2022 Yılında il dışı tayin başvurusunda bulunmayı düşünen öğretmenlerin merak ettikleri başta "2022 il dışı tayin başvurusu ne zaman başlayacak?" olmak üzere, "il dışı tayinde çalışma süresi kaç yıl?"," 2022 il dışı atamaları ne zaman yapılacak?", "hizmet puanı hesabında hangi tarih baz alınacak?","hangi iller için 3 yıl çalışma şartı aranmayacak?" vb bir çok sorunun cevabı yayınlanan il dışı duyurusu ile belli oldu.

Millî Eğitim Bakanlığınca kadrolu öğretmenlerin 2022 yılı yer değiştirme takvimi, 3 Haziran'da ilan edilmişti.

Kadrolu öğretmenlerden; 31 Aralık 2022 tarihi itibarıyla bulundukları ilde en az üç yıllık çalışma süresini tamamlamış olanlar il dışı atama isteyebilir. Hizmet puanı hesabında 29 Temmuz 2022 tarihi baz alınacak

2022 Öğretmenlerin İl DIşı Tayin-Atama Tarihleri

Buna göre İller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmelerde başvurular, 25-29 Temmuz'da alınacak ve atamalar 1 Ağustos'ta ilan edilecek.
 
2022 Öğretmenlerin il dışı - yer değiştirme başvurularında görev yapılan ilde 31 Aralık tarihi itibarıyla üç yıllık çalışma süresi aranacak. Ancak şu iller için 3 yıllık çalışma şartı istenmeyecek: İstanbul, Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hakkâri, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Şanlıurfa ve Van.Yani diğer illerden bu illere il dışı tayin için belli bir süre şartı yok. Bu kapsamda yapılan başvurularda  atama işlemi, üç yıllık süre şartını taşıyan öğretmenlerin atama işlemleri sonuçlandırıldıktan sonra atama yapılmayan eğitim kurumları dikkate alınarak tercihler doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğü esasına göre yapılacak. 
 
Hizmet puanının eşitliği hâlinde sırasıyla öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana, öğretmenliğe daha önce başlayana öncelik verilecek, eşitliğin devamı hâlinde ise atanacak öğretmen bilgisayar kurasıyla belirlenecek.

Sözleşmeden Kadroya Geçen Öğretmenlerin İl Dışı Atama Hakkı Nasıl Olacak?

Sözleşmeli öğretmenlikten kadroya geçen öğretmenlerden 31 Aralık 2022 tarihi baz alındığında 3+1 çalışma süresini tamamlamış olacak öğretmenler il dışı atama isteyebilecek.
 
"2022 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirmelerine İlişkin Duyuru"ya ulaşmak için TIKLAYINIZ 

ZEKİHABER.COM