Lise düzeyinde KPSS sınavına girecek öğrenciler 22 Kasım pazar günü yapılacak sınavın durumunu merak ettikleri için "22 Kasım Pazar günü KPSS Ortaöğretim sınavı yapılacak mı?" sorusunun cevabının peşindeler..

22 EKİM PAZAR KPSS YAPILACAK MI?

Cumhurbaşkanı'nın dün akşam yeni virüs önemleri ile alınan bir takım kararları açıkladı.Açıklanan kararlar içerisinde okullarda yıl sonuna kadar uzaktan eğitime devam edilecek  olması nedeniyle, pazar günü KPSS ortaöğretim sınavına girecek adaylar sınavın durumunu merak etmeye başladılar.

Sokağa çıkma yasağının hafta sonu uygulanacak olması nedeniyle, KPSS ortaöğretim sınavının 22 Kasım pazar günü yapılıp yapılmayacağı daha çok merak edilmeye başlandı.

YENİ VİRÜS KARARLARI

Ve açıklanan önemlerin uygulanmasına 20 Kasım 2020 cuma günü başlanacak.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

-Tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde saat 10-20 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.
-Okullar dönem sonuna uzaktan eğitime devam edecek.
-Ara tatilinden sonra  eğitim yıl sonuna kadar online sürdürülecek. 
-65 yaş üstü çalışanlar hariç uygulaması 20 yaş altına teşmil edilecek.
-Alışveriş yerleri, berberler, restoranlar saat 10.00 ile 20.00 arası açık kalacak.
-Sinemalar yıl sonuna kadar kapalı kalacak
-Restoranlarda sadece paket servisi yapacak.
-Kıraathanelere bir süre ara verilecek.
-Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanacak.
-Şehirlerimizin ana cadde ve meydanlarındaki sigara içme yasağı sürecek.

İLK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 

İlk sokağa çıkma kısıtlaması 21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00'den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00'a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20:00 den 23 Kasım Pazartesi 05:00 saatine kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır

Bu uygulama ikinci bir emre kadar haftasonlarında devam edecek

KPSS ORTAÖĞRETİM PAZAR GÜNÜ YAPILACAK

22 Kasım Pazar günü saat 10.15'te başlayacak sınavda adaylara 120 sorudan oluşan "Genel Yetenek" ve "Genel Kültür" testleri uygulanacak- Görevlilerle sınava katılacağını sınav giriş belgeleriyle belgeleyen adaylar, yanlarında bulunan es, kardeş, anne veya babadan bir refakatçiyle sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca Kamu Personel Seçme Sınavı Ortaöğretim (2020-KPSS Ortaöğretim) yarın 81 ilde ve KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da düzenlenecek.

188 sınav merkezinde saat 10.15'te başlayacak sınavda adaylara 120 sorudan oluşan "Genel Yetenek" ve "Genel Kültür" testleri uygulanacak. Adaylara 130 dakika süre verilecek.

KPSS Ortaöğretim adayları, saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

OSYM tarafından yapılacak sınavlara katılacağını sınav giriş belgeleriyle belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan es, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Kpss Ortaöğretim Sınav sonuçları, 24 Aralık'ta açıklanacak.

- Koronavirüs önlemlerine dikkat edilecek

Sınavda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı tedbirler alınacak.

Sınav binalarının ve salonlarının sınavdan önce detaylı temizliği yapılacak ve dezenfekte edilecek.

Koronavirüs önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde görevlilerce maske ve dezenfektan dağıtılacak, isteyen adaylar, kendileri de dezenfektanlarını yanlarında getirebilecek. Sınav görevlilerine maske ve dezenfektan ile lateks eldiven de dağıtılacak. Adaylar ve görevliler, kendi maskelerini ve siperliklerini de kullanabilecek.

Sınav görevlilerinin Kovid-19 durumları, HES kodları aracılığıyla takip edilecek. Kovid-19 belirlenen sınav görevlilerinin görevleri iptal edilerek yerlerine yeni görevlendirmeler yapılacak.

Kovid-19 ile ilgili durumu olan adaylar da HES kodlarından belirlenecek ve Bilim Kurulunun önerisi doğrultusunda Kovid-19 durumlarına göre gruplara ayrılacak ve sınav merkezlerinde hazırlanan ayrı salonlarda sınava alınacak. Bu durumda olan adaylar, ÖSYM tarafından SMS ile sınavdan önce bilgilendirilecek.

Yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine giremeyecek. Adaylar, sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta sosyal mesafenin korunması için sınav görevlilerince yönlendirilecek.