2024 LGS Kasım Ayı Örnek Sayısal;Matematik, Fen Bilimleri ve Örnek Sözel ; Türkçe,İnkılap Tarihi,İngilizce ve Din kültürü Soruları ve Cevapları kitapçıkları pdf olarak, MEB youtube kanalında çözümleri  yayınlandı.

Sözel kitapçıkta Türkçe 10, T. C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 10, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 5 ve Yabancı Dil (İngilizce) 5 toplam 25. Sayısal kitapçıkta ise Matematik ve Fen Bilimleri 10 ar soru olmak üzere toplam 20 soru var.

2023 lgs şubat ayı örnek sorular

Örnek soruları buradan indirebildiğiniz gibi meb.gov.tr ve odsgm.meb.gov.tr adreslerinden de indirilebilirsiniz.

2024 - 2025 Eğitim ve Öğretim Yılı Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınava Yönelik Kasım Ayı Sayısal ve Sözel Örnek Soruları

8.SINIF 2024 LGS Kasım Ayı Örnek Soruları ve Cevapları

2024 LGS Kasım Ayı SÖZEL Örnek Sorular Kitapçığı ve Cevapları için TIKLAYIN
2024 LGS Kasım Ayı SAYISAL Örnek Sorular Kitapçığı ve Cevapları için TIKLAYIN

2023 (İOKBS) Bursluluk Sınavında Hangi Dersten Kaç Soru Sorulacak? 2023 (İOKBS) Bursluluk Sınavında Hangi Dersten Kaç Soru Sorulacak?

2024 LGS Kasım Ayı Sözel Bölüm Örnek Soruları çözüm videosunu izlemek için TIKLAYINIZ.
2024 LGS Kasım Ayı Sayısal Bölüm Örnek Soruları çözüm videosunu izlemek için TIKLAYINIZ.

Kasım Ayı LGS Örnek Sorularıyla İlgili Uzman-Öğretmen Görüşleri

Türker Toker: "Sorulara baktım. Bahsettiğiniz gibi LGS - TEOG karışımı bir yapı oluşmuş durumda. İlk olarak şunu söyleyeyim: Bence olması gereken de zaten bu şekildeydi. Öğrencinin temel yeterlilikleri kazanım düzeyinde ölçülmelidir. 15 ve üzeri yeni nesil soru sorulduğunda öğrenci;
1- Zamana karşı,
2- Strese karşı
ciddi bir yarış içerisine giriyordu. Bu da o yaş grubunda performansı bilgi ve beceri üzerinden değil de başka etmenlerle ölçüyor. Sınavın geçerliliğini düşününce bu tarz stres yönetimi, zamana karşı yarışma gibi etkenler yordama geçerliliğine etki etmektedir. Sınavı sadece eleme sınavı olarak değil aynı zamanda sınıfa ve öğretmene mesaj verilen bir yapı olarak düşünmek lazım. Haliyle bu şekilde dengeli olması daha iyi olacaktır. Hep söylüyoruz: Kazanım merkezdedir. Bunun yanında sorulara Bloom Taksonomisi çerçevesinden bakınca tüm basamaklardan soru sorulmuş olduğunu da görüyoruz. Belirtke tablosunda hem kazanım hem de bilişsel basamak göz önünde bulundurulmuş. 
Ek olarak güzel bir zorluk dağılımı olmuş. Lisans düzeyinde ölçme anlatırken hep şunu söylüyoruz: Sınavda 20 soru varsa 4 çok kolay, 4 kolay, 4 orta, 4 zor, 4 çok zor olmalıdır. Basit bir güvenirlik sağlama yöntemidir. Bizde genel müdürlüğün eskiden bir yıl matematik, bir yıl fen, bir yıl Türkçe gibi alanı zorlaştırma alışkanlığı vardı. Kemal Bey ölçmeci olunca buna müdahale etmiş anlaşılan. Bence bu durum öğrenci ve öğretmenin faydasına olacaktır. Örnek sorularda sadece işlenmemiş konulardan soru sorulmuş olması uygun olmamış. Gerisi bilimsel ve mantıksal açıdan oldukça güzel olmuş."

Barış Sezgin: "MEB’in hazırladığı örnek LGS sorularını inceledim. Soruların hepsinde grafik yorumlama ve görsel anlama çok ön planda. LGS öğrencilerine en büyük önerim günlük yaşamda gördüğünüz her levhayı anlamaya çalışın."

Samet DEMİR: " 6 defa yapılmış bir sınavdan neden hala adı  "Örnek Soru" Olan sorular yayınlanır?  Eğer sistemde değişiklik olacaksa açıkça dile getirilmelidir. Farklı yorumlara kapalı olmalıdır. 
MEB'in Kasım Matematik LGS örnek sorulara bakıldığında ilk göze çarpan durumun bir belirsizlik durumudur. SBS+TEOG+ LGS karması gibi görülsede benzerlik, üçgenler ve silindir soruları sınav anı pisikolojisinde hafife alınacak sorular değil. Sınavda %30 veya %40 düzeyinde bu tarz soruların olması ayırt ediciliği sağlayacaktır. MEB önceki yıllarda olduğu gibi sarmal sorular yayınlamak yerine tüm müfredatı ele almış. Muhtemelen bizler gibi öğrencilerde bu soruları inceleyip fikir yürütmeye çalışacak ve karmaşa yaşayacak. Düşük motivasyona sahip öğrenciler zaten sorular kolay olacakmış algısına kapılıp çalışma tepmolarını minimuma düşürecek. Hangi kaynak kitabın öğrenci için daha verimli olacağı konusunda büyük sıkıntılar oluşacak... Bazen gereksiz zor sorularla öğrenciler yorulacak.. Bazende sınav  kolay algısı ile beceri temelli sorular es geçilecek... En nihayetinde yorulan öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz olacak.."

X Sosyal Hesabında Yapılan Yorumlardan-Eleştirilerden Bazıları

- "Aşırı düşündürücü ve yaratıcı bir soru... 2018'den beri güzel bir gelenek vardı. Ekim ayı itibariyle her ay düzenli olarak örnek sorular olurdu. Her aya uygun kazanımlar içerirdi. Yeni bir şey yapar gibi eskiyi berbat etmek olmasa keşke..."

- "Yusuf Hocam,bu lgs örnek sorularının hali nedir? Bu kadar basite indirgenmiş sorularla hangi çocuğun neye göre seviyesini belirleyeceksiniz.Eleyici zor soruların olmadığı sınavda gerçekten matematik zekası yüksek,fen Lisesine gitmesi gereken çocukların önüne set koymuş olursunuz"

- "Matematik dersinde en fazla karekök konusu bitmiş olsun diyelim. 6. ünite konusu olan silindir, eğim, üçgenler vs. sorulmuş yaaaa. Yani soru hazırlayan ekip,”bizim çocuklar o kadar iyi ki henüz işlemedikleri konulardan 7 tane soruyu çözebilirler” demek istemişler sanırım."

- "Geçen yıllar her ay yayınlanan sorular bu yıl yayınlanmadı. Bugün yayınlananlar  kazanım ve beceri temelli sorulardan oluşuyor acaba LGS de soru tarzları mi değişecek?"

-"Çalışmalarına destek olacak sorular (!) tüm yılın kazanımları. 🫠 işlemeden çözemeyecekler. Kasım ayından 10 örnek soru hazırlamak çok zor muydu? Bir de yayınların deneme sınavları bu kadar zorken örnek soruların kazanım odaklı bu kadar kolay olması???"

- "MEB LGS 2024 örnek sorulari ilk kez yayınlandı.Matematik sorularında beklediğimiz yumuşama gelmiş gibi gözüküyor.Kazanım soruları eklensede beceri temellilerden vazgecilmemiş.Bu seneki klasik yazılı uygulamasının lgs ye faydası olacak gibi✌️Şansınz bol olsun"

- "LGS için örnek sorular yayınlanmış, matematikte eski teog sbs mantığına tekrar dönülmüş görünüyor. Yeni nesil soru gereksiz zorluyordu ama sınavlarda yine keskin bir geçiş olmaz umarım."

Kasım Ayı örnek LGS soruların yayınlanması ile ilgili diğer değerlendirmeler-yorumlar

MEB, bu yıl örnek soruları bir ay gecikmeli yayımladı. Yani geçen yıllarda Ekim ayında da örnek sorular yayınlanmıştı ancak bu yıl Ekim ayında örnek lgs sorular yayınlanmadı. Ayrıca bu kez, geçmiş yıllardan farklı olarak, bu aya kadar işlenen konulardan değilde sadece, tüm yıla ait konuları kapsayacak şekilde örnek sorular yayınlandı. Bu durum MEB DYK kurslarında olduğu gibi tasarruf mu yapıyor sorularını akla getirdi.

Her ne kadar beceri temelli sorular az olsa da matematikte 4 tanesi çok özenle hazırlanmış beceri temelli sorulardan oluşmaktadır. Özellikle Ekok, benzerlik, üçgende kenar bağıntısı harika beceri temelli sorular olarak hazırlanmış.

Öyle görünüyor ki, 2024 LGS sınavı tüm branşlarda hem beceri temelli hem de klasik sorulardan oluşan bir sınav yapılacağa benziyor. Klasik sorular olacak ama her ders için eleyici olması adına belirleyici beceri temelli sorular olacak.

MEB'in Örnek Soruların Yayımlanması İle İlgili Açıklaması

"2023-2024 eğitim öğretim yılında sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezî sınava yönelik hazırlanan örnek soru kitapçıkları öğrencilerin erişimine açıldı. 
 
Örnek soru kitapçıklarında Türkçe, matematik, fen bilimleri alanlarından onar soru; T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile İngilizce alanlarından ise beşer soru olmak üzere toplam 45 soru yer alıyor.
 
Örnek sorular 8'inci sınıf Türkçe, matematik, fen bilimleri, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinin öğretim programlarında belirlenen konu ve kazanımlar esas alınarak hazırlandı. Sorular; öğrencinin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme vb. bilimsel süreç becerilerini ölçecek nitelikte hazırlandı. "
 
Şimdiden sınavda tüm 8.sınıf öğrencilerine başarılar dileriz.

ZEKİHABER.COM