Öğretmenler ve öğrenciler 23 Nisan cuma günü resmi tatil olması nedeniyle, o günle ilgili bazı soruların cevabını merak ediyorlar.Zaten bu nedenle o gün gelmeden google de "23 Nisan'da uzaktan eğitim olacak mı?", "23 Nisan'da ek ders ücreti ödenir mi?", "23 Nisan'da nöbet ücreti ödenecek mi", "23 Nisan'da kurs yapılacak mı?", "23 Nisan'da EBA'da ders yayını olacak mı?","Ücretli öğretmen ücretini alır mı?","23 Nisan kutlanacak mı?","23 Nisan'da canlı ders olacak mı?" vb bir çok sorunun cevabını aradıkları görülüyor.

Ek ders ücreti ödenir mi?

Her yıl cevabı merak edilen bu soruya en doğru cevabı verebilmek için "Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Yönetmeliği"nde ilgili maddeye ve "Toplu Sözleşme Maddesi" ne bakalım:

Ek Ders Yönetmelik Maddesi

MEB Personel Genel Müdürlüğünün 02/02/2011 tarih ve B.08.0.PGM.0.06.02.32-491/ 7386 sayılı, Ek ders ücreti konulu yazılarında; “İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.” hükmüne yer verilmiştir.

Toplu Sözleşme Maddesi:

“01.09.2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Kararda görülüyor ki milli bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde öğretmenlerimize ek ders ödenir. Bu nedenle öğretmenler 23 Nisan 2021 cuma günü öğretmenler cuma günleri aldıkları ek ders ücretlerini yine alacaklar.

Öğretmenlere Nöbet Ücreti ve MEB Kurs Ücretleri Ödenir mi?

MEB Destekleme ve Yetiştirme Kursları  ek ders ücreti , nöbet ücretleri fiilen yapılması gerektiği için ek ders ödemesi yapılamayacağı için 23 Nisan 2021 cuma günü normalde nöbeti olan öğretmenler nöbet ücreti alamazlar.

23 Nisan'da Ücretli Öğretmenlerin Durumu

Ücretli öğretmenlerin durumu bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da kadrolu öğretmenlerden oldukça farklı.Aslında olmasa çok daha iyi olur:( Maalesef ücretli öğretmenlerimize normal zamanda ödenen ücretler 23 Nisan'da ödenmiyor. Bu nedele ücretli öğretmenlerin Nisan-2021 maaşı hesaplanırken 23 Nisan için ek ders ücreti kesilir.

Uzaktan Eğitim (Canlı Ders) Olmayacak

23 Nisan günü uzaktan eğitim olmayacak. Bu nedenle ne öğretmenler o gün uzaktan ders yapacaklar ne de EBA'da ders yayını olacak. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi tatil olduğu için canlı ders yapılmayacak.

Böylece  çalışanlar ve öğrenciler 23-24-25 Nisan 2021 de peşpeşe 3 gün tatil yapacaklar. O gün yüz yüze ders olmadığı gibi canlı (uzaktan eğitim) ders de olmayacak.

23 Nisan'da kutlama törenleri olacak mı?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk  Bayramı bu sene de salgın ve kısıtlamalar nedeniyle kutlanmayacak. 23 Nisan kutlamaları okullarda törenlerle kutlanamazsa da, evlerde büyük coşku içerisinde kutlanacak ve sosyal medyada yayınlanarak coşku sanal aleme yansıtılacak. 

ZEKİHABER.COM