Ortaokul 5,6,7 ve 8. Lise 9,10 ve 11.sınıf öğrencileri 2023 yılı İOKBS'de (Bursluluk sınavı) YKS ve LGS de olduğu gibi ikinci dönem konularından soru çıkıp çıkmayacağını merak ediyor. İkinci dönem konuları bursluluk sınavında hariç olup olmayacağı henüz netleşmedi. Ama MEB'in bu konuda bir açıklama yapacağını düşünüyoruz. Gelişme oldukça haberi güncellemiş olacağız.

Bildiğiniz gibi MEB 2023 YKS ve 2023 LGS sınavlarında ikinci dönem konularından soru sorulmayacağını açıkladı. Ancak MEB henüz 2023 bursluluk sınavında ikinci dönem konularının dahil olup olmadığı konusunda resmi bir açıklama yapmadı.

Muhtemelen, 2023 İOKBS'de sınava girecek ortaokul ve lise öğrencileri, 2020 yılında olduğu gibi, bursluluk sınavında da sadece birinci dönem konularından, bir de 10.ve 11.sınıf öğrenciler de sadece 9.sınıf konularından sorumlu olacaklar.

MEB'in önümüzdeki günlerde 2023 bursluluk sınav konularıyla ilgili ayrıntılı bir açıklama yapması bekleniyor.

YORUM: Çok büyük bir ihtimalle 2023 yılı bursluluk sınavında sadece birinci dönem konularından soru sorulacağını düşünüyoruz.Bu nedenle sınava girmeyi düşünen öğrenciler şimdiden çalışmalarını buna göre planlayabilirler. Hatta bu ihtimali dikkate alarak MEB'in 2020 İOKBS'de soru sorduğu ve yayınladığı birinci dönem konularını burada yayınlıyoruz.

2023 YILI ORTAOKUL VE LİSE MEB İOKBS-BURSLULUK SINAV KONULARI

5, 6 ve 7. sınıf öğrencileri için yapılacak sınava ait dosyaya ulaşmak için TIKLAYINIZ
8. sınıf öğrencileri için yapılacak sınava ait dosyaya ulaşmak için TIKLAYINIZ
Hazırlık sınıfı öğrencileri için yapılacak sınava ait dosyaya ulaşmak için TIKLAYINIZ
9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri için yapılacak sınava ait dosyaya ulaşmak için TIKLAYINIZ

2020 İOKBS sınav konularıyla ilgili MEB Bakanının Açıklaması şöyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; “Bu sınava girecek öğrencilerimiz de bulundukları sınıfların birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacaklar. Ayrıca bu sınava girecek 10'uncu ve 11'uncu sınıf öğrencilerimiz 9'uncu sınıfın tüm müfredatından sorumlu oluyorlardı. Bu kapsamı da daralttık ve 10 ve 11'inci sınıf öğrencilerimiz de sadece 9'uncu sınıfın birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacak.” dedi.

Dikkat: 2020 yılında yapılan meb bursluluk sınavında da sadece birinci dönem konularından soru çıkmıştı. Bu nedenle 2023 bursluluk sınav konularının da bu şekilde olacağını düşündüğümüz için aynen yayınladık. MEB bu konuda,2020 yılına benzer bir açıklama yaptığında bu şekilde konuları yayınlayacaktır. Bu durumda haberimizi tamamen buna göre güncellemiş olacağız.

2023 İOKBS ne zaman, hangi tarihte yapılacak?

İOKBS ve diğer bir deyişle meb bursluluk sınavı tarihi henüz açıklanmadı. Milli Eğitim Bakanlığının 2023 sınav takvimini yayınlaması ile birlikte sınav tarihleri belli olacak.

2022 yılında sınavlar 4 Eylül tarihinde yapılmıştı. 2023 yılında ise yaşanan deprem nedeniyle sınav tarihi 2023 Ekim yada Kasım aylarına sarkabilir.

10 ilde ikinci dönem devam şartı aranmayacak 10 ilde ikinci dönem devam şartı aranmayacak