2023 LGS de tercih yapacak öğrencilerin cevaplarını merakla bekledikleri "Fen lisesi kontenjanları arttı mı 2023?" ," Lise kontenjanları artacak mı 2023", "lgs'de kontenjan artışı 2023", "2023 lgs kontenjan artacak mı" sorularının cevapları belli oldu.

MEB'in LGS ile ilgili bu gün e-okul'da açıkladığı verilere göre, 2023 LGS merkezi sınavla öğrenci alacak fen liseleri, anadolu liseleri ve diğer proje liselerinin kontenjanları toplamda bir önceki yıla göre arttı.Kontenjanlar toplamda 13 bin 452 arttı.

Salim ÜNSAL, fen ve anadolu liselerinde 2023-2024 yılında kontenjan artışının fen liselerinde %4,2, anadolu liselerinde ise %7,8 olduğunu söyledi. Ayrıca lise türlerinin 2022 yılındaki en yüksek, en düşük ve ortalama dilim dağılımları ile eski-yeni kontenjan toplamlarını il il paylaştı.

"İl ve okul ayrıntısını bilmiyoruz ama bildiğimiz kontenjan toplamlarının ülke genelinde %7 oranında artmış olması. Fen liselerinde bu artış %4,2 Anadolu liselerinde ise %7,8"

Ayrıca şunları da paylaştı:

"Fen lisesinde 4,2 kontenjan artışı yaşandı diye fen liselerini tercih edecek tüm öğrencilerin değil klasmandaki en son fen lisesine en son sıradan girecek öğrencinin şansı 4,2 oranında artmış oldu sadece. Artan kontenjanların hangi il ve o ilin hangi klasmandaki okulunda olacağı belirleyici olacak."

Sosyal bilimler liselerinde en yüksek artış oranına İstanbul ve Mersin ulaştı. Her ikisinde de kontenjanlar %50 oranında artırıldı.

İstanbul'da 540 ve Mersin'de 180 öğrenci alınacak. Yalova'da ve Nevşehir'de 30 artışla alınacak öğrenci sayısı 120'ye çıktı. Kayseri ise 5. sırada yer aldı.Sosyal bilimler lisesinde Hatay, Bitlis ve Uşak %33'lük kontenjan kaybı yaşadı. Bu üçlüyü Diyarbakır %29 ile takip etti. Isparta ise %25'lik kayıp ile 5. sırada.Ardahan, Çankırı ve Kırşehir sosyal bilimler lisesine girme şansı en yüksek olan iller. Gümüşhane, Yalova ve Kilis bunları takip ediyor. İstanbul'daki 180 artışa ilave olarak Ankara'da ve İzmir'de +30 artışla kapattı.

Anadolu liselerinde Burdur kontenjanın en yüksek oranda arttığı illerin başında geliyor.

120'den 300'e çıktı. Artış % 150. Burdur'u Kilis, Erzincan, Bartın, Malatya ve Karabük kontenjanlarını iki katına çıkararak takip etti. Kilis %15 Balıkesir %13 Gümüşhane ise %12 ile yerleşme şansının en yüksek olduğu üç il. Kayseri 240 kontenjan kaybı ile anadolu liseleri arasında en dramatik azalmayı yaşadı. Onu 180 ile Gaziantep ve 120 ile de Zonguldak takip etti. Yerleşme şansının en zayıf olduğu illerde ilk sırada Rize bulunuyor. Rize'yi 2,6 şans dilimi ile Isparta, 2,7 ile Çorum ve 2,9 ile de Karaman izliyor. Ankara'da 60 İstanbul'da 728 ve İzmir'de ise en yüksek artış olan 960 kontenjan artışı oldu. Yerleşme şansı bakımından Ankara 9,2 İstanbul 7,3 ve İzmir de 8,1'lik değer düzeyinde...

Fen liselerinde en yüksek oranda kontenjan artışı Erzurum'da yaşandı. %54'lük artışla 330'dan 510'a çıktı.

Kayseri %38 artışla ikinci, Mardin ise %33 artışla üçüncü sırada yer aldı. Kontenjanları önemli ölçüde artsa da fen lisesine yerleşmek için en şanslı iller değil.  Gümüşhane, Giresun ve Burdur hala şansın en yüksek olduğu iller.Fen liseleri için en dramatik kontenjan kaybını Isparta yaşadı. 450 olan kontenjanı 330'a geriledi. Kayıp %27'ye yakın. Isparta'yı %12 ile Rize ve %10 ile Şırnak izledi.Bu düzeyde kontenjan kaybı yaşamasına rağmen fen lisesine yerleşme şansının yüksek olduğu illerden biri hala Rize ve Isparta orta düzeyde şansa sahip.
Ankara geçen yıl artışın kralını yaşadığı için bu yıl fen lisesi kontenjanı değişmedi. İzmir'de de değişiklik bulunmuyor. İstanbul'da +240 yeni fen lisesi kontenjanı İstanbullu adaylar için bir avantaj sağlayacak gibi.

MEB, lise kontenjanlarını ve yüzdelik dilimleri açıkladı

Öte yandan, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında sınavla öğrenci alacak okulların kontenjanları ile geçen yılki yüzdelik dilimleri e-Okul sistemi üzerinden açıklandı.

Bakanlık, öğrencilere rehberlik etmesi amacıyla 2022 yılı ortaöğretim kurumları kontenjan tabloları ile illere göre yüzdelik dilimlerdeki öğrenci sayılarını e-Okul üzerinden erişime açtı.

e-Okul üzerinden kontenjan tabloları ile 2022'de bu okullara sınavla yerleştirmede oluşan en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimler görülebiliyor.

Öğrenciler, bu yıl sınavdaki kendi yüzdelik dilimlerini, okulların geçen yıl oluşan taban ve tavan yüzdelik dilimleri ile karşılaştırabiliyor.

Ayrıca yerel yerleştirme kapsamında sınavsız öğrenci alan okulların kayıt bölgelerine göre tercih tablolarına da e-Okul üzerinden ulaşılabilecek.

Tercih robotu kullanıma açıldı

Bakanlık, öğrencilerin tercihlerinde kolaylık sağlamak için tercih robotu hazırladı. Tercih robotunu kullanarak istenen yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listeleri ve okullarla ilgili detaylı bilgiler görülebiliyor.

Tercih robotunda okul türleri, il, ilçe ve 2022 yıllına ait yüzdelik dilimlere göre arama yapılabiliyor.

Lise türlerinin 2022 yılındaki en yüksek, en düşük ve ortalama dilim dağılımları ile eski-yeni kontenjan toplamları

1) Adana,Adıyaman,Afyonkarahisar,Ağrı,Aksaray,Amasya,Ankara,Antalya,Ardahan,Artvin,
Aydın,Balıkesir,Bartın,Batman,BayburtBilecik,Bingöl,Bitlis,Bolu,Burdur,Bursa

2)Çanakkale,Çankırı,Çorum,Denizli,Diyarbakır,Düzce,Edirne,Elazığ,Erzincan,Erzurum,
Eskişehir,Gaziantep,Giresun,Gümüşhane,Hakkari,Hatay,Iğdır,Isparta,Mersin,İstanbul,İzmir


3) Kahramanmaraş,Karabük,Karaman,Kars,Kastamonu,Kayseri,Kırıkkale,Kırklareli,Kırşehir,
Kilis,Kocaeli,Konya,Kütahya,Malatya,Manisa,Mardin,Mersin,Muğla,Muş,Nevşehir


4) Niğde,Ordu,Osmaniye,Rize,Sakarya,Samsun,Siirt,Sinop,Sivas,Tekirdağ,Tokat,Trabzon,
Tunceli,Şanlıurfa,Şırnak,Uşak,Van,Yalova,Yozgat,Zonguldak

Kaynak:Salim ÜNSAL