7.Sınıf Matematikte Eşitlik ve Denklem:

Matematikte denklem konusu çok çok önemli.Denklemin mantığı 7.sınıf matematik dersinde "Eşitlik ve Denklem" konusunda atılıyor.Öğrenciler ilk kez denklem konusu ile 7.sınıfta karşılaşıyor.Bu nedenle 7.sınıf öğrencileri bu konuda az da olsa afallayabilirler.Ancak paniğe hiç gerek yok inanın.Çok kolay aslında.Aşağıdaki örnekleri çok iyi anlayın ki denklem konusunun mantığı tam iyi anlaşılmış olsun.

Değerli öğrenciler eğer denklem konusunu çok iyi öğrenirseniz, inanın hem 8.sınıfta hem de lisede matematik dersinde çok rahat edersiniz.Tam tersi denklem konusunda 7.sınıfta en güzel biçimde öğrenemezseniz ilerleyen yıllarda matematikten hep sıkıtnı çekersiniz.Bizden uyarması,kimse bizi uyarmadı demeyin!..

7.sınıfta denklem ve eşitlik konusunu mutlaka tam olarak öğrenmeye çalışın.Takıldığınız noktayı mutlaka öğretmeninize sorunuz.Çok iyi anlayan arkadaşlarınızla bir araya gelip birlikte çalışınız.İnternette konuyu anlatan değişik öğretmenleri tekrar terkar dinleyin.Bu kadar gevelik yeter galiab:) Konumuza dönelim.

Denklemlerde Eşitliğin Korunumu İlkesi

Eşitliğin korunumu ilkesine göre eşitliğin her iki tarafına aynı sayı eklenir veya her iki tarafından aynı sayı çıkarılırsa eşitlik değişmez ve korunur. Yine aynı şekilde eşitliğin her iki tarafı aynı sayı ile çarpılır veya aynı sayıya bölünürse eşitlik değişmez ve korunur.

Dengede olan bir terazinin kefelerine eşit kütleli cisimler konulduğunda veya terazinin kefelerinden eşit kütleli cisimler alındığında terazinin dengesi bozulmaz.

7.Sınıf Matematikte Eşitlik ve Denklem Örnekler: