2022 KPSS sınavlarında salon başkanı, gözetmen,yardımcı gözetmen görevi yapacak üniversite hocaları başta olmak üzere öğretmenler sınav görevi ücretlerinin kaç lira olduğunu oldukça merak ediyorlar.

Geçtiğimiz YKS sınavlarında ÖSYM'nin görevlilere ödediği ücretlerin miktarı tartışma konusu olmuştu.Ancak daha sonra ÖSYM 2022 Temmuz-Aralık döneminde ödenecek ücretleri açıkladı.

2022 Yılı Temmuz-Aralık Dönemi ÖSYM Sınavları Salon Başkanı-Gözetmen (Görevli) Ücretleri Belli Oldu. Böylece 2022 yılında ÖSYM'nin Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında yapacağı sınavlarda görev alan başta salon başkanı ve gözetmen ücretleri netleşti.

2022 KPSS 31 TEMMUZ'DA YAPILACAK

2022-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) genel yetenek-genel kültür ile eğitim bilimleri oturumları 31 Temmuz Pazar günü yapılacak. Adaylar, 2022-KPSS Lisans, genel yetenek-genel kültür oturumu için saat 10.00, eğitim bilimleri oturumu için saat 14.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacak. Sınav görevlileri ise görevli oldukları için sınav saatinden çok önce sınav binalarında hazır bulunacak.

2022 Yılı Temmuz-Aralık Dönemi ÖSYM Sınav Görevli Ücretleri (KPSS)

Net Ödenecek Sınav Ücretler:(%15 vergi dilimine göre)

Salon Başkanı:     340 ₺
Gözetmen:            302 ₺
Yedek Gözetmen: 290 ₺
Yardımcı engelli gözetmen:  385 ₺

CİMER ARACILIĞI İLE ÖSYM'ye ÜCRETLERİ SORDUK

Daha önceden 200 lira civarı yatan ücretler öğretmenler tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Çoğu öğretmen ise konuya tepkilerini göstererek sınav görevi almayacaklarını belirtmişlerdi.Biz de bu tartışmalar üzerine ÖSYM'den CİMER yoluyla bilgi almaya karar verdik.

ÖSYM'ye yeni sınav ücretleri ile ilgili olarak CİMER'den şu soruları sorduk:
"1. 2022 YKS sınav görevlileri / Salon Başkanı, Gözetmen, Yedek Gözetmen vs ) ücretleri yapılırken hangi gösterge rakamlarından hesap edildi.?
2. Ocak Haziran arası Memur maaşlarına % 30 zam uygulanırken ÖSYM yüzde kaç artırdı?
3. 2022 Yılı Temmuz Aralık dönemleri sınav görevlileri ücretleri için yüzde kaç zam uygulandı ve sınav görevlileri ücretleriniz nedir.
Yukarıdaki soruların tarafıma cevaplandırılmasını istiyorum. Gereğini arz ederim."

2023 Darüşşafaka Sınavı Hangi İllerde Yapılacak? 2023 Darüşşafaka Sınavı Hangi İllerde Yapılacak?

ÖSYM'nin verdiği Cevap:
"Sayın ilgili 17/02/2011 tarihli 6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmetleri Hakkında Kanunun 6 ncı maddesinin onüçüncü fıkrasına dayanılarak hazırlanan ve 29/05/2017 tarih ve 2017/10383 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile uygun görülen ‘’Sınav ve Soru Ücretlerine İlişkin Usül ve Esaslar’’ın ‘’Sınav İşlemlerine ilişkin ortak hükümler ‘’ başlıklı 5 inci maddesiyle genel esaslar belirlenmiştir.Görevli ücretleri Mezkür Usül ve Esaslar’ın 5 inci maddesinin 2 nci fıkrasında yer alan hüküm ve esaslar uygulanarak yapılmaktadır.Mezkur usül ve esaslara göre 2022 yılının ilk altı ayı (Ocak-Haziran dönemi) için 2022 Ocak ayında belirlenen görevli ücretleri, 1 Ocak 2022’den 30 Haziran 2022’ye kadar gerçekleştirilen YKS dahil tüm sınavlarda (19 sınav) görev alan sınav görevlilerimize aynı tutarlar üzerinden ödenmiştir. 2022 yılı ikinci altı ayı (Temmuz-Aralık dönemi) için görevli ücretleri güncellenmiş olup belirlenen görevli ücretleri 1 Temmuz’dan itibaren yıl sonuna kadar uygulanacak sınavlarda geçerlidir. Bilgilerinize sunarız." 

Memur maaş katsayısı netleşince 2022  yılında sınav görevlileri için ödenecek ücretler yukarıdaki gibi belli olmuş oldu.

ÖSYM SINAV GÖREVLİ ÜCRETLERİ NE ZAMAN,KAÇ GÜNDE ÖDENİYOR?

ÖSYM son yıllarda sınav sonuçların açıklanması olmak üzere bir çok konuda oldukça hızlı bir yol izliyor. Aynı durum sınav görevli ücretleri için de geçerli. 2022 yılında ÖSYM YKS,DGS ücretlerini  kısa süre içinde ödedi. Bu yıl da belki de daha hızlı ödenecektir. 

ZEKİHABER.COM