Sınava girmeyi düşünen öğretmenlerin dikkatine! 2022 ÖKBS için ÖBA eğitim videoları için zaman azaldı.

2022 Kariyer basamakları kapsamında devam eden eğitimler için süre azaldı. Uzman öğretmenlik için 20 gün, başöğretmenlik için ise 34 gün süre var.Bir eğitim videosunun ortalama 20-22 dk olduğunu belirtelim.

Buna göre henüz ÖBA eğitim videolarını hiç izlemeyen bir öğretmenin uzman öğretmenlik eğitimini tamamlayabilmesi için günlük 18 video, başöğretmenlik eğitimi için ise günlük ortalama 7 video izlemesi gerekiyor.

Yarısını tamamlamış bir öğretmenin ise uzmanlık için günde ortalama 9 , başöğretmenlik için ise 3,5 video izlemesi gerekiyor.

Kısaca 2022 Öğretmen Kariyer Basamakları sınavına girmeyi düşünen öğretmenlerin ÖBA video eğitimleri konusunda işi sıkı tutmasında yarar var. Çünkü aşağıdaki ÖBA'da yer alan açıklamalardaki maddelerde "Eğitimlerde süre uzatımı kesinlikle olmayacaktır." denilmektedir. Tabi MEB duruma göre uzatır mı bilemeyiz, o da ayrı bir konu...

UZMAN ÖĞRETMENLİK EĞİTİM PROGRAMI İLE BAŞÖĞRETMENLİK EĞİTİM PROGRAMINA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

İlgili mevzuatı gereği uzman öğretmen unvanı için öğretmenlerin 180 saatlik, başöğretmen unvanı için ise uzman öğretmenlerin 240 saatlik eğitimi tamamlamaları gerekmektedir. Söz konusu eğitimlerin sağlıklı yürütülebilmesi ve adayların herhangi bir sıkıntı yaşamamaları açısından aşağıda belirtilen açıklamalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

*Adayların eğitimlere, MEBBİS veya e-Devlet şifreleri ile bireysel giriş yapmaları gerekmektedir.
*Adayların eğitimlerin tamamını eksiksiz olarak izlemeleri gerekmektedir. İzlenen her videonun solunda bulunan ikon video başlatıldığında turuncu, tamamlandığında ise yeşil renkli olmaktadır. Tüm videolar izlendiğinde (ikon yeşil olduğunda) eğitim tamamlanmış olacaktır. Eğitimin tamamlanmış sayılması için videoların %100 izlenme zorunluluğu vardır. Eğitimin tamamlanmış olup olmadığı ÖBA platformunda eğitimin “Eğitim Detayları” kısmından mutlaka kontrol edilmelidir.
*Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı, 18 Temmuz 2022 tarihinde başlayıp 05 Eylül 2022 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.
*Başöğretmenlik Eğitim Programı, 18 Temmuz 2022 tarihinde başlayıp 19 Eylül 2022 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.
*Eğitimlerde süre uzatımı kesinlikle olmayacaktır.
*Video eğitimlerin yanında video eğitimlerde görev alan akademik kadro tarafından hazırlanan yazılı içerikler ayrıca ÖBA’da paylaşılmıştır. (Eğitim başlatıldığı veya eğitime devam et denildiğinde eğitim görseli altında yer alan “Eğitim Hakkında” kısmında bu dokümanlara ait açıklamalar ve linkler yer almaktadır.) Sadece yazılı içeriğin okunmasıyla “eğitimi tamamlama şartı” yerine gelmemektedir.
*Video içerikleri ile yazılı dokümanlar arasında, birinin yazı dili diğerinin konuşma dili olması nedeniyle bazı farklılıkların olması kaçınılmazdır.
*Sınav eğitim programı konularından yapılacağından adaylar sınavda, “yazılı doküman içeriğinden” sorumlu olacaktır.
*İşitme engelli öğretmenlerimiz için eğitimlere işaret dili eklenmiştir.
*Görme engelli öğretmenlerimiz için yazılı dokümanlara erişebilirlik çalışması yapılmıştır.
*Şikâyet ve talepleriniz için Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi “444 0 632” (444 0 MEB) ile iletişime geçebilirsiniz.

WWW.ZEKİHABER.COM