2023 YKS'de ve 2023 LGS'de ikinci dönem konularından soru sorulmayacak. Bu nedenle 2023 MEB ortaokul-lise bursululuk sınavına girecek öğrenciler bursuluk sınavında da benzer durumun olup olmadığını, daha doğrusu İOKBS'de de ikinci dönem konularından soru sorulup sorulmayacağını merak ediyor.

MEB henüz bursluluk sınavında ikinci dönem konularıyla ilgili bir açıklama yapmadı. Biz de bu durumu CİMER'den MEB'e sorduk. Çünkü daha önce , yani 2020 yılında bursluluk sınavında da 2.dönem konuları çıkarılmıştı sınav müfredatından.

MEB CİMER'de sorduğumuz şu soruya cevap verdi.. Ancak net olarak ikinci dönem konuları dahil yada dahil demedi. Sadece kılavuz yakında yayınlanacak dedi.

MEB'e CİMER'DEN 2023 İOKBS İLE İLGİLİ SORDUĞUMUZ SORU

"MEB deprem nedeniyle 2023 LGS, YKS sınavlarında ikinci dönem konularından soru sorulmayacağını açıkladı.Ancak 2023 İOKBS için benzer bir açıklama yapılmadı. Halbuki pandemi nedeniyle 2020 yılında da sınavlarda ikinci dönem konularından soru çıkmamıştı. Buna İOKBS de dahildi. İOKBS'de de ikinci dönem konularından soru çıkmamıştı.
Bu yıl benzer bir uygulama olacak mı? Olmayacak mı? Bu konuda MEB resmi bir açıklama yapacak mı?
İyi çalışmalar"

Cevap: MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI (MEB) > ÖLÇME, DEĞERLENDİRME VE SINAV HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (20.03.2023 14:49)

Sayın Başvuru Sahibi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi üzerinden yapmış olduğunuz başvurunuz incelenmiştir. Görüş ve önerileriniz değerlendirilmek üzere ilgili birime yönlendirilmiştir. 2023 İOKBS Kılavuz çalışmaları devam etmekte olup tamamlandığı zaman kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bilgilerinize sunulur.