın" cümlesi son iki gündür en sık duyduğunuz cümle oldu. Hadi son kez bir de ben söyleyeyim coşku ile; "Puanların bir hükmü yok olm. bütün olay yüzdelik dilimlerde..."


Peki neden?
Tüm merkezi sınavlar bir puanlama ve o puanlarla eğitim sistemimizin boyunu ölçme sınavı değil aksine bir sıralama sınavıdır. Yani ülkenin en iyi 193 öğrencisi ile (bu sene o kadar birinci çıktı ya o bakımdan 193) ülkenin en sonuncu öğrencisi arasındaki tüm adayları ip gibi arka arkaya dizen bir sınav. Olay sıralama olunca da ya sınavın sıralamaları dikkate alınır ya da sıralama verilmeyip yüzdelik dilim veriliyorsa o dilimler dikkate alınır. Özetle bir aday elde ettiği yüzdelik dilimi ile aslında sıralamanın hangi noktasında pozisyon aldığını da küçük bir bakkal hesabı ile öğrenebilir. Nasıl mı? Şöyle...

Örneğin sınavda yüzde 15,27'lik dilime girdiğinizi varsayalım. Sınava katılan toplam aday sayısı kaç? 1 Milyon 31 bin 799 İşte 15,27'lik yüzdelik diliminizi bu katılım sayısı ile çarpıp 100'e bölerseniz aslında sıralamada yaklaşık kaça girdiğinizi de öğrenmiş olursunuz. Yani bu aday 15,27 yüzdelik başarı ile yaklaşık 157 bin 556. olduğunu öğrenmiş olur. Hoş, elde yüzdelik dilim gibi bir değer zaten varsa bunu sıraya çevirmenin de bir gereği yok aslında.

Puan neden sakat?

Çünkü sınavların ortalaması ve standart sapması her yıl değişince puanlar da buna bağlı olarak sonuç belgesinde durduğu gibi durmaz. Puanın değeri değil gücüdür önemli olan. Bu güç de sıralamanın neresinde size konum aldırmış onunla ölçülür. Aslında bir önceki yıla göre yüksek puan almışsınızdır ama bu puan pek etkili değilse sizi sıralamada ya da yüzdelik dilimde önceki yıla göre daha kötü bir pozisyona atabilir. Örneğin geçen yıl 400-499 puan spektrumu arasında 58 bin yiğido varken bu sene bu puan aralığına 102 bin cengaverin girdiğini gördük. Hal böyleyken nasıl güveneceksin 420 puana mesela..?

Sanırım konu gayet net anlaşıldı... 

Bizlerin tercihlerde yüzdelik dilimi kullanmamızın bir diğer gerekçesi nedir peki? 

O da şu. MEB her yıl sonuçların açıklandığı gün merkezi sınavla öğrenci alacak okulların listesini yayınlar. Bu listede okulların adı, türü, kodu, öğrenim şekli, yabancı dili, varsa pansiyonu, karma mı yoksa kız ya da erkek öğrencileri mi alacağı, sizlere kaç kişilik koltuk ayrıldığı (koltuk dediysek tahta masa sıra olm hemen heves etmeyin yani kontenjanları) gibi bilgiler yer alır. Ayrıca tercihlerinizi yaparken hani önceki yılın yüzdelik dilim referanslarına da belki bakarsınız diye bir önceki yıl o okula yerleşen en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimli adayların yerleşme değerlerini verirler. İşte referansınız bu yüzdelik dilimler olduğu için o yüzden mevcut yüzdelik dilimlerinize bakmanız harikadır, süperdir, perfecttir...

Yazının devamı için TIKLAYIN

2022 LGS'DE MERKEZİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK LİSELERİN KATILIM VE KONTENJAN FARKLILIĞINA GÖRE OLASI YÜZDELİK DİLİMLERİ (ÜLKE GENELİNE GÖRE)

2022'DE LGS İLE ÖĞRENCİ ALACAK LİSELERİN BULUNDUKLARI İLDEKİ KATILIM VE KONTENJAN FARKLILIĞINA GÖRE OLASI YÜZDELİK

DİLİMLERİ (İL GENELİNE GÖRE)


Not-1) Dosyalar il ilçe alfabetik olarak hazırlanmıştır. O ilçedeki okullar ise yüzdelik dilim sırasına göre en iyiden en zayıfa doğru sıralanmıştır.
Not-2) Yeni açılan okullara da tahmini yüzdelik dilimler verdik belki bir miktar işinizi kolaylaştırabilir. Onlarda yanılma payımızın fazla olduğunu unutmayın...

Kaynak: Salim ÜNSAL