2023 Yılı Trafik Cezası Ücretleri Belli Oldu. Ceza miktarları çok ciddi oranda artırıldı. Ceza tarifeleri 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren uygulanacak.

Yeniden Değerleme Oranı'nın açıklanmasıyla birlikte 2023 yılı için trafik cezaları belli oldu. Yeniden Değerleme Oranı %112,9 olarak belirlendi. Bu oran miktarına göre 2023 yılında trafik cezalarıciddi arttı. En yüksek cezanın tutarı ise 20 bin 977 lira olarak belirlendi. Ayrıca kırmızı ışıkta geçmenin cezası 951 TL olarak açıklanırken ehliyetsiz araç kullanmanın cezası ise 8090 TL'ye yükseldi.Alkollü olarak ikinci kez yakalan 1000 tl daha fazla ödeme yapacak.Özellikle son yıllarda cep telefonun hayatın merkezine yerleşmesiyle araçta telefon kullanmak çok yaygınlaştı.Ve araç sahipleri bu yıl araçta telefon kullanmamaya dikkat etmeleri gerekir. Çünküz cezası 951 TL. Tabi işin risk boyutu ayrı. 

Kırmızı ışıkta geçmek, Hız sınırını %10 - %30'a kadar aşmak, Hız sınırını %30 - %50'ye kadar aşmak, Hız sınırını %50'den fazla aşmak,  Alkollü araç kullanmak (ilk yakalanma), Alkollü araç kullanmak (ikinci yakalama), Engelliler için ayrılan yere park etmek,  Emniyet kemeri kullanmamak,  Seyir halinde cep telefonu kullanmak, Alkol testine itiraz etmek,  Muayenesiz araç ile trafiğe çıkmak,  Yasak olan yerde sollama yapmak,  Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymamak,  Çakar veya siren kullanmak,  Ehliyetsiz araç kullanmak, Drift atmak,  Uyuşturucu madde alarak araç kullanmak,  Yürütmeliğe aykırı niteliklerde plaka takmak,  Aracı plakasız kullanmak, Araca sahte plaka takmak,  Emniyet şeridini ihlal etmek,  Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkmak,  Takip mesafesine uymamak,  Plakanın okunmasını engelleyecek değişiklikler 


2023 Trafik ceza türleri ve ceza miktarları