ÖSYM'nin 2023 sınav takvimine göre 2023 YKS sınav tarihinin seçim tarihi ile çakışmasından dolayı "2023 YKS (TYT-AYT) tarihi değişecek mi?" sorusunun sorulmasına neden oldu.

Hatta bu gün 2023 YKS sınav tarihi ile ilgili olarak hükümet sözcüsü Ömer ÇELİK'e 

"ÖSYM'nin bugün açıkladığı takvime göre gelecek yıl üniversite sınavı 17-18 Haziran tarihlerinde yapılacak. 2023 seçimlerinde normal takvimin işlemesi durumunda 18 Haziran tarihinde seçim yapılacağı ifade edilmişti. Bu durum seçim tarihinin biraz daha öne alınacağı anlamına gelir mi?" diye sorulduğunda 

"Sevgili öğrencilerimizin hiçbir sınavını seçim takvimine denk getirmeyiz. Bununla ilgili olarak ÖSYM bir çalışma yapıyor, yakın zamanda kamuoyuyla paylaşırlar. Seçim takviminin değişmesiyle ilgili bir değerlendirmemiz yok. Tabii ki seçimin olduğu gün sınav olmayacağına göre, prensip olarak seçim takvimiyle sınav takvimi üst üste gelmez. Onunla ilgili açıklama yapılacaktır." şeklinde cevaplandırdı.

2018 YKS Seçim tarihi nedeniyle ertelenmişti

Verilen cevapta, "..hiçbir sınavını seçim takvimine denk getirmeyiz. Bununla ilgili ÖSYM bir çalışma yapıyor, yakın zamanda kamuoyuyla paylaşır..." ifadesi 2018 yılındaki sınav tarihinin ertelenmesi akla geldi. Bildiğiniz gibi 2018'de seçim tarihi ile YKS tarihi denk gelmiş ve YKS tarihi ertelenmişti.

2023 YKS tarihi değişecek mi? Ertelenecek mi?

Akşam saatlerinde ÖSYM twitter hesabında 2023 YKS sınav tarkvimi paylaşımını silmesi sınav tarihinin yeniden belirleneceği ihtimalini kuvvetlendirdi.

Muhtemelen 2023 YKS (TYT-AYT) tarihi 18 Haziran'dan daha ileriki bir günde yapılacak.