MEB Personel Genel Müdürlüğü 6 Şubat 2023 tarihli depremler nedeniyle eğitim öğretim faaliyetlerine ara verilen süreçte yapılacak ek ders ücreti ödemelerine ilişkin açıklamalar yaptı. MEB açıklamada, hangi durumlar için ek ders ödenecek? Nöbet ve DYK için ek ders ücreti ödenecek mi? sorularını cevapladı.

6 ŞUBAT SONRASI EK DERS ÖDEMELERI 

Personel Genel Müdürlüğü'nün 20.02.2023 tarihli ve 70641549 sayılı yazısında 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremler nedeniyle eğitim öğretim faaliyetlerine ara verilen süreçte yapılacak ek ders ücreti ödemelerine ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin Karar ve Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara ilişkin 2022 ve 2023 yıllarını kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşmenin "Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna ilişkin Toplu Sözleşme" bölümü kapsamında yapılan açıklama ile öğretmenlere hangi ek ders ücretlerinin ödeneceği Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirtildi. 

Yöneticiler ile kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler; ders yılı içerisindeki iş günlerinde fiilen yerine getiremedikleri üzerlerinde bulunan aylık karşılılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılacaklar.

Deprem nedeniyle ders yapılamayan haftalar için nöbet , DYK ücreti ödenecek mi?

* Ders dışı eğitim çalışmaları ile nöbet görevleri ek ders ücretleri üdenmeyecek.
* Ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenler; fiilen yerine getiremedikleri üzerlerinde bulunan ek ders görevleri ve bu bağlamda eğitim öğretime destek görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılacak.
* Hafta sonu olan kurs, DYK, iYEP ek ders ücretleri ödenmeyecek.
* Hafta içi DYK, İYEP ek ders ücretleri ödenecek.