Zeki Haber

9.Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları-Çözümleri (Ödev Yayınları)

2018-2019 yılında 9.sınıflarda okutulan ödev yayınlarına matematik ders kitabındaki alıştırmaları,değerlendirme sorularını sene başından beri cevaplandırıp sitemizde galeri bölümünden paylaşıyoruz.Ancak öyle anlaşılıyor ki,galeride çözümlere ulaşmak biraz daha zaman alıyor.Biz de bu nedenle 9.sınıf matematik kitabında çözdüğümüz soruların daha iyi takip edilebilmesi için burada da sayfa sayfa yer vereceğiz.

Paylaşırken konu konu en son çözülen (en yeni) en üstte olacak şekilde paylaşacağız.Şimdilik en son 3.ünite değerlendirme sorularının tamamını çözdük.Bize göre 9.sınıf matematik dersinin en önemli konusu denklem ve eşitsizlik konusu.

Diğer 9.sınıf matematik ders kitabındaki diğer soruları da en kısa sürede çözüp sayfa sayfa buraya ekleyeceğiz.Cevaplardan önce mümkün olduğu kadar soruları ilgilendiren konuyla ilgili önemli hususların özetini vermeye çalışıyoruz.

Bu arada vaktimiz sınırlı olduğu için “Sıra Sizde” sorularının çözümlerini paylaşamıyoruz.Lütfen sizi çok zorlayan sorular olursa sayfasını bize iletiniz.İlk fırsatta çözüp onu da paylaşırız.

Dikkat::Çözümlerin size faydalı olabilmesi için mutlaka önce kendiniz hiç bir yerden yararlanmadan çözmeye çalışınız.Çok uğraştınız yada vaktiniz çok az öyleyse bizim çözümlere bakabilirsiniz.Hiç gayret göstermeden aynen geçirmemenizi öneriyoruz.Sadece ödev yapmış olursunuz.Önemli olan konuyu öğrenmek.

9.Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları-Çözümleri (Sayfa Sayfa) (Ödev Yayınları)

Üçgenler:
Sayfa 354 Çözümleri için TIKLAYINIZ (4.Ünite değerlendirme)
Sayfa 353 Çözümleri için TIKLAYINIZ (4.Ünite değerlendirme)
Sayfa 352 Çözümleri için TIKLAYINIZ (4.Ünite değerlendirme)
Sayfa 351 Çözümleri için TIKLAYINIZ (4.Ünite değerlendirme)
Sayfa 350 Çözümleri için TIKLAYINIZ (4.Ünite değerlendirme)
Sayfa 349 Çözümleri için TIKLAYINIZ (4.Ünite değerlendirme)
Sayfa 348 Çözümleri için TIKLAYINIZ (4.Ünite değerlendirme)
Sayfa 346-347 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Birim çember)
Sayfa 337 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Birim çember)
Sayfa 332-333 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Trigonometrik oranlar)
Sayfa 324 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Öklid kuralları)
Sayfa 320 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Dik üçgen)
Sayfa 314 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Üçgende yükseklik)
Sayfa 313 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Üçgende yükseklik)
Sayfa 304 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Üçgende kenar orta dikme)
Sayfa 299 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Üçgende kenarortay)
Sayfa 292-293 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Üçgende iç-dış açıortay)
Sayfa 273 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Benzerlikle İlgili problemler)
Sayfa 269-270 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Üçgenlerde Benzerlik)
Sayfa 262-263 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Üçgenlerde Benzerlik)
Sayfa 248-249 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Üçgenlerde Eşlik)
Sayfa 236-237 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Üçgen Eşitsizliği)
Sayfa 231 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Açı-Kenar İlişkisi)
Sayfa 226 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Üçgende Açılar)
Sayfa 225 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Üçgende Açılar)

Denklem ve Eşitsizlikler:
3.Ünite Değerlendirme Sorularının Çözümleri
Sayfa 210 Çözümleri için TIKLAYINIZ
Sayfa 209 Çözümleri için TIKLAYINIZ
Sayfa 208 Çözümleri için TIKLAYINIZ
Sayfa 207 Çözümleri için TIKLAYINIZ
Sayfa 206 Çözümleri için TIKLAYINIZ
Sayfa 205 Çözümleri için TIKLAYINIZ
Sayfa 204 Çözümleri için TIKLAYINIZ

örnek soru çözümü

Daha önceki sayfalara ulaşmak için TIKLAYINIZ

AÇIKLAMA:
Bilmiyorum farkında mısınız,9.sınıf matematik konuları lise matematiğinin özü.12.Sınıfa kadar lisede matematik konularından başarılı olmak isteyen her öğrenci mutlaka 9.sınıfta matematik konularının hepsini istisnasız en güzel şekilde öğrenerek 10.sınıfa geçmesi lazım.Sadece yazılılardan iyi not almak için çalışan öğrenciler çok uzun bir zaman geçmeden yanlış yaptıklarını anlayacaklar.Fırsat eldeyken fırsatı iyi değerlendirin.Yarın nasıl olsa öğrenirim demeyin,matematikte bir sonraki konu bir önceki konu tam öğrenilmeden çok zor öğreniliyor.

Diğer taraftan 9.sınıfın 2.döneminde işlenecek olan “Problemler” ve “Üçgenler” TYT konularının yarısını oluşturuyor.Çünkü TYT’de 40 soru soruluyor.Bu soruların 10-11 tanesi problemler,10-11 tanesi geometri konuları.Zaten geometri de üçgen konusu çok iyi bilinmeden dörtgenler,çember-daire,katı cisimler vb konuların anlaşılması çok çok zor.Yani geometri konularından çıkacak soruların çözülebilmesi 9.sınıf matematik üçgen konusunun zamanında çok iyi öğrenilmesi ile doğru orantılı.Kaldı ki hem problemler hem de üçgenler konusu sadece 9.sınıfta işleniyor.10-12.sınıfta bu konular ayrıca işlenmiyor.Bu nedenle 9.sınıf öğrencileri matematik ders kitabının alıştırmalarını çözerken önce kendileri çözmeli eğer çözemiyorsanız bizim çözümlere göz atmanız gerekir.

9.Sınıf matematik ders kitabını lise matematik programına uygun bir şekilde sayfa sayfa çözüp-cevaplandırıp sitemizde yayınlıyoruz.Amacımız sizlerin elinden tutmak.Birilerine az yada çok katkımız olursa ne mutlu bize..

9.Sınıf Matematik Konuları
9.Sınıf matematik kitabı toplam 5.üniteden oluşuyor.
-Mantık
-Kümeler
-Denklem ve Eşitsizlikler
-Üçgenler
-Veri

2020-2021 Yılından İtibaren Dersler Azalacak

Liselerde Ders Sayısı 2020 Yılından İtibaren Azalacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, liselere yeni eğitim modelini açıkladı. Ders sayısı 9. sınıfta 8’e, 10. sınıfta 9’a, 11. sınıfta 9’a, 12. sınıfta 7’ye düşürülüyor. Ziya Selçuk ders sayılarının azaltılmasına ilişkin olarak “Niye azaltıyoruz? Bir çocuğun 15-16 dersi anlaması ve içselleştirmesi mümkün olmuyor” dedi.

illi Eğitim Bakanı Selçuk, liselerde yeni eğitim sisteminin ayrıntılarını paylaştı.

İŞTE LİSELERDE YENİ EĞİTİM SİSTEMİ HAKKINDA HER ŞEY:

“2020 Eylül ayından itibaren 9. Sınıftan başlayarak uygulanmak üzere;

Bütünleşik ve disiplinler üstü ders yapısıyla ders sayısının azaldığı; 

Öğrenmede derinleşmeyi sağlayan,

Araştırma, uygulama ve deneyim temelli bir programla donatılmış,

Öğrencileri sınava değil; üniversiteye ve yaşama hazırlayan,

Etkili kariyer danışmanlığına dayalı bir Ortaöğretim Modeli hazırlanmıştır.

Lise düzeyinde öğrencilerimizin çok sayıda ders aldığı, ancak bu derslerde edindikleri bilgilerle ilgili araştırma ve uygulama imkanlarına zaman bulamadığı; dolayısıyla bilgiyi içselleştiremediği bilinmektedir. Gerek kalıcı bir bilgilenme sürecinin oluşması, gerekse öğrencilerin ilgi ve meraklarını geliştirebilmeleri için lise modelinin disiplinler üstü derslerle desteklenmesi yoluna gidilmiştir. Bu çerçevede;

*9. sınıfta 15-16 olan ders sayısı 8’e,
10. sınıfta 15-16 olan ders sayısı 9’a,
11. sınıfta 12-15 olan ders sayısı 9’a
12. sınıfta 12-15 olan ders sayısı 7’ye düşürülmüştür.

Akademik Gelişim Programı(AGEP) adıyla bütüncül bir yapıya kavuşturulan akademik dersler Anadolu Liseleri için 9-11. sınıflarda 35, 12.sınıflarda ise 24 ders saati olarak planlanmıştır.

Hayal-Etkinlik-Yaşam temalarında çalışmalarla değerlendirilmek üzere kısa adı HEY olan haftalık 5 saatlik zaman dilimleri planlanmıştır. Bu zamanlarda öğrencilerin tasarım ve uygulama becerilerini geliştirecek etkinlikler yapmaları ve toplumsal fayda çalışmalarıyla yaşamla ilişki kurmaları hedeflenmiştir. Bu amaçla, 9-11. sınıflarda Haziran ayları ağırlıklı olarak portfolyo, sunum ve değerlendirme çalışmalarına ayrılmıştır. Buradaki amaç öğrencilerin sadece akademik değil sosyal ve duygusal becerilerinin en üst düzeyde gelişiminin sağlanması yoluyla dengeli bir eğitim sisteminin oluşturulmasıdır.

Bu çerçevede, lisenin ilk üç yılında haftalık okul zamanı; 35 saati AGEP, 5 saati HEY olmak üzere toplam 40 saat olarak planlanmıştır.

11 ve 12. sınıflarda zorunlu hale gelen Bilgi Kuramı dersiyle birlikte öğrencilerin bilginin doğası üzerine yoğunlaşmaları sağlanarak, bilgilerin nasıl elde edildiğinin sorgulandığı, doğruluğunun kanıt temelli gerekçelendirildiği becerilerin kazandırılması hedeflenmektedir. Tüm akademik derslerin de Bilgi Kuramıyla ilişkilendirilmesi ve sorgu temelli bir bakış açısının edinilmesi amaçlanmıştır. 

Lisenin 12. sınıfı ise öğrencilerin bir anlamda tercihlerini, planladıkları kariyerlerine uygun ders seçimiyle yapacakları bir sınıf düzeyi olarak düşünülmüştür. Üniversite öncesinde öğrenciler, seçecekleri disiplinlerüstü kariyer dersleriyle hem bir üst eğitim kademesine daha kararlı bir seçim yaparak geçecek hem de ilgi ve yetenekleri temelinde iş dünyasıyla buluşmaya hazırlanacaklardır. Bu amaçla 12. sınıfta haftalık çizelge; akademik ders saatleri 24, proje ve sertifika çalışmaları 6, destek ve rehberlik çalışmaları da 10 olmak üzere toplam 40 saat olarak planlanmıştır.

Öğrencilerin lise dönemi boyunca kendilerini tanımaları ve yaşamın diğer aşamalarını daha etkili yönetmelerini sağlamak üzere her okula Kariyer Ofisleri kurulması yoluna gidilmiştir. Kariyer ofisleriyle öğrencilerin, tüm alanlardan seçecekleri dersler aracılığıyla daha dengeli bir müfredat içinde kendilerini yetiştirmeleri hedeflenmektedir. Başta sertifika programları olmak üzere öğrencilerin okul içi ve okul dışında edinmeleri gereken beceri alanları müfredat içine alınarak okul zaman planlamasına dahil edilmiştir.

Hemen tüm aşamalarda esnekliğe dayalı bir sistem olarak kurgulanan lise modeli, öğrencilere oldukça farklı başarı imkanları sunmaktadır. Bu yönüyle lise modelinin, ortaöğretim düzeyinde yaşanan başarı farklarını azaltması ve eğitime yapılan yatırımların toplumsal ve ekonomik sistemimizde beklenen sıçramayı sağlaması beklenmektedir.

Müfredat geliştirme çalışmalarının tamamlanması, öğretmen eğitimi ve materyal geliştirme çalışmalarının istenen düzeyde yapılabilmesi ve okullarımızın sözü edilen lise modeline daha üst düzeyde hazırlanmaları açısından uygulamaya 2020-2021 Öğretim yılında 9. sınıfı okuyacak öğrencilerle başlanarak kademeli olarak ilerlenmesi yoluna gidilmiştir.

Lise modelinin aşamalı gelişimiyle eş zamanlı olarak 2024 yılında uygulanmak üzere yükseköğretime geçişte de gerekli değişiklikler yapılarak sınavla lise yaşamının üst düzeyde uyumu sağlanacaktır.

Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye hedefiyle yola çıktığımız 2023 Eğitim Vizyonumuz çerçevesinde, toplumsal özlemlerimizi yansıtan ve lisedeki yaşamı önemli ölçüde değiştirmesi hedeflenen lise modelimizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının milli mücadeleyi başlattığı Milli iradenin 100. Yılında, geleceğimiz ve ümidimiz olan gençlerimizle paylaşmanın heyecanını yaşıyoruz.

Basınımızın ve kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.”

E-Okul Sosyal Etkinlik Modülü Sorular-Cevaplar

100 SORUDA SOSYAL ETKİNLİK MODÜLÜ

1.Sosyal Etkinlik Nedir?

Öğretim programlarının yanında bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda öğrenci kulübü ve toplum hizmeti ile bu kapsamdaki diğer çalışmalar sosyal etkinlik olarak kabul edilir.

2.Sosyal Etkinlik Modülü Nedir?

Sosyal etkinlikler kapsamında öğrencilerin yaptığı sosyal etkinlik ve toplum hizmeti çalışmalarının, seçtiği/seçildiği öğrenci kulübünün, bunlara ilişkin verilen belgelerin işlendiği e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi içinde yer alan modüldür.

3.Sosyal Etkinlik Modülünün Amacı Nedir?

Sosyal Etkinlik Modülü ile Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında öğrencilerimizin bilimsel, kültürel, sanatsal, sportif etkinlikler ile toplum hizmeti çalışmalarına katılımı kayıt altına alınacaktır. Modül ile, sosyal etkinliklerin artırılarak yaygınlaştırılmasının sağlanması, sosyal etkinliklere yönelik izleme ve değerlendirmenin yapılması ve her öğrenciye ait bir sosyal etkinlik portfolyosu oluşturulması amaçlanmıştır.

4.Sosyal Etkinlik Modülü Hangi Yasal Dayanaklarla Hazırlanmıştır?

222 Saylı “İlköğretim ve Eğitim Kanunu”, 1739 Sayılı “Milli Eğitim Temel Kanunu”, “Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği” ile “Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği” hükümlerine göre hazırlanmıştır.

5.Sosyal Etkinlikler Hangi Mevzuatı Göre Yapılır?

Sosyal etkinlikler, eğitim kurumlarında 08.06.2017 tarih ve 30090 sayılı Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği hükümlerine göre uygulanır.

6.Sosyal Etkinlik Modülü e-Okul Yönetim Bilgi Sisteminin Neresinde Yer Almaktadır?

Sosyal Etkinlik Modülü, e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi içerisinde, “İlkokul-Ortaokul Kurum İşlemleri”, “Sosyal Etkinlikler” sekmeleri altında yer almaktadır.

7.Okul Kulüp Tanımlama Sekmesi Nedir?

Sene başı öğretmenler kurulunda Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği Öğrenci Kulüpleri Çizelgesindeki (EK-4) öğrenci kulüpleri içerisinden sene başı öğretmenler kurulunda belirlenen kulüplerin işleneceği sekmedir.

8.Okul Kulüp Tanımlama Ekranını Kim Kullanır?

Sosyal Etkinlik Kurulu Başkanı (okul müdürü ya da görevlendirilen ilgili müdür yardımcısı) kullanır.

9.Öğrenci Kulüp Tanımlama Sekmesi Nedir?

Sene başı öğretmenler kurulunda Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği Öğrenci Kulüpleri Çizelgesindeki (EK-4) öğrenci kulüpleri içerisinden sene başı öğretmenler kurulunda belirlenen kulüplere, öğrencilerin tanımlanacağı sekmedir.

10.Öğrenci Kulüp Tanımlama Ekranını Kim Kullanır?

Sınıf veya şube rehber öğretmeni kullanır.

11.Sosyal Etkinlik Girişi Sekmesi Nedir?

Okul Etkinlikleri, Merkezî Etkinlikler ve Okul Dışı Bireysel Etkinlikler için sosyal etkinlik veri girişlerinin yapılacağı sekmedir.

12.Sosyal Etkinlik Girişi Ekranını Kim Kullanır?

Okul Etkinlikleri için kulüp danışman öğretmeni, Merkezî Etkinlikler için ilgili ders öğretmeni, Okul Dışı Bireysel Etkinlikler için ise sınıf veya şube rehber öğretmeni kullanır.

13.Sosyal Etkinlik Tamamlama Sekmesi Nedir?

Öğretmenler tarafından girilen sosyal etkinlik bilgilerinin sosyal etkinlik kurulu başkanı (Okul müdürü ya da görevlendiren müdür yardımcısı) tarafından doğrulandığı ekrandır.

14.Sosyal Etkinlik Tamamlama Ekranını Kullanma Yetkisi Kimdedir?

Sosyal etkinlik kurulu başkanındadır. (Okul müdürü ya da görevlendiren müdür yardımcısı)

15.Sosyal Etkinlik Türleri Nelerdir?

-Okul Etkinlikleri
-Merkezî Etkinlikler
-Okul Dışı Bireysel Etkinlikler

16.Okul Etkinlikleri nedir?

Öğrencilerin bilimsel, kültürel, sanatsal, sportif alanlar ve toplum hizmeti çalışmalarında okul içi ve okul dışı etkinliklerde bulunmalarını sağlamak amacıyla en az bir danışman öğretmen rehberliğinde oluşturulan öğrenci kulübünde gerçekleştirdikleri etkinliklerdir. Bu etkinlikler, öğrenci kulüpleri tarafından önceden planlanmış sosyal etkinlikler ve toplum hizmeti çalışmalarını kapsar.

17.Okul Etkinlikleri Nasıl Yapılır?

Okul etkinliklerinin öğrenci kulüpleri tarafından önceden planlanması ve kulüp danışman öğretmeni veya öğretmenleri rehberliğinde yapılması gerekmektedir. Okulun düzenlediği tüm sosyal etkinlikler mutlaka bir öğrenci kulübü marifeti ile yapılır.

18.Öğrenci Kulübü Nedir?

Öğrencilerin öğrenimleri boyunca bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda eğitim kurumu içi ve dışı etkinliklerde bulunmalarını sağlamak amacıyla oluşturulan gruptur.

19.Okul Etkinliklerini Modüle Hangi Öğretmen İşler?

Öğrencinin kulüp danışman öğretmeni işler.

20.Kulüp Danışman Öğretmeni Kimdir?

Öğrenci kulüplerinde rehberlik, danışmanlık ve gözetim görevini yürütmekle görevlendirilen öğretmenlerdir.

21.Okul Etkinliklerini Önceden Planlanmak Zorunlu mudur?

Okul etkinlikleri sene başı öğretmenler kurulunda Sosyal Etkinlik Kurulunca, bir eğitim ve öğretim yılı için eylül ayında planlanır, ekim ayından itibaren yürütülür. Sene başı öğretmenler kurulunda planlanmayan etkinlikler, daha sonra da planlanarak uygulanabilir. Okul etkinlikleri, mutlaka önceden planlanmalıdır.

22.Okul Etkinlikleri, Öğretmenler Kurulunda Planlanmamışsa, Daha Sonra Planlanıp Uygulanabilir mi?

Eylül ayında yapılmış olan planlamaya ek olarak eğitim ve öğretim yılı içerisinde değişen ve gelişen şartlara, oluşan istek ve ihtiyaçlara göre sosyal etkinliklerle ilgili yeni planlamalar yapılabilir ve etkinlikler uygulanabilir.

23.Okul Etkinliklerinde Birden Fazla Kulüp Danışman Öğretmeni Görev Almışsa, Sosyal Etkinlik Tanımlama Bölümünde Etkinlik Bilgilerini Hangi Öğretmen İşleyecek?

Birden fazla kulüp danışman öğretmenin danışmanlık yaptığı etkinliklerde bir danışman öğretmen, gönüllü olarak etkinlik bilgilerini girebilir. Bununla birlikte okul müdürlüğü, aynı kulüpte bulunan danışman öğretmenler için bir danışman öğretmeni e-Okul Sosyal Etkinlik Modülü Sosyal Etkinlik Tanımlama bölümünde etkinlik bilgilerini girmesi için görevlendirebilir. Diğer danışman öğretmenler tarafından mükerrer sosyal etkinlik girişi yapılmamalıdır. Modül, aynı adla ikinci bir etkinlik girişine izin vermemektedir. Ancak Sosyal Etkinlik Tanımlama bölümünde bir danışman öğretmenin tanımladığı etkinliğe aynı kulüpte bulunan diğer danışman öğretmenlerin ise Öğrenci Bilgi Girişi Bölümünde kendi öğrencilerine ait bilgileri girmeleri gerekmektedir.

24.Herhangi Bir Kulübün Danışman Öğretmeni Olmadan Okul Etkinlikleri Kapsamında Etkinlik Gerçekleştiremez miyim?

Okul etkinliklerini, bir kulübün danışman öğretmeni olmadan gerçekleştiremezsiniz.

25.Sene Başı Öğretmenler Kurulunda Herhangi Bir Kulübe Danışman Öğretmen Olmadım. Ancak Daha Sonra Öğrencilerimle Bir Etkinlik Yapmak İstedim. Ne Yapmalıyım?

Bir öğrenci kulübünün danışman öğretmeni olmalısınız. Okul Kulüp Tanımlama ekranında Sosyal Etkinlikler Kurulu Başkanı tarafından ilgili bir öğrenci kulübüne danışman olarak görevlendirilmeniz gerekmektedir.

26.Kulüp Danışman Öğretmeniyim. Okul Etkinliklerine Ait Sosyal Etkinlik Girişi Ekranında Danışman Öğretmen Olduğum Kulüp Bilgisi Çıkmadı. Ne Yapmalıyım?

Etkinliği düzenleyen Kulüp(ler) bölümünü tekrar gözden geçirin. Kulübünüzün olmadığına emin olduğunuzda, okul müdürlüğüne durumu iletin ve Okul Kulüp Tanımlama ekranından kulübünüzün tanımlanmasını sağlayın.

27.Merkezî Etkinlikler Nedir?

Millî Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarınca düzenlenen, izni verilen veya bir işbirliği protokolüne yönelik yerel, ulusal ve uluslararası etkinlikler Merkezî Etkinlikler olarak adlandırılmıştır.

28.Merkezî Etkinlikler Nasıl Yapılır?

Merkezî Etkinlikler, Bakanlık merkez teşkilatı veya il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince duyurusu yapılan ve yapılması istenen etkinliklerdir. Bu etkinlikler, bir proje, protokol veya izin dâhilinde olabilir. Merkezî Etkinlikler, etkinliğin okullara duyurulmasıyla eş zamanlı olarak etkinliği gönderen birimin kurum yetkilisi tarafından e-Okul Sosyal Etkinlik Modülüne işlenir. Merkezî Etkinlikler, ilgili ders öğretmeni tarafından öğrencilere duyurulur, takip edilir, değerlendirilir ve etkinliği gerçekleştiren öğrencilerinin modüle öğrenci bilgi girişi yapılır.

29.Merkezî Etkinlikleri Modüle Hangi Öğretmen İşler?

Öğrencinin ilgili ders öğretmeni işler. Örneğin resim ile ilgili bir etkinlikse öğrencinin görsel sanatlar dersine giren öğretmen, spor ile ilgili bir etkinlikse beden eğitimi dersine giren öğretmen vb.

30.Ders Öğretmeni Kimdir?

Talim Terbiye Kurulu tarafından haftalık ders çizelgesinde belirtilen derslere giren çeşitli branşlardaki öğretmenlerdir.

31.Merkezî Etkinliklerin Sosyal Etkinlik Tanımlama Bölümünde Yer Alan Etkinlik Bilgileri Nasıl Tanımlanır?

Millî Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatınca düzenlenen bir projeye ya da diğer kurum ve kuruşlarla imzalanan bir işbirliği protokolüne istinaden yapılması istenen etkinlikler ile ilçe/il veya ülke geneli düzenlenen diğer etkinlikler, etkinliği düzenleyen/onaylayan Millî Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatının ilgili birimi tarafından Sosyal Etkinlik Modülüne önceden işlenir.

32.Millî Eğitim Bakanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatlarınca Merkezî Sosyal Etkinlikler Modüle Nasıl Tanımlanır?

Millî Eğitim Bakanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatlarınca Sosyal Etkinlik Modülüne Merkezî Sosyal Etkinlik Tanımlamak için yetkili kurum görevlisi, e-Okul Yönetim
Bilgi Sistemi’nde sırasıyla Bakanlık/MEM İşlemleri, Sosyal Etkinlikler ve Sosyal Etkinlik Tanımlama sekmelerini seçerek açılan Sosyal Etkinlik Tanımlama ekranında bulunan ilgili alanları eksiksiz doldurarak merkezî etkinliği tanımlar.

33.Merkezî Etkinlikleri e-Okul Yönetim Bilgi Sisteminde Kim Tanımlar?

Merkezî Etkinlik tanımlaması, Millî Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında ilgili kurum müdürünün uygun gördüğü kurum temsilcisi tarafından yapılır.

34.Merkezî Etkinlikler, Kurum Yetkilisi Tarafından Modüle Ne Zaman İşlenmedir? 

Merkezî Etkinlikler kurum yetkilisi tarafından öğrencilerin herhangi bir sosyal etkinlik gerçekleştirmesini içeren proje, protokol veya izin yazısının DYS üzerinden duyurusunun yapılmasıyla eş zamanlı olarak Sosyal Etkinlik Modülüne işlenmesi gereklidir.

35.Merkezî Etkinliklerde Sınıf/Şube Sekmesi Aktif Değil, Dersine Girdiğim Sınıf ve Şubelere Ait Öğrenci Listelerini Açamıyorum. Ne Yapmalıyım?

Okul müdürlüğünce e-okul yönetim bilgi sisteminde ders öğretmeni olduğunuz sınıf ve şubeler tanımlanmamıştır. Okul müdürlüğüne durumu ileterek ders öğretmeni olduğunuz sınıf ve şubelere tanımlanmanızın yapılmasını sağlayın.

36.Okula merkezden (ilçe/il MEM veya MEB) sosyal etkinlik içeren bir yazı geldi. Ancak sosyal Etkinlik Modülü Merkezî Etkinlikler bölümünde bulunmuyor. Ne Yapmalıyım?

Okul müdürlüğünce size duyurusu yapılan bir etkinliğin mutlaka Merkezî Etkinlikler bölümünde yer alması gerekmektedir. Merkezî Etkinlikler bölümünü tekrar gözden geçirin, etkinliğin Merkezî Etkinlikler bölümünde yer almadığına emin olduğunuzda okul müdürlüğünüze durumu bildirin. Okul müdürlüğü, etkinliğin duyurusunun yapıldığı makamdan ilgili etkinliğin Merkezî Etkinliklere eklenmesini sağlayacaktır.

37.Milli Eğitim Bakanlığı Merkez veya Taşra Teşkilatında Merkezî Etkinlikleri Modüle Tanımlayan Kurum Yetkilisiyim. Etkinlik Birden Fazla Sosyal Etkinlik Alanını İçeriyorsa Sosyal Etkinlik Alanını Nasıl Belirlemeliyim?

Merkezî Etkinliklerde etkinlik birden fazla sosyal etkinlik alanını veya kategorisini içeriyorsa her bir sosyal etkinlik alanı veya kategorisi için yeni bir sosyal etkinlik tanımlama yapılmalıdır. Örneğin etkinlikte öğrencilerden hem resim yapmaları hem de hikaye yazmaları isteniyorsa ayrı ayrı iki defa sosyal etkinlik tanımlama yapılacaktır.

38.Okul Dışı Bireysel Etkinlikler nedir?

Öğrencilerin Millî Eğitim Bakanlığı tarafından uygun görülen resmî kurum veya kuruluşlarda, velisinin bilgisi dahilinde, kendi ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda okul dışında gerçekleştirdiği merkezî veya mülkî idare tarafından onaylanmış etkinliklerdir.

39.Okul Dışı Bireysel Etkinlik Nasıl Yapılır?

Öğrencinin okulundan bağımsız olarak ailesinin bilgisi dâhilinde ve kontrolünde okul dışında, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından uygun görülen resmî kurum ve kuruluşlarda gerçekleştirdiği etkinliklerdir. Öğrenciler etkinliklerini Sosyal Etkinlik Bilgilendirme Formu (Ek-1) ile belgelendirmek zorundadır.

40.Okul Dışı Bireysel Etkinlikleri Modüle Hangi Öğretmen İşler?

Öğrencinin sınıf/şube rehber öğretmeni işler.

41.Sınıf/Şube Rehber Öğretmeni Kimdir?

Okul müdürlüğünce görevlendiren ve bir sınıf veya şubeye rehberlik eden öğretmendir.

42.Öğrenciler Okul Dışı Bireysel Etkinlikleri Hangi Kurum ve Kuruluşlarda Gerçekleştirebilir?

-Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Kurum ve Kuruluşlar (Halk Eğitim Merkezleri, Özel Öğretim Kurumlarına Bağlı Çeşitli Kurslar, Bilim ve Sanat Merkezleri vb.)
-Gençlik ve Spor Bakanlığına Bağlı Kurum ve Kuruluşlar(Spor Federasyonlarına Bağlı Spor Kulüpleri, Sporcu Eğitim Merkezleri, Gençlik Merkezleri, Gençlik Kampları vb.)
-Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına Bağlı Kurum ve Kuruluşlar (TUBİTAK vb.)
-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Bağlı Kurum ve Kuruluşlar (Çocuk Destek Merkezleri, Özel Çocuk Kulüpleri vb.)
-Kültür ve Turizm Bakanlığına Bağlı Kurum ve Kuruluşlar
-Üniversiteler
-Belediyeler
-Diğer Resmî Kurum ve Kuruluşlar (Merkezî veya mülkî idarelerce etkinliğe izin verilen diğer resmî kurum ve kuruluşlar)

43.Sosyal Etkinlik Bilgilendirme Formu (Ek-1) Nedir?

Öğrencinin Okul Dışı Bireysel Etkinlikler kapsamında yürüttüğü bilimsel, kültürel, sanatsal, sportif alanlarda ve toplum hizmeti çalışmalarında katılım sağladığına, performans gösterdiğine veya ürün ortaya koyduğuna ilişkin kurum ve kuruluşlardan aldığı belgedir. Söz konusu kurum veya kuruluşun öğrencinin gerçekleştirdiği etkinliğe ilişkin belge düzenlemesi, bu etkinliğin merkezî veya mülkî idarelerce izninin alınması koşuluna bağlıdır.

44.Sosyal Etkinlik Bilgilendirme Formu (Ek-1) Niçin Gereklidir?

Öğrencilerin okul dışında bireysel olarak gerçekleştirdiği etkinlikleri belgelendirebilmeleri için gereklidir.

45.Sosyal Etkinlik Bilgilendirme Formuna (Ek1) Nasıl Ulaşılır?

Sosyal Etkinlik Bilgilendirme Formu (Ek-1) e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Sosyal Etkinlik Uygulama Kılavuzunun ekinde yer almaktadır. İstendiğinde veliye okul müdürlüğü tarafından verilecektir. Veli ya da belgeyi düzenleyecek kurum veya kuruluşlar, e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Veli Bilgilendirme Sisteminden de Sosyal Etkinlik Bilgilendirme Formuna (Ek-1) ulaşabilir.

46.Sosyal Etkinlik Bilgilendirme Formunun (Ek-1) Geçerlilik Şartları Nelerdir? 

Sosyal Etkinlik Bilgilendirme Formunda (Ek-1) yer alan bilgiler, öğrencinin etkinliği gerçekleştirdiği kurum veya kuruluş tarafından eksiksiz doldurulmalıdır. Ayrıca Sosyal Etkinlik Bilgilendirme Formu (Ek-1) okulun sosyal etkinlik kurulu başkanı tarafından onaylanmalıdır.

47.Sosyal Etkinlik Bilgilendirme Formu Verilerini (Ek-1) e-Okul Sosyal Etkinlikler Modülüne kim giriş yapacaktır?

Sosyal etkinlikler kurulu başkanının Ek-1 formunu onaylamasının ardından, öğrencinin sınıf/şube rehber öğretmeni tarafından e-Okul Sosyal Etkinlik Modülüne giriş yapılacaktır.

48.Sosyal Etkinlik Bilgilendirme Formu (Ek-1) Onay Tarih ve Sayısı Nedir?

Sosyal Etkinlik Bilgilendirme Formu (Ek-1) Onay Tarih ve Sayısı, formun Etkinlik Bilgileri bölümünde yer alan Belge Tarih ve Sayısını ifade etmektedir.

49.Sosyal Etkinlik Bilgilendirme Formu (Ek-1) Okula Nasıl Ulaşır?

Sosyal Etkinlik Bilgilendirme Formu (Ek-1) okula veli tarafından getirilmelidir.

50.Okul Dışı Bireysel Etkinlikler Önceden Planlanır mı?

Okul Dışı Bireysel Etkinlikler önceden planlanamaz.

51.Sınıf/Şube Rehber Öğretmeniyim. Okul Dışı Bireysel Etkinliklere Bir Öğrencimin Etkinlik Bilgisini Girmek İstiyorum. Ancak Sınıf/Şube Sekmesi Aktif Değil, Öğrencilerimin Listesini Açamıyorum. Ne Yapmalıyım?

Okul müdürlüğünce e-okul yönetim bilgi sisteminde sınıf/şubeniz tanımlanmamıştır. Okul müdürlüğüne durumu ileterek, sınıf/şube tanımlamanızın yapılmasını sağlayın.

52.Sosyal Etkinlik Alanları Nelerdir?

-Bilimsel Etkinlikler
-Kültürel Etkinlikler
-Sanatsal Etkinlikler
-Sportif Etkinlikler
-Toplum Hizmeti Çalışmaları

53.Bilimsel Etkinlik Nedir?

Öğrencinin belli bir konuyu bilme isteğinden yola çıkıp bilimsel araştırma yöntemlerini ve bilimsel basamakları izleyerek okul içinde ve okul dışında gerçekleştirdiği etkinliklerdir.

54.Kültürel Etkinlik Nedir?

Kültür; toplum tarafından tarihsel süreç içinde üretilen ve kuşaktan kuşağa aktarılan somut kültür varlıkları ile somut olmayan kültürel miras unsurlarının bütünüdür. Buna ilişkin yapılan tüm faaliyetler kültürel etkinliklerdir.

55.Sanatsal Etkinlik Nedir?

Düşüncelerin ve durumların ya da olayların beceri ve düş gücü kullanılarak ifade edilmesine ya da başkalarına iletilmesine yönelik özgün etkinlikler “sanatsal etkinlik” olarak kabul edilir.

56.Sportif Etkinlik Nedir?

Öğrencinin okulda veya okul dışında, önceden belirlenmiş kurallara göre bireysel veya takım halinde yaptığı, fiziksel ve zihinsel etkinlikler ile spor yarışmaları ve sportif eğitim çalışmalarını kapsar.

57.Toplum Hizmeti Çalışmaları Nedir?

Öğrencilerin; kendilerine, ailelerine, çevrelerine ve topluma duyarlı, gönüllü çalışma bilincine sahip, sorun çözen ve çözüm üreten, resmî, özel kurum ve kuruluşlar ile veya sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içinde çalışma becerilerini geliştirmiş bireyler olarak yetişmeleri amacıyla gönüllü toplum hizmeti çalışmaları yürütülür.

58.Bilimsel Etkinliklerde Hangi Kategorilere Yer Verilmiştir?

-Bilim Olimpiyatları
-Bilim Şenlikleri
-Bilim Fuarları
-Bilimsel Proje Yarışmaları
-Patent Sahibi Olma
-Faydalı Model Sahibi Olma
-Bilimsel Toplantılar
-Bilimsel Araştırma Yarışmaları
-Zekâ Oyunları

59.Kültürel Etkinliklerde Hangi Kategorilere Yer Verilmiştir?

-Müze /Örenyeri Gezileri
-Tarihi Mekân Gezileri
-Sanat Galerisi Gezileri
-Doğa Gezileri
-Meslekî Alanlara Yönelik Tanıtım Gezileri
-Sözlü Gelenekler ve Anlatımlar
-Gösteri Sanatları
-Toplumsal Uygulamalar Ritüeller ve Şölenler
-Doğa ve Evrenle İlgili Bilgi ve Uygulamalar
-El Sanatları Geleneği
-Meslekî Alan Etkinlikleri

60.Sanatsal Etkinliklerde Hangi Kategorilere Yer Verilmiştir?61.Sportif Etkinliklerde Hangi Kategorilere Yer Verilmiştir?62.Toplum Hizmeti Çalışmalarında Hangi kategorilere Yer Verilmiştir?

-Toplumsal Refah ve Eşitliği Sağlamaya Yönelik Çalışmalar
-Milli ve Manevi Değerleri Koruma ve Yaşatmaya Yönelik Çalışmalar
-Toplumsal Bilinci Geliştirmeye Yönelik Çalışmalar
-Velilerin ve Diğer Paydaşların Okulla İş Birliğini Artırmaya Yönelik Çalışmalar
-Tarihi ve Doğal Çevrenin Korunması ve Geliştirilmesine Yönelik Çalışmalar
-Dezavantajlı Bireylerin Toplumsal Entegrasyonuna Yönelik Çalışmalar
-Spor ve Sağlık Kültürünün Geliştirilmesine Yönelik Çalışmalar
-Sivil Toplum Kuruluşları ile Sosyal Hizmetlere Yönelik Çalışmalar
-Sanat, Kültür ve Bilim İmkânlarının ve Kültürünün Geliştirilmesine Yönelik Çalışmalar

63.Etkinlik Düzeyi nedir? Nasıl belirlenir?

Etkinlik düzeyi, öğrencinin etkinliği hangi seviyede gerçekleştirdiğini belirtir. e-Okul Sosyal Etkinlik Modülünde Etkinlik düzeyleri; katılım, ürün ortaya koyma, performans gösterme ve derece alma olarak belirlenmiştir.
Katılım: Öğrencinin sosyal etkinlik sürecinde istekli olarak eylem gösterme ve bir sorumluluğu üstlenme durumu katılım olarak değerlendirilir.
Ürün Ortaya Koyma: Sosyal etkinliklerde öğrenci etkinlik sonunda somut bir eser ortaya çıkarmışsa etkinliğin düzeyi ürün ortaya koyma olarak değerlendirilir.
Performans Gösterme: Öğrencinin bilimsel, sanatsal, sportif, kültürel etkinlikler ve toplum hizmeti çalışmalarında performans göstermiş ise etkinliğin düzeyi performans gösterme olarak değerlendirilir.
Derece: Öğrencinin ürün ya da performansı ile yarışmalara katılarak başarı elde etmesi ise derece alma olarak değerlendirilir.

64.Öğrenci Gerçekleştirdiği Bir Etkinlikte Hem Performans Gösteriyor Hem De Ürün Ortaya Koymuşsa Etkinlik Düzeyi Nasıl Belirlenir?

Bir ürünü (eser) ortaya çıkarmak, mutlaka bir performansı gerektirir. Öğrenci, gösterdiği performansla somut bir ürün ortaya çıkarmışsa, öğrencinin etkinlik düzeyi ürün ortaya koyma olarak belirlenmelidir.

65.Öğrencilerin Okul Tarafından Düzenlenen Yarışmalarda Aldıkları Derecelerin Etkinlik Düzeyi Nasıl Belirlenir?

Öğrencilerin okul içinde derece alabilmeleri için ilgili etkinlik kapsamının en az ilçe genelinde olması gerekmektedir. Okul tarafından ve okul içinde düzenlenen yarışmalarda derece alma, ürün ortaya koyma veya performans gösterme olarak değerlendirilecektir.

66.Temsil Düzeyi Nedir? Nasıl Belirlenir?

Öğrencinin etkinliği nerede gerçekleştirdiği ve hangi makamı temsil ettiği Temsil Düzeyini belirler. e-Okul Sosyal Etkinlik Modülünde Temsil Düzeyleri; okul içi, ilçe geneli, il geneli, bölgesel, ulusal ve uluslararası olarak belirlenmiştir.
Okul İçi: Öğrencinin Merkezî veya Okul Etkinlikleri kapsamında bilimsel, sportif, kültürel, sanatsal etkinlikleri ve toplum hizmeti çalışmalarını öğrenim gördüğü okulunda gerçekleştirmesi ve/veya sonuca ulaştırması olarak değerlendirilir.
İlçe Geneli: Öğrencinin bilimsel, sportif, kültürel, sanatsal etkinlikleri ve toplum hizmeti çalışmalarını öğrenim gördüğü okul adına ilçe düzeyinde gerçekleştirmesi olarak değerlendirilir.
İl Geneli: Öğrencinin bilimsel, sportif, kültürel, sanatsal etkinlikleri ve toplum hizmeti çalışmalarını öğrenim gördüğü okul adına il düzeyinde gerçekleştirmesi olarak değerlendirilir.
Bölgesel: Öğrencinin bilimsel, sportif, kültürel, sanatsal etkinlikleri ve toplum hizmeti çalışmalarını öğrenim gördüğü il adına belirli bir il topluluğu düzeyinde gerçekleştirmesi olarak değerlendirilir.
Ulusal: Öğrencinin bilimsel, sportif, kültürel, sanatsal etkinlikleri ve toplum hizmeti çalışmalarını öğrenim gördüğü il adına ulusal düzeyde gerçekleştirmesi olarak değerlendirilir.
Uluslararası: Öğrencinin bilimsel, sportif, kültürel, sanatsal etkinlikleri ve toplum hizmeti çalışmalarını ülke adına uluslararası düzeyde gerçekleştirmesi olarak değerlendirilir.

67.Öğrenci Kendi Okulunda İlçe/İl ya da Bakanlıktan İzinli ve Onaylı Bir Etkinlik Gerçekleştirmişse Temsil Düzeyi Nasıl Belirlenecek?

Bu tür etkinliklerde öğrenci her ne kadar etkinliği kendi okulunda gerçekleştirse dahi Temsil Düzeyi etkinliğe izin veya onay veren makama göre belirlenir. Örneğin valilikçe onay verilen bir etkinlikse, Temsil Düzeyi “İl Geneli” olarak belirlenmelidir.

68.Öğrenci Doğrudan İlçe/İl ya da Ulusal Bir Etkinliğe Katılmışsa Temsil Düzeyi Nasıl Belirlenecek?

Öğrenci kendi okulundan doğrudan il, bölge, ulusal ya da uluslararası düzeyde etkinliklere katılımı ile etkinlikte derece almışsa, ilgili Temsil Düzeyinde derece alma olarak belirlenir. Ancak, öğrenci derece almamışsa etkinliğin Temsil ve Etkinlik Düzeyi “Okul İçi Ürün Ortaya Koyma ya da Performans Gösterme” Olarak belirlenmelidir.

69.Öğrenci, İlçe/İl MEM’ler ya da Bakanlık Tarafından Düzenlenen Yarışmalarda Okulda Derece Almış Ancak İlçede Elenmişse, Öğrencinin Etkinlik ve Temsil Düzeyi Nasıl Belirlenir?

Etkinlik Düzeyi, “Ürün Ortaya Koyma veya Performans Gösterme”; Temsil Düzeyi ise “İlçe Geneli” olarak belirlenmelidir.

70.Öğrenci, İl MEM’ler ya da MEB Tarafından Düzenlenen Yarışmalarda Okulda ve İlçe Genelinde Derece Almış Ancak İlde Elenmişse, Öğrencinin Etkinlik ve Temsil Düzeyi Nasıl Belirlenir?

Etkinlik Düzeyi, “Ürün Ortaya Koyma veya Performans Gösterme”; Temsil Düzeyi ise “İl Geneli” olarak belirlenmelidir.

71.Öğrenci, MEB Tarafından Düzenlenen/Onaylanan Yarışmalarda Okulda, İlçe Genelinde ve İl Genelinde Derece Almış Ancak Bölgede Elenmişse, Öğrencinin Etkinlik ve Temsil Düzeyi Nasıl Belirlenir?

Etkinlik Düzeyi, “Ürün Ortaya Koyma veya “Performans Gösterme”; Temsil Düzeyi ise “Bölgesel” olarak belirlenmelidir.

72.Öğrenci, MEB Tarafından Düzenlenen/Onaylanan Yarışmalarda Okulda, İlçe Genelinde, İl Genelinde ve Bölgede Derece Almış Ancak Ulusal Düzeyde Elenmişse, Öğrencinin Etkinlik ve Temsil Düzeyi Nasıl Belirlenir?

Etkinlik Düzeyi, “Ürün Ortaya Koyma veya Performans Gösterme”; Temsil Düzeyi ise “Ulusal” olarak belirlenmelidir.

73.Öğrenci, MEB Tarafından Düzenlenen/Onaylanan Yarışmalarda Okulda, İlçe Genelinde, İl Genelinde, Bölgede ve Ulusal Düzeyde Derece Almış Ancak Uluslararası Düzeyde Elenmişse, Öğrencinin Etkinlik ve Temsil Düzeyi Nasıl Belirlenir?

Etkinlik Düzeyi, “Ürün Ortaya koyma veya Performans Gösterme”; Temsil Düzeyi ise “Uluslararası” olarak belirlenmelidir.

74.Öğrenci Lig, Turnuva vb Süregelen Etkinliklerde Yer Alıyorsa, Gerçekleştirdiği Her Bir Etkinlik İçin Modüle Giriş Yapılacak mı?

Öğrencilerin lig, turnuva vb. usulü süregelen gerçekleştirdikleri etkinliklerin veri girişleri, Sosyal Etkinlik Modülüne etkinliğin en üst düzeyi esas alınarak bir defaya mahsus girilir.

75.Her Öğrenci, Bir Kulübe Katılmalı Mıdır? Öğrenciler Birden Fazla Kulübe Katılabilir mi?

Her öğrenci en az bir sanat veya spor dalında beceri kazanacak şekilde uygun bir öğrenci kulübü ile ilişkilendirilir ve bu kulübün çalışmalarına katılır. Dolayısıyla her öğrencinin en az bir kulübe üye olması zorunludur. Öğrenciler istemeleri halinde birden fazla kulübe katılabilir.

76.Sosyal Etkinlikler Kurulu nedir?

Sosyal Etkinlikler Kurulu, sene başı öğretmenler kurulunda sosyal etkinlikleri planlamak ve yürütülmesini koordine etmek amacıyla oluşturulan kuruldur.

77.Sosyal Etkinlikler Kurulu Nasıl Kurulur?

Sosyal etkinlikler kurulu, eğitim kurumu müdürünün veya görevlendireceği bir müdür yardımcısının başkanlığında, sene başı öğretmenler kurulunda kulüp danışman öğretmen olarak belirlenen öğretmenler arasından eğitim kurumu müdürünün belirlediği üç öğretmen, öğrenci kulübü temsilcilerinin kendi aralarından seçecekleri iki öğrenci ile okul-aile birliğince belirlenen bir veliden oluşur. Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarında, bu etkinlikler mevcut öğretmen/öğretmenlerle eğitim kurumunun imkânları dâhilinde yürütülür.

78.Sosyal Etkinlik Kurulu Ne Zaman Kurulur?

Sene başı öğretmenler kurul toplantısında, Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda sosyal etkinlikler kurulu oluşturulur.

79.Sosyal Etkinlikler Kurulu Görevleri Nelerdir?

Kurulun görevleri aşağıda sıralanmıştır:
a)Kurul, eğitim kurumunda bir eğitim ve öğretim yılı içerisinde yapılacak sosyal etkinliklerle ilgili iş ve işlemleri eylül ayında planlar, ekim ayından itibaren yürütür.
b)Kurul, eylül ayında yapılmış olan planlamaya ek olarak eğitim ve öğretim yılı içerisinde değişen ve gelişen şartlara, oluşan istek ve ihtiyaçlara göre sosyal etkinliklerle ilgili yeni planlamalar yapabilir ve kararlar alabilir.
c)Sosyal etkinlikler kurulunun etkinliklerle ilgili planlama ve kararları, eğitim kurumu müdürünün onayından sonra yürürlüğe girer.
d)Kurul, sene başı öğretmenler kurulunda belirlenen anılacak ya da kutlanacak belirli gün ve haftaların öğrenci kulüplerine dağılımını, hangilerinin sınıf içi, sınıflar arası, eğitim kurumu düzeyinde ya da eğitim kurumu dışında gerçekleştirileceğine yönelik planlanmayı yapar ve eğitim kurumu müdürünün onayına sunar.
e)Kurul, sosyal etkinliklerin verimli bir şekilde yürütülmesi için danışman öğretmenler, öğretmenler, öğrenciler, gönüllü veliler ve diğer ilgililerle iş birliği yapar.
f)Kurulun sekretarya işleri eğitim kurumu müdürlüğünce yürütülür.
g)Kurul tarafından yapılan iş ve işlemler, öğretmenler kurulu toplantılarında değerlendirilir.
h)Kurul, sosyal etkinlik başarı belgesi verilecek öğrencileri belirler, buna ilişkin listeyi eğitim kurumu müdürünün onayına sunar.

80.Okullarda Yeni Öğrenci Kulüpleri Kurulabilir mi?

Evet kurulabilir. Öğretmenler kurulunda Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği Ek-4’te yer almayan öğrenci kulüpleri (yeni bir kulüp ya da birkaç kulübün birleşmesiyle oluşturulan birleştirilmiş yeni bir kulüp) de kurabilir. Öğretmenler kurulunda birleştirilen/oluşturulmasına karar verilen kulüp ismi, e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Sosyal Etkinlik Modülü kulüp havuzuna eklenmesi için eylül ayının son haftasında ilçe ve il millî eğitim müdürlüklerine, uygun görüşle de il millî eğitim müdürlükleri tarafından en geç ekim ayının sonuna kadar Bakanlığa gönderilecektir. Bakanlık tarafından uygun bulunduğu takdirde yeni oluşturulan kulüp (komisyon marifeti ile) en geç ekim ayının son haftasında Sosyal Etkinlik Modülüne işlenecek ve kulüp havuzu oluşturulacaktır. Ekim ayının ikinci haftasından sonra gelen ilave kulüp talepleri, bir sonraki eğitim öğretim dönemi/yılı için değerlendirilecektir.

81.Modüle Öğrencilere Ait Hangi Belge Yüklenir?

Öğrencilerin katıldıkları yarışmalarda derece almaları durumunda, derece aldığını gösterir belge dijital olarak modüle yüklenecektir. Modüle bunun haricinde herhangi bir belge yüklenmeyecektir.

82.Öğrencinin Derece Aldığını Gösterir Belge, Modüle Nasıl Yüklenir?

Derece alan öğrencilerin derecelerini gösteren resmî belgeyle derecelerinin belgelenip Sosyal Etkinlik Modülüne dijital olarak jpeg formatında 1MB’ı geçmeyecek boyutta yüklenmesi gerekmektedir.

83.Öğrencilerin Gerçekleştirdiği Etkinlikleri, Etkinliğin Hangi Aşamasında Modüle İşlemeliyim?

Sosyal etkinlikler kapsamında bir öğrenciye ait bir etkinliğin veri girişi, etkinlik en son düzeye ulaştığında (etkinlik tamamlandığında) yapılacaktır. Dolayısıyla bir öğrenciye ait aynı etkinlik için mükerrer veri girişi yapılmayacaktır.

84.Öğrencilerle Gerçekleştirdiğim Etkinlik, Modülde Yer Almıyorsa Ne Yapmalıyım?

Etkinlik alan ve kategorilerini bir kez daha gözden geçirin. Etkinliğinizin alan ve/veya kategorisini kesin olarak bulamadığınız takdirde durumu okul müdürlüğüne bildirin ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne iletilmesini sağlayın. Ayrıca tegm_kultureletkinlikler@meb.gov.tr elektronik posta adresine etkinlik ile ilgili bilgilerinizi açıklayarak, etkinlik alanı ve/veya kategorisinin belirlenemediğini yazarak gönderin. Etkinlik bilgileriniz değerlendirilerek modüle yeni etkinlik alanı ve/veya kategorileri eklenebilir.

85.Öğrenci Nakil Gittiyse Ne Olacak?

Öğrencilerin sosyal etkinlik girişlerinin öğrenim gördüğü okulunda yapılması esastır. Bu doğrultuda nakil giden öğrencilerin okuldan ayrılmadan önce sosyal etkinlik girişlerinin tamamlanması gerekmektedir. Sosyal etkinliği tamamlanmış ancak etkinlik bilgileri modüle işlenmeden nakil gitmiş öğrencilerin sosyal etkinlik girişleri velinin talebi üzerine etkinliği gerçekleştirdiği okulda sosyal etkinlik kurulunun uygun görmesi ve okul müdürünün onayı ile sosyal etkinlik kurulu başkanı(okul müdürü ya da ilgili müdür yardımcısı) tarafından Sosyal Etkinlik Modülüne işlenir. Nakil gidilen okul, öğrencinin önceki okulunda gerçekleştirdiği sosyal etkinlikleri modüle işleyemez. Merkezî Etkinliklerde öğrenci hem nakil geldiği hem de nakil gittiği okullarda aynı etkinliği gerçekleştirebilir. Bu durumlarda, öğrencinin nakil geldiği okuldaki gerçekleştirdiği etkinliğin temsil ve etkinlik düzeyi daha yüksek ise önceki okulundaki aynı etkinliğe ait bilgilerin sildirilmesi ve nakil geldiği okulda yeniden girilmesi gerekmektedir. Bunun için nakil gidilen okul, öğrencinin önceki okuluna bu durumu belirten talep yazısı yazmalıdır.

86.Etkinliği Okulunuzda Gerçekleştiren Ancak Sosyal Etkinlik Modülüne Etkinlik Girişi Yapılmadan Nakil Olan Öğrencilerin Durumu Ne Olacak?

Sosyal Etkinlik Girişi Ekranında yer alan “Sosyal Etkinlik Nakil Olan Öğrenci Bilgi Girişi” bölümünde nakil olan öğrenciye ait etkinlik girişi yapılabilir.

87.Nakil Gelen Öğrenci İle İlgili Hangi İşlemler Yapılacak?

Nakil gelen öğrencinin sosyal etkinlik bilgileri, nakil gelinen okulda görülecektir. Öğrencinin nakil geldiği okulda gerçekleştirdiği sosyal etkinlikler, öğrenci ve veliye kontrol ettirilmeli, varsa bir eksiklik önceki okula yönlendirilmelidir.

88.Sosyal Etkinlik Belgesi Nedir?

Sosyal Etkinlik Belgesi, öğrencilerin gerçekleştirdiği sosyal etkinlikleri içeren bir belge olup, e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Sosyal Etkinlik Modülü raporlar bölümünden üretilecektir.

89.Sosyal Etkinlik Belgesi Öğrencilere Ne Zaman Verilir?

Öğrencilere karneleri ile birlikte dönem ve ders yılı sonunda “Sosyal Etkinlik Belgesi” verilecektir.

90.Öğrencilerin Geçmiş Eğitim-Öğretim Yıllarında Gerçekleştirdiği Etkinlikler Modüle İşlenecek mi?

Sosyal etkinlik girişleri, ilgili eğitim-öğretim yılını kapsayacak olup, geçmişe dönük yapılmayacaktır.

91.Eğitim-Öğretim Yılında Modülde Sosyal Etkinlik Girişleri Ne Zaman Başlar ve Sonlanır?

Ders yılı başında başlar, mayıs ayının son iş günü bitirilir.

92.Öğrencilerin Eğitim-Öğretim Yılı Sonu İtibariyle Tamamlanmayan Etkinlikleri Modüle Nasıl İşlenir?

Sosyal etkinlik girişleri, mayıs ayının son iş günü bitirilecek olup bu tarihten sonra gerçekleşen sosyal etkinliklere dair veriler bir sonraki ders yılında girilecektir. Ancak ilgili ders yılında başlayıp mayıs ayının son iş günü tamamlanmayan etkinlikler yaz tatilinde tamamlandığında yeni ders yılında Sosyal Etkinlik Modülüne işlenecektir.

93.Öğrencilerin Yarı Yıl ve Yaz Tatillerinde Gerçekleştirdiği Etkinlikler Modüle Nasıl İşlenir?

Öğrencilerin yarı yıl tatilinde gerçekleştirdiği sosyal etkinlikler ikinci dönemde, yaz tatilinde gerçekleştirdiği sosyal etkinlikler ise, diğer ders yılında modüle işlenir.

94.Sosyal Etkinlik Dosyası Nedir?

Öğrencinin katılmış olduğu sosyal etkinliklere ait bilgi ve belgelerin tutulduğu dosyadır.

95.Sosyal Etkinlik Dosyasını Ders Yılı Boyunca Kim Tutar?

Sosyal etkinlikler dosyasını, okul etkinlikleri için danışman öğretmenler, okul dışı bireysel etkinlikler için sınıf/şube rehber öğretmenleri, merkezî etkinlikler için ise ders öğretmenleri hazırlar; eğitim öğretim yılı boyunca saklar ve eğitim öğretim yılı sonunda tutanak ile sosyal etkinlik kuruluna teslim eder.

96.Sosyal Etkinlik Dosyasının Muhteviyatında Neler Bulunur?

Sosyal etkinlikler dosyası içerisinde; toplum hizmeti çalışmaları, ilgili kararlar ve tutanakları, öğrenci kulüplerinin toplantı karar defteri, evrak dosyası, toplantı tutanakları ve Sosyal Etkinlik Bilgilendirme Formu (Ek1) ile tutanaklar bulunur.

97. Yanlış Girilen bir Sosyal Etkinlik Bilgisi Tekrar Güncellenebilir ya da Silinebilir mi?

Modüle hatalı bir etkinlik girişi yaptığınızda, sosyal etkinlik kurulu başkanı (Okul müdürü ya da görevlendirilen müdür yardımcısı) tarafından “Sosyal Etkinlik Tamamlama” sekmesinden etkinlik onaylanmadan önce, girdiğiniz etkinlik ile ilgili güncelleme ya da silme yapabilirsiniz. Etkinlik onaylandıktan sonra ise sosyal etkinlik kurulu başkanı tarafından silme veya güncelleme işlemi yapılabilir.

98.Birden Çok Öğrencinin Etkinlik Girişini Yapıyorum. Bazı Öğrencilerin Bilgi Girişlerini Tamamlayamadan Yarım Bırakmak Zorunda Kaldım? Tüm Öğrencilerin Etkinlik Girişlerini Yeniden mi Gireceğim?

Hayır. Sosyal Etkinlik Tanımlama bölümünde etkinliğinizi tanımladıktan sonra kaydet butona basarak, etkinliğinizi kaydedebilirsiniz. Kaydettiğiniz etkinlik, ilgili etkinlik türünün (Merkezî Etkinlikler – Okul etkinlikleri – Okul Dışı Bireysel Etkinlikler) altında görülecektir. Etkinliğinizin adının bulunduğu klasöre tıklayarak yarım kalan öğrenci bilgi girişini tamamlayabilirsiniz.

99.Öğrencilerimin Gerçekleştirdiği Sosyal Etkinliklerin Görünürlüğünü Nasıl Artırabilirim?

Öğrencilerinizin gerçekleştirdiği sosyal etkinliklerin öncelikle okulunuzun resmî internet sitesinde duyurusunun veya haberinin yapılmasını sağlayarak etkinliğinizin görünürlüğünü artırabilirsiniz.

100.Sosyal Etkinlik Modülü İle Nereden ve Nasıl Bilgi Alabilirim?

Sosyal Etkinlik Modülü ile ilgili gerekli bilgilere, e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Sosyal Etkinlikler bölümünde yer alan “Sosyal Etkinlik Modülü Uygulama Kılavuzu’ndan” ulaşabilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz ve cevap bulamadığınız konular var ise, tegm_kultureletkinlikler@meb.gov.tr elektronik posta adresine e-posta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede cevap verilecektir.

 2019 E-Okul Sosyal Etkinlik Modülü Uygulama Kılavuzu için Tıklayınız

 MEB Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği için Tıklayınız

2019-2020 Yılı 2 Ara Tatillerin ve 15 Tatilin Tarihleri

Aylardır merakla beklenen eğitim camiasını çok yakından ilgilendiren değişiklikleri MEB Bakanı Selçuk yarın basın toplantısı ile açıklayacak.

Basında yansıyan bilgilere göre 2019-2020 eğitim öğretim yılında okullar, (öğrenciler-öğretmenler ) 15 tatilin dışında 2 tane de ara tatil yapacaklar.

Resmi olmayan,aldığımız duyumlara göre birisi birinci dönemde,ikincisi ikinci dönemde olmak üzere 2 farklı ara tatil olacak.

Bu nedenle okullar bir hafta erken açılıp bir hafta geç kapanacak.Yani 2 ara tatilde geçen süre bu şekilde telafi edilmiş olacak.

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Tatil Tarihleri:

İlk dönemdeki 5 günlük ara tatilin tarihi:18- 22 Kasım 2019
Yarıyıl tatili:20 Ocak – 31 Ocak 2020
İkinci dönemdeki 5 günlük ara tatilin tarihi:6-10 Nisan 2020

1.dönem ara tatilden önce 49,5 günlük ,sonra yarıyıl tatiline kadar 39 günlük iş günü var.
2.dönem yaryıl tatilden sonra 5 günlük ara tatile kadar 45 günlük , ara tatilden sonra 47 günlük iş günü var.

Ayrıca 5,5 gün tatil olan Ramazan Bayramı,4,5 gün olan Kurban Bayramı tatilleri 2019-2020 eğitim öğretim yılı dışında tutulmuştur.29 Ekim,23 Nisan ve 19 Mayıs gibi öğrencilerin törenlere katıldığı günlerde iş günü içinde yer almaktadır.

Konuyla ilgili sondakika.com da ayrıca bu gün şu haber yer aldı:

Yeni Eğitim Takvimi Yarın Açıklanıyor! 2 Ara Tatil Dönemi Daha Geliyor

Yaklaşık 18 milyon öğrenciyi ve 1 milyon öğretmeni ilgilendiren Yeni Eğitim-Öğretim Çalışma Takvimi Modeli hazırlandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çalışma takvimini yarın açıklayacak

Milli Eğitim Bakanlığı, Yeni Eğitim – Öğretim Çalışma Takvimi Modelini tamamladı. Takvim, yarın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanacak.

2 ARA TATİL DÖNEMİ DAHA

Okullardaki yaz tatili uygulamasına yönelik yeni düzenlemenin de takvimde yer alması bekleniyor. Mevcut sistemde, öğrenci ve öğretmenler 2 ara tatil yapıyor.Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim öğretim yılına 2 ara tatil daha eklemeyi planlanıyor. Bu ara tatillerin Kasım ve Nisan aylarına denk gelmesi ve birer hafta olması bekleniyor.

Kaynak:Ogretmenler.com

EBA İçin 3 GB Mobil İnternet Hediye!

EBA’ya girişte kullanılabilecek 3GB Mobil İnternet Paketi Bedava!

MEB, Türkiye’nin üç büyük GSM operatörleri Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone ile EBA için bedava 3GB lık anlaşma yaptı.İsteyen herkese EBA içerikleri için geçerli mobil paket her ay 3GB bedava!

Başta öğretmen ve öğrenciler olmak üzere EBA’ya giriş yapacak herkes, cep telefonundan aşağıdaki işlemleri yaparak bedava 3GB lık paketi kullanabilir.

Millî Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Türkiye’nin GSM operatörleri Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone işbirliği ile “Türkiye´nin Operatörlerinden Türkiye´nin Eğitim İçeriklerine Erişim Desteği İş Birliği Protokolü” imzalanmıştır.

Bu kapsamda 07.05.2019 tarihi itibariyle mobil internet bağlantısını kullanan EBA kullanıcıları EBA içeriklerine her ay 3 GB’a kadar ücretsiz erişim sağlayabileceklerdir. Kampanyadan faydalanmak isteyen kullanıcılar hizmet aldığı operatörün belirlediği başvuru yöntemi ile kampanyadan faydalanabileceklerdir. 

Kampanyadan yararlanabilmek için;

Turk Telekom:  EBA yazıp 5555’e gönderebilirsiniz.

Turkcell :Kampanyaya katılım BiP kanalı üzerinden olup, ücretsizdir. (Nasıl tanımlanacak,madde madde,aşağıda resimli bir şekilde izah ettik.)

Vodafone:Gerekli tanımlamalar otomatik yapılmıştır.

2019 Nisan Ayı LGS Sayısal-Sözel Örnek Soruları

2019 Nisan Ayı LGS Sayısal ve Sözel Bölüm Örnek Soruları yayınlandı.

Haziran 2019 de yapılacak LGS sınavına kısa bir süre kala yeni örnek sorular yayınlandı.Sadece Mayıs ayı örnek soruları kaldı.LGS sınavına girecek 8.sınıf öğrencileri örnek soruları mutlaka indirip çözmeleri gerekir.

2018 – 2019 ÖĞRETİM YILI Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınava Yönelik Nisan Ayı Örnek Soruları

Nisan Ayı Sözel Bölüm Örnek Soruları için TIKLAYINIZ

Nisan Ayı Sayısal Bölüm Örnek Soruları için TIKLAYINIZ

2019 EKYS (Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sınavı) Soruları ve Cevapları

21 Nisan 2019 Pazar Saat 10:10 de Okul müdürü ve müdür yardımcısı olmak için ÖSYM’nin ilk kez bu yıl yaptığı 2019 EKYS (Eğitim Kurumları Yöneticiliği- Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sınavı) da 56 bin öğretmen ter döktü.

Sınav bugün saat 10.00’da başladı. Toplamda 150 dakika, yani 2,5 saat sürdü.

Değişik forumlardan,facebook gruplarından derlendiği kadar..

Sorular-cevaplar

*İstanbul Salih Paşa hükümeti döneminde işgal edildi.
*Dilek düşünce çerçevesi 
*Eğitim Fakültelerini YÖK
*Ayşen Gurudanın rol almadığı film -Gülen adam
*Vali Recep Yazıcıoğlu
*2.5 cm’lik kitap sorusunun cevabı: 3/4 
*pembe ve mor balon 24
*Bütçe sorusu 75 gün
*YSK kac uyeden olusur sorusunun cevabı: 7 asil 4 yedek.
*Osmanlılarda hangisi bir eğitim kurumu değildir? Cevap: Türbe.
*Hangisi seyfiye sınıfındandır sorusunun cevabı: Sadrazam.
*Misakı milli sorusu İstanbul’un işgali
*Mondrostan sonra kurulan cemiyet: Kilikyalılar.
*İskenderun sorusu: Ankara Ant.
*Kamuyla İlgili olan dilekçe dikkate alınır.
*İtiraz 10 gün (7 diyenler de var ama 🙂
*Karstik Plato sorusu: Akdenizdeki (Antalya Taşeli) bölge
*Ataturk ilkeleri sorusu: İnkılapçılık
*Wilson Uluslar kendi kaderini belirleyecek
*Sakarya savası sonucu olmayan..Teşkilatı Esasiye
*Cumhurbaşkanlığı adaylığı: % 5 (%10 diyenler de var ama)
*Bütçenin meclise sunulması: en az 75 gün önce
*Matematik kareköklü sorunun cevabı: 8
*Hammadde
*Ömer Yıldırım minyatür
*Mikroiklim ani yükselmeler
*Sendika sorusu 30 gün iş mahkemesi
*Sadece Çarşamba
*Üzüm
* Zakire Kardaş klasik yönetim anlayışı
* 30 gün içinde iş mahkemesi

Ramazan Bayramı Tatili 9 Gün Oldu

Cumhurbaşkanlığı kararı ile 4 Haziran günü başlayacak olan Ramazan Bayramı tatili 9 gün oldu.

Ramazan Bayramı dolayısıyla bütün kamu çalışanlarının 3 Haziran Pazartesi yarım gün, 7 Haziran Cuma tam gün idari izinli sayıldıkları bildirildi. 

EK BİLGİ : 

Cumhurbaşkanlığı tarafından tüm kamu kurum ve kuruluşlarına Ramazan Bayramı tatiline ilişkin gönderilen idari izin yazısı şu şekildedir:

 “Ramazan Bayramı 3 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 13.00’te başlayıp 6 Haziran 2019 Perşembe günü sona erecektir.

Kurum yöneticileri tarafından gerekli tedbirlerin alınarak hizmetlerin aksatılmaması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede personel bulundurulması kaydıyla; kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanların 3 Haziran 2019 Pazartesi günü yarım gün ve 7 Haziran 2019 Cuma günü tam gün idari izinli sayılmaları Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür.

İdari izin süresince görevli olanlara herhangi bir fazla ödemede bulunulmayacak ancak kullanmadıkları idari izinleri, idarenin uygun gördüğü zamanlarda kullandırılabilecektir.”

ATM Kartsız Para Çekme Nasıl Yapılır?

ATM Kartsız Para Çekme Nasıl Yapılır?

ATM’lerden para çekmeişlemlerini kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Türkiye’de kamu bankalarının arasında bu hizmeti veren banka ATM’leri aracılığıyla kartsız işlem olarak para çekebilir ya da yatırılabilir. İlk yöntem TC kimlik numaranızla ve SMS yardımıyla para çekebilir, bir diğer işlem ise avuç içini okuyucuyla buluşturarak para çekme işlemidir.

Paranın Sırayla İşlenmesi

ATM’den kartsız para çekebilmek için belli sıralarla hareket etmeniz gerekiyor. Bunu yapmak için bankada bulunan ve hesabınıza kayıtlı bir cep telefon numarasının kayıtlı olması gerekiyor. Ya da bir diğer yandan avuç içi okuma sistemine kayıt yaptırmış olmalısınız.

Banka ATM’lerinden Kartsız Para Çekme İşlemleri

1 – İlk olarak ATM’den kartsız Giriş’e tıklıyorsunuz.

2 – Kartsız para çekme butonuna tıklayarak, T.C. kimlik numaranızı girmelisiniz.

3 – Bankada kayıtlı olan cep telefon numaranızı girmelisiniz.

4 – Yanınızda bulunan ve cep telefon numarasının bankada kayıtlı olması yeterlidir.

5 – Önünüze çıkan kart listesinden hangi kartla işlem yapmak istediğinizi seçmelisiniz.

6 – Bu işlemlerin ardından kullandığınız kartın şifresini girmelisiniz.

7 – Cep telefonuna gelen mesajda yer alan şifreyi ATM’deki belirtilen bölüme yazmalısınız.

8 – Son olarak da para çekmek istediğiniz tutarı yazarak paranızı çekebilirsiniz.

İnternet Şubesi İçin Şifre Alma

1. ATM ekranında bulunan alana avuç içi ile giriş tuşuna basmalısınız.

2 – Sonrasında sizden T.C. kimlik numaranızı girmenizi isteyecek, çıkan bölüme TC numaranızı yazmalısınız.

3 – ATM ekranında belirtildiği gibi sağ elinizi ATM’de bulunan el boşluğuna yerleştirin ve avuç içi okuma teknolojisinin sayesinde sizi tanımasını olanak sağlayın.

4 – Sistem sizi gördükten belli bir süre sonra istenilen miktar girilerek kolaylıkla paranızı alabilirsiniz.

ATM’lerde Avuç İçi Kullanımı

Avuç içi okuma yöntemiyle beraber paranızı kolaylıkla çekebilirsiniz. Bu yöntem kartsız olarak yapılabilir. Avuç içi hizmetini kullanabilmek için, bu teknolojiyle donatılmış bir ATM’ye de ihtiyacınız olacaktır. Tüm ATM’lerde bu özellik olmayabilir. Avuç içi okuyan ATM’ler, diğer ATM’lere göre çok farklı değişikliği sahiptir. Sağ alt köşede elinizin sığacağı büyüklükte bir yer bulunmasıdır. ATM’lerin sizlere sunduğu birçok işlem olanağı vardır.

İnternette Kredi Kartı Kullanmak Güvenli mi?

“İnternette Kredi Kartı Kullanmak Güvenli mi?” Gelin teknoloji çağında e-ticaretin hızla yaygınlaştığı şu dönemde cevabı çok önemli olan bu soruya cevap verelim..

İnternet hayatımızdaki birçok alanda bizlere kolaylıklar sağlar. Online alışveriş ve ticaret de bu alanlardandır. İnsanlar, alışverişlerini internet üzerinden rahatlıkla yaparak bu yeni imkandan faydalanırlar. Ancak tüketiciler alışverişlerinde kullandıkları kredi kartı bilgilerinin kopyalanarak üçüncü kişiler tarafından kullanılmasından çekinirler. Depolanan kredi kartı bilgileriyle hesaplarda olumsuz faaliyetler yürütülebilir. Bu dolandırılma korkusu ile tüketiciler internet üzerinden kredi kartı kullanmaktan çekinirler.

Her ne kadar e-ticaret sitelerinin üye sayısı ve cirolarında artış görülse de tüketicilerin internet üzerinden kredi kartı kullanma alışkanlığını tam olarak kazandığı savunulamaz. Ancak tüm bu sorunların aşıldığı ve internetten güvenli şekilde alışveriş yapıldığı seviyeye ulaşıldığında tüketiciler için güvenilir, hızlı ve yepyeni bir alanın oluşacağı şüphesizdir.

Online Alışveriş Güvenli mi?

Tüketicileri koruma amaçlı devlet tarafından 4077 sayılı kanun ile tüketici hakları korunmaktadır. Online alışverişlerde de bu hakların korunması için 4077 sayılı kanununun 9/A maddesi oluşturulmuştur. Devlet tarafından verilen bu koruma ile tüketicilerin bir nebze rahat hareket edecekleri kesindir. İnsanlar internet üzerinde bile olsa haklarının çiğnendiğini ve dolandırıldıklarını düşündüklerinde kendilerini ve haklarını koruyan böyle bir uygulama sayesinde rahatlıkla e-ticaret sitelerinden online alışveriş yapabilirler. Tüketiciler kredi kartlarını bu kanun koruması sayesinde internet alışverişlerinde kullanırlar.

Güvenli Bir Alışveriş İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle kullandığımız kredi kartı bilgilerinin rahatlıkla ele geçirilememesi için belli başlı önlemler alınmalıdır. Bu önlemleri aldığımız takdirde şifre çalınması, para çekme, dolandırılma riskini minimize edebiliriz. Alınması gereken en önemli önlemlerden biri güvenli bağlantı kurmaktır. Halka açık, şifresiz ağlardan kredi kartı kullanmamalı ve alışveriş yapılmamalıdır.

Çünkü şifresiz ağlara erişim kolay olduğundan kullandığınız kredi kartı bilgileri çalınabilir ve depolanabilir. İnternet üzerinden rahatlıkla kredi kartı kullanmanın bir diğer yolu ise sanal ve limiti sınırlanmış kredi kartı kullanmaktır. Limiti sınırlanmış kredi kartı ile oluşacak risk büyütülmemiş olur. Bu ve buna benzer internet alışverişlerinde kredi kartı kullanmayı kolaylaştıran önlemler alındığında tüketicinin karşılaşmaktan çekindiği senaryolardan rahatlıkla korunur. Ve tüketiciye kolaylık sağlayan bu platformdan güvenle yararlanılabilir.

Çeyiz Hesabı Nedir ve Kimler Faydalanabilir?

Çeyiz Hesabı Nedir ve Kimler Faydalanabilir? sorusunun cevabını ayrıntılı vermeye çalışacağız bu yazımızda.

Evlilik kararı alındığı andan itibaren; evlenecek olan çiftler için yorucu ama bir o kadar güzel bir telaş başlar. Düğün hazırlığı, düğün alışverişi, mekan araştırması, davetiyelerin basılması ve daha pek çok konuyu kapsayan bir dönemdir bu dönem. Bu dönemde gelin ve damat adayları maddi açıdan biraz zorlanırlar. Çünkü oldukça masraflı bir dönemin içine girerler. Evlenecek olan kişileri az da olsa rahatlatabilecek olan ve son yıllarda yoğun bir biçimde tercih edilen yöntemlerden birisi de Çeyiz Hesabıdır. Peki, çeyiz hesabı nedir ve kimler faydalanabilir?

Çeyiz Hesabı Nedir?

Müşterilerin; tasarruf eğilimini arttırmak ve uzun vadeli birikim yapmalarını sağlamak amacıyla, şartların oluşması koşuluyla, devlet katkısının birikime eklenmesiyle müşterileri ve toplumu tasarrufa teşvik eden bir hesap türüdür.

Çeyiz Hesabından Kimler Faydalanabilir?

Çeyiz hesabından faydalanabilmek için belirlenen şartlar şunlardır:

1) Çeyiz hesabı açtıracak olan kişinin Türk Vatandaşı olması,

2) Yurt içinde faaliyet gösteren bankalarda hesap açtırması

3) Evlilik tarihinden önce 3 yıl boyunca hesabına düzenli olarak ödeme yapmış olması

4) 27 yaşını doldurmadan önce evlilik yapmış olması.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Çeyiz hesabı açtırmak için; yurt içinde faaliyet gösteren bankalardan birisine giderek, TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açtırmak için başvuruda bulunmak gerekiyor.

Çeyiz Hesabına Ne Kadar Ödeme Yapılmalı?

Çeyiz hesabından faydalanabilmenin en önemli şartlarından birisi de hesaba düzenli ödeme yapılmasıdır. 3 yıl boyunca her ay minimum 155 TL, maksimum 23.000 TL ödeme yapılmalıdır.

Çeyiz Hesabında Yaş Sınırı Var Mı?

Çeyiz hesabından yararlanabilmenin bir diğer şartı da 27 yaşını doldurmadan evlilik yapılmasıdır. Bu nedenle en erken 24 yaşında, çeyiz hesabı açtırmak için başvuru yapılması gerekir. 18 yaşında ki kişilerin ise velisinin izniyle hesap açtırması gerekir.

Çeyiz Hesabı Devlet Desteği Ne Kadar?

Çeyiz hesabında alınan devlet desteği, hesabın faaliyet durumuna göre farklılık gösterir. 36 ile 47 ay arasında ki hesap için 6.210 TL, 48-59 ay arası 6.986 TL, 60 ay ve üzeri için ise 9.279 TL devlet desteği alınır.

Instagram Hesabını Nasıl Kalıcı Olarak Silerim?

Instagram Hesabını Nasıl Kalıcı Olarak Silerim? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Instagram günümüzde en çok kullanılan sosyal ağlardan biridir. Instagram dünya genelinde 1 milyar aktif kullanıcıya sahiptir. Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlardan çok kullanılmakta. Instagram arkadaş, akraba ve tanıdıklarınızla benzer ortamlarda yer alabilmek, iletişime geçebilmek, fotoğraflar paylaşarak sanal ortamda aktif olabilmek için oldukça uygun bir platform. İnsanlar birçok sosyal ağda hesap açmakta. Ancak zamanla birçok kişi kullandığı sosyal hesaplarından, belirli nedenlerden dolayı memnun kalmayıp hesabı kaldırma isteğinde bulunmakta. Aynı şekilde Instagram hesabı açanlarda hesaplarını kaldırma isteğinde bulunabilmekte. Bu durumda izleyebileceğiniz yol aşağıda.

Instagram Hesabını Kaldırmadan Önce Ne Yapılmalı?

Instagram günümüzde daha çok fotoğraf paylaşım alanı olarak daha çok ilgi görmekte. Bu durumda birçok kullanıcı kendileri için önemli olan fotoğrafları bu sosyal ağda paylaşmakta ve kaydetmekte.

Eğer hesabınızı silip kaldırmaya karar verdiyseniz ilk önce bu fotoğrafların yok olmamasını sağlamalısınız. Yapmanız gereken bu fotoğrafları telefon ya a bilgisayara kaydetmektir. Bir bilgisayara herhangi bir program olmaksızın fotoğraflarınızı indirip kaydedebilirsiniz. Ancak eğer bir bilgisayara sahip değilseniz bu işlemi telefondan yapacaksınız.

Ancak işlemi uygulayabilmek için belirli programlardan birini indirmelisiniz. Bu şekilde kolaylıkla fotoğraflarınızı saklı tutabilirsiniz. Telefonla uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem fotoğraflarınızın ekran görüntüsünü almanızdır. Ancak bu durumda fotoğrafların görüntü kalitesi pek iyi olmayacaktır.

Instagram Hesabı Kaldırma İşlemi

Fotoğraflarınızı güvene aldıktan sonra sıra hesabı kaldırmaya geldi. Belirmek isterim ki hesabı kaldırırsanız artık bu kullanıcı adıyla sisteme giremezsiniz. Eğer kararınızın değişme ihtimali varsa hesabınızı dondurmanız tavsiye edilir.

  • Hesabı kaldırabilmek için ilk olarak https://Instagram.com/accounts/remove/request/ adresine girin.
  • Eğer oturum açık değil ise önce oturumunuzu açın. Daha sonra yukarıdaki adrese tekrar gidin.
  • Yukarıdaki linke tıkladığınızda karşınıza direkt “hesabını sil” sayfası açılacaktır.
  • Sayfada “hesabınızı neden silmek istediğinizi” belirtmeniz istenecektir.
  • Nedenini belirtiğiniz zaman asıl silme sayfası açılacaktır.
  • Açılan sayfada şifrenizi gerekli kutucuğa girin.
  • Daha sonra kırmızı yazıyla yazılmış olan ” hesabımı kalıcı olarak kapat” seçeneğini tıklayın.
  • Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra hesabınız kalıcı olarak kaldırılacaktır.

2019 LGS Başvuruları Başladı

Liselere Geçiş Sistemi kapsamında 1 Haziran´da yapılacak merkezi sınav başvuruları, 3-14 Nisan 2019 tarihleri arasında alınacak.

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı sonunda sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav başvuru ve uygulama kılavuzu yayımlandı. Kılavuzda, listesi ve kontenjanları verilen merkezi sınavla öğrenci alacak fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları ve özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçmek amacıyla yapılacak merkezi sınav ile ilgili usul ve esaslar yer alıyor. Buna göre, LGS kapsamında 1 Haziran 2019´da yapılacak merkezi sınav başvuruları, 3 Nisan 2019’da başladı. Başvurular, 14 Nisan 2019´a kadar sürecek.  İki oturum olarak düzenlenecek sınav, 8. sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak. Sınav, iki bölüm halinde ve aynı gün uygulanacak. Sınavda 6 dersten çoktan seçmeli 90 soru sorulacak. Birinci oturum Türkiye saati ile 09.30´da ve ikinci oturum 11.30´da başlayacak. Merkezi sınav başvuruları isteğe bağlı olacak ve sınava katılmak isteyenler, başvurularını 14 Nisan´a kadar elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacak.  

Sayısal alan testinin süresi 20 dakika artırıldı

Sınav, 8´inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak. Sınav, iki oturum halinde uygulanacak ve aynı gün yapılacak.  Birinci oturumda, 8´inci sınıf Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil, ikinci oturumda ise matematik ve fen bilimlerinden sorular yöneltilecek. 60 dakika olan sayısal alan sınav oturum süresi 20 dakika uzatılarak 80 dakikaya çıkarıldı. Buna göre sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika süre tanınacak. 

Giriş belgeleri, 22 Mayıs´tan itibaren okul müdürlükleri tarafından alınacak

Öğrencilerin fotoğraflı sınav giriş belgesi, 22 Mayıs 2019´dan itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecek.  Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunacak.  Merkezi sınav sonuçları, 24 Haziran 2019´da www.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek.  Kılavuz ekinde, merkezi sınavla öğrenci alacak fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları ve özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumları da açıklandı.

© 2014 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.