23 Temmuz 2023 tarihinde yapılacak KPSS lisans sınavı görevli; salon başkanı, gözetmen ve yedek gözetmen başvuruları başladı. Ancak öğretmenler, ÖSYM'den KPSS görevli ücretlerini artırmasını istiyor! 

23 Temmuz 2023 tarihinde saat 10:15 de yapılacak KPSS Lisans (Genel yetenek-genel kültür oturumu) ve 14:45 de yapılacak 2023 KPSS Lisans (Eğitim Bilimleri Oturumu) sınavlarında görevli olmak isteyenlerin başvurularını ÖSYM nin görevli işlemleri sisteminden ayrı ayrı yapmaları gerekiyor.

Her bir oturum için ayrı ücret ödenecek

Her bir oturum için ayrı ücret ödenecek. Yani hem genel yetenek, hem de eğitim bilimlerinde görevli olan salon başkanı birisi toplam 680 TL ücret alacak. 

KPSS sınav merkezi ve bina görevleri

2023 KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür Oturumu) Bina ve Salon Görevleri Tercih Süreci | Sınav Tarihi : 23.07.2023 10:15
2023 KPSS Lisans (Eğitim Bilimleri Oturumu) Bina ve Salon Görevleri Tercih Süreci | Sınav Tarihi : 23.07.2023 14:45

KPSS gy-gk ve eğitim bilimleri sınav tarihleri, sınav saatleri ve sınav süreleri

Genel Yetenek-Genel Kültür : 23 Temmuz 2023, Saat: 10.15, 130 dakika
Eğitim Bilimleri : 23 Temmuz 2023, Saat: 14.45, 100 dakika

23 Temmuz 2023 pazar günü 10:15 de birinci oturum, 14:45 de ise ikinci oturum başlayacak.Görevlilerin, 1 saat önceden sınav binasında hazır olmaları gerekiyor.Buna göre örneğin görevliler birinci oturum için Saat 9:00-12:30 arasında görevli olduğu binada bulunacak. Yani görevliler, sadece bir oturum için toplamda yaklaşık 3.5 saat sınav binasında bulunacaklar.

Tabi görev yerinin uzaklığına göre gidiş-geliş süresi ve masrafları apayrı bir konu!..

ÖSYM Sınav Görevli Ücretleri (KPSS) Net Ödenecek Sınav Ücretler:(%15 vergi dilimine göre)

Salon Başkanı: 442,07 TL
Gözetmen: 392,74 TL
Yedek Gözetmen : 354,38 tl

ÖSYM GİS KPSS Görevli Başvuru Aşamaları

1) ÖSYM GİS'e giriş yapıp sol menüden "Görev Tercihleri" ne tıklayınız .ÖSYM GİS (https://gis.osym.gov.tr/Yetki/Giris)

2) Aşağıdaki ekranda ilgili görev için tıklayın.

3) Okul tercihleri yapılmalı.

4) Sözleşme kabul edilip "Kaydet ve Eposta Adresime Gönder" e tıklayınız.Ardından meil adresinize tercih listesi gelecektir.

ÖSYM'nin sınav görevli ücretleri en az 100 TL olmalı!

Öğretmenler ÖSYM'nin sınav görevli ücretlerini artırmaları gerektiğini sosyal medyada güçlü bir şekilde dile getirdiler.

ÖSYM sınavlarda yeterli sayıda görevli başvurusu olmazsa istemeyen öğretmenlere, memurlara görev verebilir mi? sorusunun cevabı haberimizde.

Öğretmenlerin tepkilerinden sadece bir kaçı:

Öğretmenler Sayfası:"KPSS’de görevli başvuruları başladı ama inanın değmez. 
392 lira bizim mazotumuza yetmez! Görev alma Öğretmenim alma ki değerini bilsinler zam yapmak zorunda kalsınlar. Bu ücretlere sınavda görev almıyoruz! Sınav ücretleri 1000 lira olmadan görev almıyoruz!"

-TYT ve AYT’de görev aldım. Salon başkanıydım, 440 TL yatırılmış. Yol masrafım, şu bu derken 300 TL kaldı. Saati 100 TL bile değil. Günüm gitti, trafik vs. Bir daha görev almam!

2023 KPSS oturumları 23 Temmuz'da başlıyor 2023 KPSS oturumları 23 Temmuz'da başlıyor

-Öğretmenler mesleğinin kıymetini bilip birlik olsa bu halde olmazdık zaten. Vurdumduymaz salla başını al maaşını meslektaşlarımız yüzünden bu haldeyiz. Bu zihniyet devam ettikçe sırtımıza çok binerler.

-Antalya manavgat ilçesinde geçenki lise ve üniversite giriş sınavlarında görevli bulamadılar. Teker teker okulları arayıp görevli için talep oluşturdular.

-ÖSYM sınava gitmeyenlere ceza verme işini kaldırdı galiba. Benim geçenki sınavda iki görevim vardı gitmedim hala görev isteyebiliyorum :)

-Evde yatmaktan iyidir, neyin kötüsü hiç bir şey yapmadan para kazanmak?

-Almam, alana da mani olmam. Gerçekten ihtiyacı olan arkadaşlar olabilir ama inanın değmez!

Görevli İşlemleriyle İlgili Sorular-cevaplar

ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavlarda nasıl görev alabilirim?

Sınavlarda görev alabilmek için görevlilerin Görevli İşlemleri Sistemine (GİS) kayıtlı olması gerekmektedir. Kayıt işlemleri üniversitelerde ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda bina üst yetkilileri (BÜY) tarafından yapılmaktadır. Kayıt işlemi sırasında görevlinin TC kimlik numarası ve kayıt esnasında çekilen fotoğrafı ile işlem yapılmaktadır. Kayıt işlemi sonucunda, görevliye sistem tarafından bir şifre verilmektedir. Görevliler bu şifre ile Görevli İşlemleri Sistemi (GİS) http://gis.osym.gov.tr üzerinden tercihte bulunarak görev alabilmektedirler.

Tercih yaptığım halde neden görev çıkmıyor?

Merkezimiz görevlendirme işlemlerini, ÖSYM tarafından 2013 yılında yapılan sınavlarda sınav görevlilerinin atanması, Mart 2013 tarihinde yürürlüğe giren ÖSYM Sınav Görevlisi Tanımlama ve Atama süreci kapsamında yapılmaktadır. ÖSYM Sınav Görevlisi Tanımlama ve Atama sürecinde yer alan unvan sıralamasındaki öncelik sırası, binalar için yapılmış olunan tercihleri, bu binalardaki sınav görevi kontenjanları ve görevlilerin puanları esas alınarak yapılmaktadır. Görevliler, sınav görev sayılarını diğer görevlilerle karşılaştırma ihtiyacı duyduklarında, aynı unvan ve 2011 yılı başından itibaren aldıkları görev sayılarını dikkate alarak değerlendirme yapmaları gerekmektedir.

Tercih yapılmadığı halde ÖSYM sınavlarında görev verilebilir mi?

6114 sayılı yasa “Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel, ihtiyaç duyulması hâlinde Başkanlığın sınav hizmetlerinde görevlendirilebilir.” hükmü gereği sınavlarda ihtiyaç olması halinde tercihte bulunmayan görevliler arasından da görevlendirme yapılabilmektedir.

Sınav görevi değerlendirme raporu ne zamana kadar doldurulması gerekmektedir?

Elektronik sınavlarda sınavdan sonraki 1. iş günü saat 12:00 ‘a kadar diğer sınavlarda ise sınavdan sonraki 2. iş günü saat 12:00 ‘a kadar http://gis.osym.gov.tr internet adresinden değerlendirme raporu doldurmaları gerekmektedir. Belirtilen zamanda değerlendirme raporunu doldurmayan görevlilerin sınav ücretleri değerlendirme raporlarını doldurmaları sonrasını izleyen 30 gün içerisinde hesaplarına yatırılacaktır.

Sıanv görevi değerlendirme raporunu hangi görevliler dolduracak?

Ankara Engelli Bina Görevlisi
Bina Cihaz Görevlisi
Bina Sınav Sorumlusu
Bina Sınav Sorumlusu Yardımcısı
Bina Yöneticisi
Cezaevi Öğretmeni
Engelli Salon Görevlisi
Gözetmen
ÖSYM Sınav Gözlemcisi
ÖSYM Temsilcisi
Salon Başkanı
Salon Teknik Görevlisi
Sınav Evrakı Koruma Görevlisi
Sınav Evrakı Nakil Görevlisi
Sınav Koordinatörlüğü Yedek Görevlisi
Sınav Koordinatörü
Sınav Teknik Yetkilisi
Sınav Teknik Yetkilisi Yardımcısı
Üst Koordinatör
Yedek Görevli