Milli Eğitim Bakanlığı Ortaokul 5, 6, 7 ve 8.sınıf fen bilimleri, matematik, ingilizce, sosyal bilgiler, Türkçe ve İnkılap tarihi dersleri için yıllık çerçeve planlarının bulut'ta yayınlandığını resmi yazıyla duyurdu.

Bu planlar tek dosya halinde "https://bulut.meb.gov.tr/" adresinde yayınlandı.Ancak dileyen öğretmenimiz aşağıdan sadece kendi branşına ait dersi indirebilir.

2023-2024 Yılı Ortaokul 5,6,7 ve 8.Sınıf Çerçeve Yıllık Planlar

Çok ayrıntılı olmasada biraz teknik bilgisi olup, isteyen öğretmenlerimiz "Google driver" da planlar üzerinde düzenleme yapabilir. Düzenleme yapılan planlardan diğer öğretmen arkadaşlarımızda yararlanmış olur. Bunun için bizden düzenleme yetkisi istemeniz yeterli. Uygun gördüğümüz öğretmenlerimize en kısa sürede vermeye çalışacağız. Aslında böylece MEB'in yayınladığı çercevede planlarla ilgili google diverda ortak bir çalışma alanı oluşturulmuş oldu.

5, 6, 7 ve 8. Sınıf Fen Bilimleri yıllık planları için TIKLAYIN
5, 6, 7 ve 8. Sınıf İngilizce yıllık planları için TIKLAYIN
5, 6, 7 ve 8. Sınıf Matematik yıllık planları için TIKLAYIN
5, 6 ve 7. Sınıf Sosyal Bilgiler yıllık planları için TIKLAYIN
8. Sınıf T.C.İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük yıllık planları için TIKLAYIN
5, 6, 7 ve 8. Sınıf Türkçe yıllık planları için TIKLAYIN

Açıklama: MEB'in yayınlamış olduğu örnek planlarda "2023-2024 Yılı Atatürk Lisesi 9.Sınıf Matematik Yıllık Planı" şeklinde bir başlık ve plan sonuna zümre öğretmenler ve okul müdürü eklenmeli. Ayrıca MEB'in yayınlamış olduğu çerçeve planlarına yazılı haftaları, belirli günler ve haftalar, Atatürkçülük konuları zümrede alınan kararlara göre eklenmesi gerekiyor. 

MEB Yıllık Çerçeve Planlar

MEB Ortaöğetim Genel Müdürlüğü'nün, 3 Eylül 2023 tarihli ve "Yıllık çerçeve planlar" konulu resmi yazısı:

"Türkiye genelinde eğitim öğretim faaliyetlerinde ve uygulamada eşgüdümün sağlanması, ölçme ve değerledirmede etkin sonuçlar elde edilmesi ve 2023-2024 eğitim öğretim yılında yapılacak yazılı sınavlarda birlikteliğin sağlanması amacıyla sınıf/alan zümrelerince derslerin yıllık planlarında kullanılmak üzere ders bazlı yıllık çerçeve planlar hazırlanmıştır.

Ekte yer alan söz konusu yıllık çerçeve planlarının sınıf/alan zümre öğretmenlerince okulların mevcut durumları ve ihtiyaçlarına göre uyarlanarak kullanılması hususunda,
 
 Gereğini bilgilerinize rica ederim.  - Ömer Faruk YELKENCİ - Bakan Yardımcısı"

ZEKİHABER.COM