2023 yılı uzman öğretmenlik/başöğretmenlik eğitim programına başvurular sonuçlandı. Bu gün itibariyle uzman öğretmenlşk ve başöğretmenlik eğitimleri ÖBA öğretmen bilişim ağı üzerinden başladı.

ÖBA'da 17 Temmuz itibariyle Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik eğitim programı semineri videoları, hangi videonun kaç dakika zaman alacağı da belirtilerek, ders notları pdf kitapçığı şeklinde yayınlanacak.

Öğretmenler, kariyer basamakları sınavlarına hazırlık kapsamında eğitimlere ÖBA'ya  MEBBİS bilgileri yada e-Devlet bilgileri ile giriş yaparak başlayabilir.

"2023 Yılı Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında İlerlemeye İlişkin Duyuru" doğrultusunda;

Uzman öğretmenlik 180 saatlik, Başöğretmenlik 240 saatlik

-Uzman Öğretmenlik Eğitim Programına göre 180 saatlik eğitim 17 Temmuz 2023-08 Eylül 2023
-Başöğretmenlik Eğitim Programına göre 240 saatlik eğitim 17 Temmuz 2023-18 Eylül 2023
tarihleri arasında uzaktan eğitim yöntemiyle Öğretmen Bilişim Ağı (https://www.oba.gov.tr) üzerinden gerçekleştirilecektir.

Söz konusu eğitim programlarına öğretmenler/uzman öğretmenler, MEBBİS şifreleri veya e-Devlet şifreleri ile Öğretmen Bilişim Ağı üzerinden bireysel giriş yaparak katılabilecekler.

UZMAN ÖĞRETMENLİK EĞİTİM PROGRAMI İLE BAŞÖĞRETMENLİK EĞİTİM PROGRAMINA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

İlgili mevzuatı gereği uzman öğretmen unvanı için öğretmenlerin 180 saatlik, başöğretmen unvanı için ise uzman öğretmenlerin 240 saatlik eğitimi tamamlamaları gerekmektedir. Söz konusu eğitimlerin sağlıklı yürütülebilmesi ve adayların herhangi bir sıkıntı yaşamamaları açısından aşağıda belirtilen açıklamalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Tüm videoların %100 izlenilmesi gerekiyor

-Adayların eğitimlere, MEBBİS veya e-Devlet şifreleri ile bireysel giriş yapmaları gerekmektedir.
-Adayların eğitimlerin tamamını eksiksiz olarak izlemeleri gerekmektedir. İzlenen her videonun solunda bulunan ikon video başlatıldığında turuncu, tamamlandığında ise yeşil renkli olmaktadır. Tüm videolar izlendiğinde (ikon yeşil olduğunda) eğitim tamamlanmış olacaktır. Eğitimin tamamlanmış sayılması için videoların %100 izlenme zorunluluğu vardır. Eğitimin tamamlanmış olup olmadığı ÖBA platformunda eğitimin “Eğitim Detayları” kısmından mutlaka kontrol edilmelidir.
-Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı, 17 Temmuz 2023 tarihinde başlayıp 08 Eylül 2023 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.
-Başöğretmenlik Eğitim Programı, 17 Temmuz 2023 tarihinde başlayıp 18 Eylül 2023 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.
-Eğitimlerde süre uzatımı kesinlikle olmayacaktır.
-Video eğitimlerin yanında video eğitimlerde görev alan akademik kadro tarafından hazırlanan yazılı içerikler ayrıca ÖBA’da paylaşılmıştır. (Eğitim başlatıldığı veya eğitime devam et denildiğinde eğitim görseli altında yer alan “Eğitim Hakkında” kısmında bu dokümanlara ait açıklamalar ve linkler yer almaktadır.) Sadece yazılı içeriğin okunmasıyla “eğitimi tamamlama şartı” yerine gelmemektedir.
-Video içerikleri ile yazılı dokümanlar arasında, birinin yazı dili diğerinin konuşma dili olması nedeniyle bazı farklılıkların olması kaçınılmazdır.
-Sınav eğitim programı konularından yapılacağından adaylar sınavda, “yazılı doküman içeriğinden” sorumlu olacaktır.
-İşitme engelli öğretmenlerimiz için eğitimlere işaret dili eklenmiştir.
-Görme engelli öğretmenlerimiz için yazılı dokümanlara erişebilirlik çalışması yapılmıştır.
-Şikâyet ve talepleriniz için Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi “444 0 632” (444 0 MEB) ile iletişime geçebilirsiniz.

Dikkat: Sadece yazılı içeriğin okunmasıyla “eğitimi tamamlama şartı” yerine gelmemektedir. Ancak öğretmenler sınavda, “yazılı doküman içeriğinden” sorumlu olacaktır.