logo

2019 Ocak Memurların Zamlı Maaşları

2019 Ocak ayı girer girmez memur maaşlarına verilecek zam netleşmiş oldu.Böylece memurların 2019 yılında alacakları maaşlar yaklaşık olarak belli oldu.Öğretmenler , polisler 2019 yılında ne kadar maaş alacaklar? Tüm memurlar bu ay alacakları zamlı maaşlarını merak ediyorlar.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Enflasyon farkıyla memur maaşlarına gelen zam ile kimin ne kadar ücret alacağı da belirlenmiş oldu.Peki polis, öğretmen, hemşire, hakim maaşları ne kadar oldu 2019? Hangi memur ne kadar maaş alacak?

Bakanlık müsteşarı maaşı; 15.899 TL

Gelir uzmanı maaşı; 6.362 TL

Hakim ve savcı maaşları; 16.800 TL

Profesör maaşı; 11.589 TL

Doçent maaşı; 8.640 TL

Uzman tabip maaşı; 7.733 TL

Öğretmen maaşları; 4.923 TL

Hemşire maaşları; 4.564 TL

Polis maaşları; 5.862 TL

Zabıta maaşları; 4.542 TL

Hizmetli maaşları; 3.931 TL

Hakim-Savcı adayı maaşları; 6.800 TL

Araştırma görevlisi maaşları; 6.217 TL

Öğretim üyesi maaşları; 6.059 TL

Avukat maaşları; 6.376 TL

Tekniker maaşları; 4.432 TL

Mühendis maaşları; 6.704 TL

7 Ocak Pazartesi Vezirköprü’de Okullar tatil edildi

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle 7 Ocak 2019 Pazartesi günü okullar tatil edildi.

Okulların 7 Ocak’ta tatil edilmesi ile ilgili olarak hem Samsun MEM Müdürü Coşkun ESEN‘in hem de Samsun MEM’in resmi twitter hesabından paylaşım yapıld:


Vezirköprü ilçemizde devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle 07.01.2019 Pazartesi günü ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verilmiştir. Ayrıca aynı gün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personeller de idari izinli sayılacaklardır. “

Öğrenci Tabletlerinin Eğitimdeki Rolü Nedir

ÖĞRENCİ TABLETLERİNİN EĞİTİMDEKİ ROLÜ

Yeni eğitim-öğretim programlarında yer alan bilgiyi, beceriyi, değerleri ve kavramları soru- cevap gibi geleneksel öğretim yoluyla öğrenciye aktarmaya çalışmak günümüz koşullarında mümkün değildir. Öğrencilerin istenen davranışlara ulaştırılabilmesi için bilgiyi ezberlemek yerine sosyal ortamlarda kendilerini yetiştirmeleri ve yapılandırmaları aynı zamanda da deneyim kazanarak ve yaşayarak öğrenmeleri gerekmektedir. Bu da öğretim sistemimizde görsel ve işitsel araçların kullanılması gerektiğinin bir göstergesidir. Ülkemizde okullarda kullanılan akıllı tahta ve tablet bilgisayarlar FATİH (Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) projesi kapsamında yaygınlaştırılmıştır. Tablet bilgisayarlar okullara dağıtılmış ve eğitimciler için de tabletlerin kullanımıyla ilgili bilgi ve eğitim verilmiştir.

 Tablet Bilgisayarların Kullanımı

Çoğu eğitimci tablet bilgisayarları; ders kitaplarındaki soruların ekrana yansıtılmasıyla öğrenme olayının hızlandırılması ve buna bağlı olarak zamandan tasarruf edilmesi, harita, küre, maket gibi ders araç gereçlerinin internet bağlantısı kullanılarak açılmasında, geometri ve matematik gibi çizim ve şekilli soruların fazla olduğu derslerde daha rahat çizim yapabilmek amacıyla, İngilizce derslerinde okuma, dinleme ve bazı edat gruplarının ezberletilmesinde, ders anlatımının video, görseller ve animasyonlar yardımıyla öğrenciye aktarılmasında ve sayılabilecek daha birçok yarar sağlamak amacıyla kullanmaktadır.

 Eğitimcilerin Tablet Bilgisayarlar Hakkında Düşünceleri

Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre eğitimcilerin tabletler hakkındaki görüşlerinin üç temel gruba ayrıldığını söylemek mümkündür. İlk grup tablet bilgisayarların okullarda kullanılmasını şartsız desteklerken ikinci grup ise tablet bilgisayarların kullanımını şartlı desteklemiştir. Üçüncü grup ise tablet bilgisayarların eğitim öğretimde kullanılmaması gerektiğini söylemiştir. İlk gruptaki eğitimcilere göre tablet bilgisayarlar renkli sunum, video, animasyon ve öğretici çeşitli oyunların kullanılmasında önemli rol oynamakta ve öğrencilerin odaklanmasına ve motivasyonunun artmasına yardımcı olmaktadır. İkinci gruptaki eğitimcilere göre ise tablet bilgisayarların kullanılmasına önlem alınması gerekmektedir.

Tablet bilgisayarların oyun gibi öğrenme amaçlı kullanılmaması ve sürekli denetim altında tutulması gerektiği belirtilmiştir. Son gruptaki eğitimciler ise tablet bilgisayarların avantajdan çok dezavantaja sahip olduğunu vurgulamıştır. Tablet bilgisayarların kullanımının amacı dışına çıktığı ve öğrencinin yazma konusunda tembelleştiği, öğrencilerin ödev yaparken kes-kopyala-yapıştır metodunu uyguladığı gözlemlendiğinden dolayı bir grup eğitimci tabletlerin kullanımının gereksiz olduğunu savunmuştur.

Zekihaber.com

31 Aralık Pazartesi Okulların Tatil Olduğu İller

Olumsuz hava koşulları nedeniyle şu illerde 31 Aralık 2018 Pazartesi günü şu illerde eğitime ara verilecek

HAKKARİ

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi.

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle tüm okulların 1 gün süreyle tatil edildiği öğrenildi.

TUNCELİ

Tunceli’de etkili olan kar yağışı nedeniyle kent merkezi ve tüm ilçelerde eğitime yarın ara verildiği bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmelerine göre, kent merkezinde etkili olan kar yağışının yarın gün boyu etkisini sürdüreceği belirtildi.

Yağışla beraber buzlanma hadisesinin de görülebileceği duyurulan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu çerçevede herhangi bir sıkıntı veya mağduriyetle karşılaşılmaması için tedbir amacıyla il merkezi ve ilçelerimiz dahil olmak üzere Tunceli genelinde kreş, anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde 31 Aralık 2018 Pazartesi günü bir gün süre ile eğitim ve öğretime ara verilmiştir.”

Açıklamada, kamuda görevli hamile ve engeli çalışanların da bu tarihte idari izinli sayılacağı kaydedildi.

BİTLİS

Bitlis’te olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde yarın okullar tatil edildi.

Valilikten yapılan açıklamada, olumsuz hava şartları ve yoğun kar yağışı nedeniyle Bitlis il genelinde yarın eğitime bir gün ara verildiği belirtildi.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ve engelli personelin de 31 Aralık’ta idari izinli sayılmalarına karar verildiği kaydedildi.

Bitlis’in Tatvan, Ahlat ve Adilcevaz ilçelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle ilçe merkezi ve merkeze bağlı tüm köylerde eğitime 1 gün ara verildi.

Ahlat Kaymakamlığından yapılan açıklamada, “Meteorolojik verilere göre İlimiz genelinde bu gece ve yarın devam etmesi beklenen yoğun kar yağışı nedeniyle öğrencilerimizin mağduriyet yaşamaması için Ahlat Merkez ve Merkeze bağlı tüm köylerde 31 Aralık 2018 Pazartesi günü bir gün süreyle eğitim ve öğretime ara verilmiştir” denildi.

Tatvan Kaymakamlığından yapılan açıklamada ise, “31 Aralık 2018 Pazartesi Tatvan ilçemizdeki yoğun kar yağışı ve elverişsiz hava şartları nedeniyle merkez ve köy, tüm okullar tatil edilmiştir. Hamile ve Engelli kamu çalışanları ise idari izinli sayılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Adilcevaz Kaymakamlığı da yaptığı açıklamada, “Hava koşulları nedeniyle yarın okullar tatil edilmiştir. Hamile ve engelli personeller yarın idari izinli sayılacak” denildi.

ŞIRNAK

Şırnak’ın Beytüşşebap ve Uludere ilçelerinde kar yağışı nedeniyle okullar 1 gün tatil edildi.

Beytüşşebap İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şerif Çelikkaya yaptığı açıklamada, “Meteoroloji Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre ilimiz Şırnak ve Beytüşşebap Uludere ilçelerinde bu gece itibariyle yarına kadar şiddetli kar yağışı olacağından okulları bir gün tatil ettik. İlçe merkez ve köylerinde 31 Aralık 2018 günü kar yağışı nedeniyle okullar bir gün tatil edilmiştir” dedi.

ELAZIĞ

Elazığ’da kar yağışının etkili olması nedeniyle Pazartesi günü için eğitime 1 gün ara verildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kar yağışı nedeniyle 31 Aralık 2018 Pazartesi günü Elazığ genelinde eğitim öğretime 1 gün arar verildiğini açıkladı.

Vali Çetin Oktay Kaldırım, tatili “Meteorolojik tahminlere göre yoğun kar yağışı, aşırı buzlanma ve don olayı beklendiğinden ilimiz genelinde yarın (31.12.2018) eğitime bir gün ara verilmiştir. Sevgili çocuklar, sağlığımıza dikkat edelim, kitap okumayı ihmal etmeyelim. Sizler bizim geleceğimizsiniz” diye duyurdu.

Öte yandan kentte akşam saatlerinde kar tekrar etkisini göstermeye başladı.

SİVAS

Sivas’ta kar yağışı ve olumsuz hava şartları nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime yarın ara verildi.

Kar yağışı ve soğuk havanın etkisini sürdürdüğü Sivas’ta eğitim ve öğretime yarın ara verildi. Sivas Valiliğinden yapılan açıklamada, “Sivas Meteoroloji Müdürlüğünün hava tahmin raporlarında bildirilen meteorolojik veriler doğrultusunda Pazartesi gün boyu aralıklarla kar yağışının devam edeceği buzlanma, don olayı ve sis beklendiğinden dolayı öğrencilerimizi sağlığı ulaşım güvenliği için ilimiz merkez ve ilçelerinde ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her tür derecedeki resmi ve özel kurumlarda eğitim ve öğretime yarın ara verilmiştir” denildi.

Öte Yandan, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ve engelli personel de idari izinli sayılacak.

ERZİNCAN

Erzincan’da yoğun kar yağışı ve yollarda oluşabilecek buzlanma nedeniyle eğitim ve öğretime Pazartesi günü 1 günlük ara verildi.

Erzincan Valiliğinden yapılan açıklamada, “İlimiz genelinde akşam saatlerinde başlayan ve meteorolojik verilere göre bu gece ve yarın devam etmesi beklenen yoğun kar yağışı ve yollarda oluşabilecek buzlanma nedeniyle öğrencilerimizin ve vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için Erzincan ili genelinde 31 Aralık Pazartesi günü eğitime ara verilmiştir. Ayrıca engelli kamu personeli, bakmakla yükümlü olduğu engelli yakını bulunan kamu personeli ve hamile kamu personeli de Pazartesi günü idari izinli sayılacaktır.” denildi.

KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş’ın Göksun, Ekinözü, Andırın, Elbistan, Afşin, Çağlayancerit ve Nurhak ilçelerinde, kar nedeniyle okullar yarın tatil edildi.

Kentte sabah saatlerinden başlayan kar yağışı etkisini sürdürüyor. Yoğun kar yağışı nedeniyle Afşin, Çağlayancerit ve Nurhak ilçelerinde yarın eğitime bir gün ara verilecek.

Ayrıca bu ilçelerde hamile ve engelli çalışanlarında yarın idari izinli olacağı belirtildi.

ADIYAMAN

Adıyaman’ın Besni, Tut, Çelikhan, Sincik, Gölbaşı ilçesinde kar yağışı nedeniyle okullar 1 gün tatil edildi.

Yoğun kar yağışı nedeniyle ilçe genelinde bulunan tüm okullar 31 Aralık Pazartesi Günü tatil olduğu duyuruldu. İlçe genelinde de yoğun kar yağışının devam ettiği belirtiliyor.

MALATYA

Malatya merkez ve tüm ilçelerde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi.

Malatya Valisi Aydın Baruş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Meteorolojik verilere göre ilimiz genelinde bu gece ve yarın devam etmesi beklenen yoğun kar yağışı ve yollarda oluşabilecek buzlanma nedeniyle öğrencilerimizin ve vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için Malatya ili genelinde 31 Aralık Pazartesi günü eğitime ara verilmiştir. Ayrıca engelli ve hamile kamu personeli de Pazartesi günü idari izinli sayılacaktır” dedi.

Malatya Turgut Özal Üniversitesinde eğitime ara verildi

BİNGÖL

Bingöl’ün Yedisu ve Yayladere ilçelerinde kar yağışının etkili olması nedeniyle Pazartesi günü için eğitime 1 gün ara verildi.

Valilikten yapılan açıklamada, “Meteorolojik verilere dayalı olarak yapılan değerlendirme sonucu, Yedisu ve Yayladere ilçelerimizde devam etmekte olan kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle öğrencilerimizin mağduriyet yaşamamaları için 31.12.2018 Pazartesi günü okullarımızda 1 gün süre ile eğitime ara verilmiştir” denildi.

Kahramanmaraş’ın Afşin, Çağlayancerit ve Nurhak ilçelerinde, kar nedeniyle okullar yarın tatil edildi.

Kentte sabah saatlerinden başlayan kar yağışı etkisini sürdürüyor. Yoğun kar yağışı nedeniyle Afşin, Çağlayancerit ve Nurhak ilçelerinde yarın eğitime bir gün ara verilecek.

Ayrıca bu ilçelerde hamile ve engelli çalışanlarında yarın idari izinli olacağı belirtildi.

ADIYAMAN

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde kar yağışı nedeniyle okullar 1 gün tatil edildi.

Gölbaşı ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle ilçe genelinde bulunan tüm okullar 31 Aralık Pazartesi Günü tatil olduğu duyuruldu. İlçe genelinde de yoğun kar yağışının devam ettiği belirtiliyor.

Adıyaman’ın Sincik ilçesinde okullar 1 gün tatil edildi.

Sincik ilçesinde bir kaç gündür etkisini sürdüren kar yağışı dolayısıyla ilçede bulunan okullar 1 gün tatil edildi. İlçe genelinde okulların yarın tatil olduğu duyuruldu.

MALATYA

Malatya merkez ve tüm ilçelerde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi.

Malatya Valisi Aydın Baruş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Meteorolojik verilere göre ilimiz genelinde bu gece ve yarın devam etmesi beklenen yoğun kar yağışı ve yollarda oluşabilecek buzlanma nedeniyle öğrencilerimizin ve vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için Malatya ili genelinde 31 Aralık Pazartesi günü eğitime ara verilmiştir. Ayrıca engelli ve hamile kamu personeli de Pazartesi günü idari izinli sayılacaktır” dedi.

BİNGÖL

Bingöl’ün Yedisu ve Yayladere ilçelerinde kar yağışının etkili olması nedeniyle Pazartesi günü için eğitime 1 gün ara verildi.

Valilikten yapılan açıklamada, “Meteorolojik verilere dayalı olarak yapılan değerlendirme sonucu, Yedisu ve Yayladere ilçelerimizde devam etmekte olan kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle öğrencilerimizin mağduriyet yaşamamaları için 31.12.2018 Pazartesi günü okullarımızda 1 gün süre ile eğitime ara verilmiştir” denildi.

Samsun’da 26 Aralık’ta Hangi İlçelerde Okullar Tatil Edildi?

Samsun MEM Müdürü Coşkun ESEN az önce twitter da Samsun’da hangi ilçelere okulların kar tatili yapacağını duyurdu:
“İlimiz Vezirköprü,Havza,Ladik ve Kavak ilçelerinde 26.12.2018 Çarşamba günü için eğitime bir gün süre ile ara verilmiştir “
Müdüre ilk cevap gecikmedi:”
Müdürüm siz yeter ki tatil yapın biz evde kitap okuyup sınavlarımıza çalışırız 🙂 “

Sivas ve Bilecik’te 26 Aralık’ta Okullar Tatil Edildi

SİVAS’ta gece beklenen yoğun kar yağışı nedeniyle yarın için ilk ve orta dereceli okullar tatil edildi

Meteoroloji verilerine göre, Sivas’ta gece beklenen yoğun kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 1 gün ara verildi. Sivas Valisi Salih Ayhan, eğitime kar yağışı nedeniyle ara verildiğini Twitter hesabından duyurdu. Ayhan mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Sevgili Çocuklar, gece yarısından itibaren şehrimizde yoğun kar yağışı beklendiğinden, Sivas il genelinde 26.12.2018 Çarşamba günü ilk ve orta dereceli okullarımızda eğitime 1 (bir) gün ara veriyoruz. Dışarı çıkmayacağınıza ve bol kitap okuyacağınıza inanıyorum.”

Bilecik’te kent merkezi ile bazı ilçelerdeki ilk ve orta dereceli okullarda, olumsuz hava koşulları nedeniyle yarın eğitime ara verildi.

Valilik’ten yapılan yazılı açıklamada, kar yağışı ve buzlanma riskine karşı yarın, il merkezi, Pazaryeri ve Bozüyük ilçelerine bağlı tüm ilk ve orta dereceli okullarda eğitime ara verildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Bozüyük, Söğüt, Osmaneli, Gölpazarı, Yenipazar ve İnhisar ilçelerinde yarın taşımalı eğitime 1 gün süre ile ara verilmesi ve taşımalı eğitimle gelen öğrencilerin belirtilen tarihte 1 gün süre ile idari izinli sayılmalarına karar verildiği bildirildi.

Öğretmenlerin Mazeret ve Engelli Öğretmen Atama Tarihleri: 2-7 Ocak 2019

ÖĞRETMENLERİN MAZERETE BAĞLI YER DEĞİŞTİRME BAŞVURUSU VE ENGELLİ ÖĞRETMEN ATAMASI

Öğretmenlerin Mazeret ve Engelli Öğretmen Atamaları 2-7 Ocak Tarihlerinde

Millî Eğitim Bakanlığınca öğretmenlerin mazerete bağlı yer değiştirme başvuruları 2-7 Ocak tarihleri arasında alınacak, 500 engelli öğretmen ataması ise 1 Şubat tarihinde yapılacak. 

Kadrolu öğretmenlerin 2019 yarıyıl dönemi aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirme başvuruları, 2-7 Ocak 2019 tarihleri arasında alınacak. Tercihlerin yapılması ve onay süreci 10 -16 Ocak tarihleri arasında, tebligat ve ilişik kesme işlemleri ise 21 Ocak 2019 tarihinden itibaren gerçekleştirilecek. 

Öte yandan 2019 yılı engelli öğretmen ataması kapsamında 500 öğretmen ataması yapılacak. Buna göre il ve alan bazlı kontenjanların ilan edilmesi 22 Ocak 2019 tarihinde, başvuruların alınması ve onaylanması 23- 29 Ocak 2019 tarihleri arasında, atamalar ise 1 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. 

Öğretmenlerin mazerete bağlı yer değiştirme başvuru duyurusu için tıklayınız.

Engelli öğretmen ataması duyurusu için tıklayınız.

25 Aralıkta Okulların Tatil Olduğu İller-İlçeler

Bitlis’te 25 Aralık okulların tatil edildiği ilçeler:

Adilcevaz, Ahlat ve Tatvan ilçesinde gece başlayan kar, etkisini sürdürüyor.

Adilcevaz ve Tatvan Kaymakamlığı ile Ahlat Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamalarda, yoğun kar ve elverişsiz hava şartlarından dolayı YİBO’lar hariç merkez ve köylerdeki okullarda eğitime yarım gün ara verildiği belirtildi.

Açıklamada, ayrıca hamile ve engelli kamu çalışanlarının da idari izinli sayılacağı kaydedildi.

Van’da 25 Aralık okulların tatil edildiği ilçeler:

Özalp ve Saray ilçelerinde gece başlayan kar, etkisini sürdürüyor.

Milli eğitim müdürlüklerinden yapılan açıklamaya göre iki ilçedeki tüm okullarda kar yağışı nedeniyle yarın eğitim öğretim yapılamayacak.

Bu arada iki ilçede, belediye ekipleri sürücülerin trafikte sorun yaşamaması için karla mücadele çalışması yürütüyor.

12-13 Ocak 2019 AÖF Final Sınavı Görevli Başvuruları Başladı

12-13 Ocak 2019 AÖF Final Sınavı Görevli Başvuruları Başladı

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi 12-13 Ocak 2019 tarihinde yapılacak olan açık öğretim fakültesi final sınavı görevli başvurularını başlattı.

Sınav görevi almak isteyen öğretmenler AUGİS sisteminden 19 Aralık 2018 tarihinde başvurularını yapmaları gerekir.

Başvuru ile ilgili yapılan duyuru:

“12-13 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan Açıköğretim Programları 2018-2019 Öğretim Yılı Güz Dönem Sonu Sınavı görev talepleri açılmıştır. Sınavda görev almak isteyen görevliler, 19 Aralık 2018 tarihine kadar AUGİS sistemi üzerinde üzerinden görev talebinde bulunabilirler.”

Ankara’da 14 Aralık Cuma Günü Okullar Tatil Mi?

Başkentli öğrenciler 14 Aralık Cuma günü tatil olup olmadığını gece boyu merakla araştırdılar.Merakla beklenen haberi Ankara Valisi gece geç saatlerde de olsa verdi.

Ankara Valisi Vasip Şahin, kuvvetli kar yağışı ve buzlanma beklentisi nedeniyle kentte yarın eğitime ara verildiğini açıkladı.

Son dakika! Ankara Valisi Vasip Şahin, kuvvetli kar yağışı ve buzlanma beklentisi nedeniyle kentte yarın eğitime ara verildiğini açıkladı.

Ankara’da Kar yağışı nedeniyle yarın okullar tatil edildi. Kararı Ankara Valisi Vasip Şahin sosyal medyadan duyurdu.

“İL GENELİNDE EĞİTİME BİR GÜN ARA VERİLMİŞTİR”

Ankara Valisi Vasip Şahin, yaptığı açıklamada, “Meteorolojik tahminlere göre ilimizde bu gece başlayıp yarın öğlene kadar sürecek kuvvetli kar yağışı ve buzlanma beklenmekte olup öğrenci ve vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için yarın(Cuma günü) ilimiz genelinde eğitime bir gün ara verilmiştir.” dedi.

YARIN ANKARA’DA HAVA NASIL OLACAK?

Ankara’da Cuma günü kar yağışı bekleniyor. Sıcaklık gündüz 2 derece, gece eksi 3 derece. Rüzgar saatte 7 km hızda esmesi tahmin ediliyor.

Çorum’da 13 Aralık’ta Hangi İlçelerde Okullar Tatil Edildi?

Çorum’da yoğun kar nedeniyle okullarda 13 Aralık Perşembe günü tatil edildi.

Ancak tatil sadece merkez ilçede yapıldı.

Konuyla ilgili Çorum Milli Eğitim Müdürü açıklama yaptı:

“Yoğun kar yağışı sebebiyle Çorum merkez ilçemizde temel ve orta öğretim okullarımızda eğitime bir gün süreyle ara verilmiştir.. Ayrıca, merkez İlçede görev yapan engelli ve hamile kamu personellerimizde bir gün süreyle idari izinli sayılacaklardır.”

Yapılan açıklamada şu ilçelerde okulların tatil edildiği belirtilmedi:Alaca, Bayat, Boğazkale, Dodurga, İskilip, Kargı, Laçin, Mecitözü, Oğuzlar, Ortaköy, Osmancık, Sungurlu,Uğurludağ

9.Sınıf Matematik 11 ile Bölünebilme Kuralı

9.Sınıf matematik dersinde bölünebilme kuralları konusunda öğrencilerin en çok zorlandığı kural 11’in bölümebilme kuralı olduğu için 11 ile bölünebilme kuralı için özel bir başlık açtık.

Bir doğal sayının rakamları sağdan sola doğru, +, –, +, … şeklinde işaretlenir. “+” grup kendi arasında, “–” grup kendi arasında toplanır. “+” gruptan “–” grup çıkarılır. İşlemin sonucu 11 in katı ise verilen sayı 11 ile bölünebilir. Bir doğal sayının 11 ile bölümünden kalan; “+” gruptan “–” grubun çıkarılmasıyla elde edilen sayının 11 ile bölümünden kalana eşittir. Beş basamaklı abcde sayısı a b c d e şeklinde işaretlenir. (a + c + e) – (b + d) = 11k (k bir tam sayı) ise abcde sayısı 11 ile bölünür.

Örnek-1:5225 sayısı 11 ile tam bölünür mü?

Örnek-2:52653 sayısı 11 ile tam bölünür mü?

Örnek-3:95a4 dört basamaklı sayı 11 ile bölünüyorsa a yerine hangi rakam gelir?

Örnek-4:868c2 beş basamaklı sayı 11 ile bölümünden kalan 7 ise  c yerine gelebilecek rakam kaçtır?

9.Sınıf matematik sayfa 101, Soru:”Dört basamaklı 8xy4 sayısı 3 ve 11 ile tam bölünebildiğine göre x + y nin kaç farklı değer alabileceğini bulunuz.”

Share