Milyonlarca öğrenci, öğretmen ve veli "4 Ocak'tan itibaren okullar yüz yüze açılacak mı, yazılı sınavlar yapılacak mı?" sorusunun cevabını merak ediyor.

2020-2021 YILI 1.DÖNEM UZAKTAN EĞİTİMLE TAMAMLANACAK. YARIYIL TATİLİ 3 HAFTA OLACAK.YAZILI OLMAYAN ÖĞRENCİLER YAZILI OLACAK...

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ ( 18 ARALIK 2020 MEB'İN AÇIKLAMASI)

Aralık ayının ortasına yaklaştığımız bu günlerde, virüs vaka sayısı artarken, toplumun en çok merak ettiği konulardan biri de hiç kuşku yok ki,okulların durumu..
"Okullar açılacak mı?",  "Yüz yüze eğitim 4 ocak'ta tekrar başlar mı?", "1.dönem öğrenciler yüz yüze yada uzaktan yazılı olacak mı?" ," Okullarda yazılılar nasıl yapılacak?","Yüz yüze okul hangi sınıflar için açılaacak?" vb bir sürü sorunun cevabı merak ediliyor..

Ama henüz hiç birinin cevabı belli değil:) Çünkü MEB Bakanı yaptığı açıklamalarda bu soruların hiç birine net cevap vermedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 4 Ocak 2021 için "umut vaat eden bir takvim" dedi. Ancak şunu hemen belirtelim; 22 Ocak'ta okulların ara tatile girecek olması ve kış dönemi olması dolaysıyla, üstelikte vaka sayıları azalmak yerine artarken 4 Ocak'ta okulların açılması zor görünüyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, A Haber canlı yayınında TIMSS 2019 Türkiye sonuçlarını ve eğitim gündemindeki gelişmeleri değerlendirdiği.Bu programda herkesin en çok merak ettiği husus Ziya Selçuk'un 4 ocak'tan sonraki okulların akibeti ile ilgili konuşacakları idi.Nitekim MEB Bakanı yukarıda cevabı merak edilen sorulara net cevap veremedi.Sadece konuyla ilgili üstü kapalı konuşmakla yetindi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime ilişkin, "4 Ocak bizim için umut vadeden, iyimser bir tahmin. Sonrasında ara tatil dönemi geliyor, sonrasında ikinci dönem gelecek. Bunların hepsini, her şekilde değişikliği dikkate alarak düşünüyoruz.Önümüzdeki süreçte de salgının seyri düştüğünde gerekeni yapacağız." dedi.

Bakan, LGS ve YKS müfredatına da değindi

LGS ve YKS sınavlarında tüm müfredattan sorumlu olup olunmayacağına ilişkin soru üzerine Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz makro politikalara baktığımızda sadece bugüne bakarak kararlar alamayız. Bu kararları alırken, bizim büyük bir bilimsel heyetimiz var. Ayrıca il müdürlerimiz ve Milli Eğitim Bakanlığımızda çalışan öğretmenlerimizin görüşleri var. Kırk kere ölçüp, bir kere biçiyoruz. Eğitim sisteminin uzun vadeli, orta vadeli hedeflerini dikkate alarak kararlar veriyorlar. Biz bunu şahsi olarak masa başında veremeyiz. Yetkimiz olsa bile hakkımız yok. Çünkü bu milletin geleceği ile ilgili bir konu."

Selçuk, salgın döneminde yapılacak sınavlarla ilgili farklı yaklaşım sergileyeceklerine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Son sınıfta üniversite sınavına girecek çocuklar, zaten hep rapor alıp evde kalmayı tercih eden çocuklarımızdı. Ama bu sene öğretmenlerle buluşma konusunda biraz sıkıntımız var. Kaynak konusunda akademik destek yazılımı ile ve televizyonlardaki hafta sonundaki konu anlatımları, soru çözümleri her konu işleniyor televizyonda. Orada işlenmeyen hiçbir konu yok ki sınavda sorulacak olsun. Biz önümüzdeki süreci de bilmiyoruz. Ocakta, martta, nisanda ne olacak? Biz mevcut duruma göre heyetimizle karar bir aldık. Bu karar orta vadede, uzun vadede Türk eğitim sisteminin büyük bir soruna girmesini engellemeyi planlayan bir şey bu. Şu anda tüm müfredattan sorumluyuz ama olağanüstü durumlar olur, başka süreçler yaşanır.Biz her zaman olduğu gibi esnek davranmak durumundayız."

4 Ocak'tan sonda okullarda yüz yüze eğitim başlayacak mı?

MEB, 20 Kasım Cuma gününden 4 Ocak Pazartesi gününe kadar resmi, özel, örgün ve yaygın eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitimle devam edileceğini bildirdirmişti.Ayrıca 31 Aralık'a kadar yüz yüze veya uzaktan hiçbir sınav yapılmayacağı vurgulanmıştı. Hatta Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "31 Aralık 2020'ye kadar yüz yüze veya uzaktan hiçbir sınav yapılmayacak, sınavlarla ilgili planlamalar salgın sürecinin seyrine göre ayrıca gerçekleştirilecek, okul yönetimlerimiz ve öğretmenlerimiz aracılığıyla öğrencilerimize duyurulacaktır. Öğrencilerimiz, yüz yüze ve uzaktan eğitimle yapılan eğitim öğretim müfredatından sorumlu olacaklardır." ifadesini kullanmıştı.Şimdi bu tarihler hızla yaklaşırken herkes 4 ocak'tan sonraki eğitim-öğretim sürecinin akibetini merak ediyor.

Bakan Selçuk, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ertelenen yüz yüze eğitimin 4 Ocak'ta başlayıp başlamayacağının sorulması üzerine, salgının bir düşüş eğilimine girdiğini, bunun yeterli olmadığını söyledi.

Salgının durumunu her gün takip ettiklerini ifade eden Selçuk, tüm öğrenci, öğretmen ve ailelerinin temaslı ya da pozitif durumlarını günlük izlediklerini anlattı.

Selçuk, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kuruluyla istişarelerde bulunduklarını, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yla da bugün bir görüşme yaptığını belirtti.

Aşı değişkeninin, salgının seyrindeki düşmenin, umut verici olduğuna işaret eden Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki tüm kabine toplantılarında da konunun ele alındığını bildirdi.

Bakan Selçuk, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"4 Ocak bizim için umut vadeden, iyimser bir tahmin. Sonrasında ara tatil dönemi geliyor, sonrasında ikinci dönem gelecek. Bunların hepsini, her şekilde değişikliği dikkate alarak düşünüyoruz. Tarihlerde değişiklik yapmak, açılışta, kapanışta, tatillerde vesaire. Biz son derece esnek bir yapıyla gitmeyi zaruri buluyoruz. Önümüzdeki süreçte de salgının seyri düştüğünde gerekeni yapacağız."

- "Riski gördüğüm anda en yüksek seviyede freni yapıyorum"

"Yarın okul açılsın denirse, biz her şeye hazırız." diyen Selçuk, sürecin öğretmen ve öğrencileri riske atacak durumu beraberinde getirmemesi gerektiğine dikkati çekti. Ziya Selçuk, şunları kaydetti:

"Risk varsa biz orada yokuz, geri duruyoruz. Çözüm varsa hemen ileri atılıyoruz, asla geri durmuyoruz. Sistemi çok daha iyi yürütebilelim diye yüz yüze eğitime geçmeyi arzu ediyoruz ama ne kadar isteğim, arzum olursa olsun riski gördüğüm anda da en yüksek seviyede freni ben yapıyorum. Bu konularda bilim insanlarıyla sürekli istişaredeyim."

Bakan'ın bu açıklamaları ile ilgili yapılan yorumlardan bazıları:

-Ben emekli bir öğretmen olarak şunu söyleyim; öğretmenlerin yattığı falan yok. Öğretmen yatıyor diyenler art niyetli. Çalışan bütün öğretmen arkadaşlarım canlı  derslerini yapıyor. Arada teknik vb sebeplerden tek tük ders yapılamadığı oluyor evet ama sistem oturmusken sayılar bu şekilde iken okul açılsın diyen art niyetlidir ve ölenlerin sebebidir kusura bakmayın. Bankacı nasıl evden çalışıyorsa öğretmen de şuan evden çalışıyor. Öğrenmek istemeyen çocuk ne yapsanız öğrenmez zaten. Zira eğitim zorla olmaz.

-Okullar 2021 Eylüle kadar açılmayacak artık. Burası netleşti. O zamana kadar uzaktan eğitim. Gerisi boşa ugraşmak olur. Planlarımızı 2021 eylüle göre   yapmalıyız.

-Şu vaka sayılarında okul açmak çok yakın bir zamanda görünmüyor. Zaten açılırsa da hata olur. Ama ne olur, vaka sayıları 5 binlere düşünce hadi ne zaman normalleşiyoruz denmesin bu sefer. Aynı hataları tekrar yapmayalım kökten çözelim vaka sayıları kontrol altına almayalım vaka sayılarını bitirelim.

-Vakalar 2 bin civarı iken okullar kapandığında buradan öğretmenler yatıyor açılsın diyenler vardı. İnşallah açarlar da nasıl olduğunu görürsünüz diyordum.     Söyleyin bakim bugünkü vaka sayısı 30 binin üzerinde mi hala?

-Ben veli olarak asla göndermem. Sayılar 10-15 iken okullar açıldı 30binlere çıktı vakalar...
-33 bin pozitif vaka var . düşme eğiliminden bahsediyor sayın bakan.
-4 Ocak'ta okulların açılmasına hiç taraf değilim. Hele de bu rakamlarla okul açmak, yeniden koronavirüs artışının  sebebi olur.
-Salgın kontrolden çıktı ya bunlarda bilmiyor ne yapacağını, yuvarlak yuvarlak cümleler hep
-Salgının seyri düşerse ben yine artırmak için elimden ne geliyorsa yaparım diyor.
-Okula gitmeden mezun olmak hayaldi, gerçek oldu.
-35 bin vaka var ne yüz yüze egitimi ?????
-Salgının nesi düşüş eğiliminde ben anlamadım. Bugün en yüksek sayı yayınlandı. Tutarsız bir durum var!
-Gerekirse günde sadece 1 sınıf açılsın ama açılsın yani, okullar hareket olsun çocuklar evde ne yapacağını şaşırdı.
-Günde 200 vafat ile mi, mümkün değil gibi görünüyor şimdilik bence.

-Okulları kapattınız de ne oldu. Vaka sayılıra düştümü yok. Demekki dağılım okuldan değil. Maalesef ama eğitim seviyesi düştü bu çoçuklara yazık ediyorsunuz   gelecekleri ile oynuyorsunuz.

-Kimse çocuğunu sokakta bulmadı. İlk fırsatta hep aynı şeyi yapıyorsunuz. 1 sene zaten gitti eğitimde. 200 ölüm var günlük, siz başka listeye mi bakıyorsunuz.

-Bakan Selçuk kendi açısından en şanssız dönemde bakanlık yapıyor. Hergün aynı açıklamayı yapmak zorunda kalıyor ama çaresiz. "Her türlü ihtimale   hazırlıklıyız, dört senaryomuz var, her türlü ihtimale karşı tedbirimizi aldık" vs vs İstediği kadar canlı yayına katılsın, son dakika haberi olarak geçsin ama   söylediği  şeyler hep aynı. Yapacağı bir şey de yok

-Bizde yüz yüze eğitiminin yanayız ama hastalık seyri yükseliyor zaman zaman da birazcık düşüyor marttan önce zor gibi yinede inşaallah şu hastalık biterde çocuklar okullarına kavuşur

-İrlandada bütün işyerleri kapalı evinden 1 km öteye gitmek yasak ama liseye kadar bütün okullar açık okullar üç haftadır kapalı vakalar azaldı mı hayır o zaman okullar ve işleri azimi kurallara uyulup açılmalı kurallara uymayanların iş yerleri kapanmalı başka çare yok.

-Sayın bakanım,Bu neyin acelesi,Ülke kan ağlıyor, pandemi başlayalı evinden sokağa çıkamayan insanlar var,Bu kadar kolay mı,Bu paniği endişeyi atlatmak,
Hastanelerde yer kalmadı diyen sağlık bakanımız varken,Bu neyin acelesi,Önemli rahatsızlığı olduğu halde biz o EEG yi çekemeyiz hastane Covid kaynıyor diye geri çeviren hastaneden haberiniz yok galiba ahh bakanım,Eğitimin en üstünde olan bir bakanımız bunu yaparsa daha ben bişey diyemiyorum,İnşaallah terapi olsun diye bu açıklamayı yapmışsınızdır,

-Tüm sınıflar bir yıl ertelenmeli bence. Seneye tekrar olmazsa çocuklarımız perişan olur.
-Vakalar almış başını giderken okulların açılması söz konusu bile olamaz.
-Okulları açında vaka sayıları milyon olsun. Aşı çıkana kadar okul açmayın!..

-Bence acçılmayacak sınavı eksik olan öğrenciler kademeli şekilde gidip sınavlarını olacak.Sonra araya 15 tatil girecek.Havalar ısınana kadar okullar açılmaz gibime geliyor.Açsa bile kesin geri kapanır.

-Okulların açılması konusu çok endişe verici bir hareket olur.İlkönce aşının denenerek sonuçlarını gördükten sonra böyle bir harekete gerçekleştirmekte çok büyük yarar olur.

-Açılmasın okullar...hatta işyerleri kapatılsın 1 ay vakalar bitene kadar..
-Bence okulları bu yıl yok sayın seneye herkes kaldığı yerden devam etsin bu şekilde sınıf atlatmak saçma.

-Okullar açılmaz eğitim battı gitti. Sınav olanların sınavı sayılacak olmayanlar tek sınav olacak.2-3 üniteden olacakları sınav 5-6 üniteye cıkacak. Sankı cok verimli ders yapılıyorda.

-Gerçekçi olmak lazım.Açılmayacak bunu Bakan da biliyor

SİZDE HABERİN ALTINA YORUMLARINIZI YAPABİLİRSİNİZ..

(Yorumlar için kaynak:facebook, twitter ve memurlar.net)

ZEKİHABER.COM