Milli Eğitim bakanlığı Destek Hizmetleri genel Müdürlüğü 2023-2024 eğitim - öğretim yılında dağıtılacak ücretsiz ders kitaplarının teslim alınması ve okullara dağıtımına ilişkin resmi yazı ve eklerini yayımladı.

Yayınlanan eklerden biri de EK-3 2023-2024 öğretim yılında okutulacak olan özel eğitim kitap listesi

2023-2024 öğretim yılı özel eğitim kitap listesi

Listede toplam 97 adet kitap yer almaktadır. Bazılarının isimlerini yazdık, tamamının listesini aşağıdan indirebilirsiniz

1) 0-36 Ay Erken Çocukluk Özel Eğitim Öğretim Programı Değerlendirme Kitapçığı
4) 37-78 Ay Okul Öncesi Özel Eğitim Değerlendirme Kitapçığı
7) Görme Engelliler İlkokulları ve Ortaokulları Beden Eğitimi Spor ve Bağımsız Hareket Becerileri Dersi (II. KademeORTAOKUL) Etkinlik Kitabı (2 set) 
10) İşitme Engelliler ilkokulu Matematik 1-2 Yardımcı Ders Kitabı-Çalışma Kitabı (2 Kitap)
32) Özel Eğitim Uygulama Okulu (I. Kademe-İLKOKUL) Türkçe Ders Kitabı (14 Modül)
34) Beslenme Sağlık ve Güvenlik Ders Kitabı (I. Kademe-İLKOKUL) (1- 2-3 ve 4. Sınıf)
59) Matematik Ders Kitabı (II. Kademe-ORTAOKUL) (5-6-7 ve 8. Sınıf)
65) Sosyal Beceriler Ders Kitabı (II. Kademe-ORTAOKUL) (5-6-7 ve 8. Sınıf)
86) Türkçe Dersi Uyarlanmış Etkinler Seti (15 Kitap)
95) EKPSS MEB ÖZEL Yardımcı Kaynak Seti (6 Kitap )
97) Öykü Temelli Müdahale Seti Öğretmen Kılavuz Kitabı

2023-2024 öğretim yılı özel eğitim kitap listesini indirmek için TIKLAYIN

2023-2024 yılında sene başında yardımcı kaynak kitapları dağıtılacak

Ücretsiz Ders Kitaplarının teslimi-dağıtımıyla ilgili resmi yazıda yer alan bazı hususlar:

-Takım kitaplarda öğrencilere ders ve öğrenci çalışma kitabı, öğretmenlere ise ders kitabı ve öğrenci çalışma kitabı ile öğretmen kılavuz kitabı birlikte verilecektir.
-2023–2024 eğitim-öğretim yılında okulların açılması ile birlikte yardımcı kaynak kitapların
dağıtımı yapılacağından, 440 il ve ilçe millî eğitim müdürlükleri depolarının Ekim ayı sonuna kadar açık
tutulması gerekmektedir.
-2023–2024 eğitim-öğretim yılında öğrencilere ücretsiz olarak verilecek ders kitaplarının dağıtımı için plastik poşet gönderilmeyecektir.
-2023–2024 eğitim-öğretim yılında "Ücretsiz Ders Kitapları Dağıtımı" kapsamındaki bütün ders kitaplarına ait dinleme bölümleri ile kitap içerikleri ve EK-1'de belirtilen, elektronik ortamda hizmete sunulacak kitaplar PDF formatında http://www.eba.gov.tr adresinde hizmete sunulacaktır.
-Açık öğretim ortaokulu, açık öğretim lisesi ve meslekî açık öğretim lisesi ile yetişkinler I. ve II. kademe kitapları/ders notları, halk eğitim merkezi müdürlüklerince teslim alınarak dağıtılacaktır.
-İllere her bir ders için sadece bir yayınevine ait ders kitabı gönderilecek olup, bir okul veya ilçede ortaya çıkabilecek kitap ihtiyacı öncelikle il dâhilinde oluşan fazlalıklardan karşılanacaktır.
-Okullara dağıtım tamamlandıktan sonra ihtiyaç fazlası ders kitapları okul müdürlüklerince ilçe millî eğitim müdürlüğüne bildirilecektir. İlçe millî eğitim müdürlüğünce diğer okulların ilave ihtiyaçlarında kullanılanlar dışında kalan fazla kitaplar, il millî eğitim müdürlüğüne bildirilecek ve en kısa sürede büyükşehir/merkez deposuna tutanak ile teslim edilecektir.
-Özel eğitim kitapları teslim alınırken ve muayene kabul işlemleri yapılırken EK-3 kitap listesinde belirtilen açıklamaların dikkate alınması gerekmektedir.
-Okul müdürlüklerince ders yılı sonunda, okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul, lise ve açıköğretim öğrencilerinin kullanmış olduğu ders kitabı, öğrenci çalışma kitabı, defterler ve atık kâğıtlar gönüllülük esasına göre toplanıp il/ilçe millî eğitim müdürlüklerinin koordinesinde satışı yapılacak ve okul aile birlikleri için değerlendirilecektir.
-Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim ders kitapları teslim noktalarına en geç 18 Ağustos 2023 tarihi itibariyle teslim edilecektir.