logo

9.Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları-Çözümleri (Ödev Yayınları)

2018-2019 yılında 9.sınıflarda okutulan ödev yayınlarına matematik ders kitabındaki alıştırmaları,değerlendirme sorularını sene başından beri cevaplandırıp sitemizde galeri bölümünden paylaşıyoruz.Ancak öyle anlaşılıyor ki,galeride çözümlere ulaşmak biraz daha zaman alıyor.Biz de bu nedenle 9.sınıf matematik kitabında çözdüğümüz soruların daha iyi takip edilebilmesi için burada da sayfa sayfa yer vereceğiz.

Paylaşırken konu konu en son çözülen (en yeni) en üstte olacak şekilde paylaşacağız.Şimdilik en son 3.ünite değerlendirme sorularının tamamını çözdük.Bize göre 9.sınıf matematik dersinin en önemli konusu denklem ve eşitsizlik konusu.

Diğer 9.sınıf matematik ders kitabındaki diğer soruları da en kısa sürede çözüp sayfa sayfa buraya ekleyeceğiz.Cevaplardan önce mümkün olduğu kadar soruları ilgilendiren konuyla ilgili önemli hususların özetini vermeye çalışıyoruz.

Bu arada vaktimiz sınırlı olduğu için “Sıra Sizde” sorularının çözümlerini paylaşamıyoruz.Lütfen sizi çok zorlayan sorular olursa sayfasını bize iletiniz.İlk fırsatta çözüp onu da paylaşırız.

Dikkat::Çözümlerin size faydalı olabilmesi için mutlaka önce kendiniz hiç bir yerden yararlanmadan çözmeye çalışınız.Çok uğraştınız yada vaktiniz çok az öyleyse bizim çözümlere bakabilirsiniz.Hiç gayret göstermeden aynen geçirmemenizi öneriyoruz.Sadece ödev yapmış olursunuz.Önemli olan konuyu öğrenmek.

9.Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları-Çözümleri (Sayfa Sayfa) (Ödev Yayınları)

Üçgenler:
Sayfa 354 Çözümleri için TIKLAYINIZ (4.Ünite değerlendirme)
Sayfa 353 Çözümleri için TIKLAYINIZ (4.Ünite değerlendirme)
Sayfa 352 Çözümleri için TIKLAYINIZ (4.Ünite değerlendirme)
Sayfa 351 Çözümleri için TIKLAYINIZ (4.Ünite değerlendirme)
Sayfa 350 Çözümleri için TIKLAYINIZ (4.Ünite değerlendirme)
Sayfa 349 Çözümleri için TIKLAYINIZ (4.Ünite değerlendirme)
Sayfa 348 Çözümleri için TIKLAYINIZ (4.Ünite değerlendirme)
Sayfa 346-347 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Birim çember)
Sayfa 337 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Birim çember)
Sayfa 332-33 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Trigonometrik oranlar)
Sayfa 324 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Öklid kuralları)
Sayfa 320 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Dik üçgen)
Sayfa 313-314 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Üçgende yükseklik)
Sayfa 304 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Üçgende kenar orta dikme)
Sayfa 299 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Üçgende kenarortay)
Sayfa 292-293 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Üçgende iç-dış açıortay)
Sayfa 273 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Benzerlikle İlgili problemler)
Sayfa 269-270 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Üçgenlerde Benzerlik)
Sayfa 262-263 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Üçgenlerde Benzerlik)
Sayfa 248-249 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Üçgenlerde Eşlik)
Sayfa 236-237 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Üçgen Eşitsizliği)
Sayfa 231 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Açı-Kenar İlişkisi)
Sayfa 226 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Üçgende Açılar)
Sayfa 225 Çözümleri için TIKLAYINIZ (Üçgende Açılar)

Denklem ve Eşitsizlikler:
3.Ünite Değerlendirme Sorularının Çözümleri
Sayfa 210 Çözümleri için TIKLAYINIZ
Sayfa 209 Çözümleri için TIKLAYINIZ
Sayfa 208 Çözümleri için TIKLAYINIZ
Sayfa 207 Çözümleri için TIKLAYINIZ
Sayfa 206 Çözümleri için TIKLAYINIZ
Sayfa 205 Çözümleri için TIKLAYINIZ
Sayfa 204 Çözümleri için TIKLAYINIZ

örnek soru çözümü

Daha önceki sayfalara ulaşmak için TIKLAYINIZ

AÇIKLAMA:
Bilmiyorum farkında mısınız,9.sınıf matematik konuları lise matematiğinin özü.12.Sınıfa kadar lisede matematik konularından başarılı olmak isteyen her öğrenci mutlaka 9.sınıfta matematik konularının hepsini istisnasız en güzel şekilde öğrenerek 10.sınıfa geçmesi lazım.Sadece yazılılardan iyi not almak için çalışan öğrenciler çok uzun bir zaman geçmeden yanlış yaptıklarını anlayacaklar.Fırsat eldeyken fırsatı iyi değerlendirin.Yarın nasıl olsa öğrenirim demeyin,matematikte bir sonraki konu bir önceki konu tam öğrenilmeden çok zor öğreniliyor.

Diğer taraftan 9.sınıfın 2.döneminde işlenecek olan “Problemler” ve “Üçgenler” TYT konularının yarısını oluşturuyor.Çünkü TYT’de 40 soru soruluyor.Bu soruların 10-11 tanesi problemler,10-11 tanesi geometri konuları.Zaten geometri de üçgen konusu çok iyi bilinmeden dörtgenler,çember-daire,katı cisimler vb konuların anlaşılması çok çok zor.Yani geometri konularından çıkacak soruların çözülebilmesi 9.sınıf matematik üçgen konusunun zamanında çok iyi öğrenilmesi ile doğru orantılı.Kaldı ki hem problemler hem de üçgenler konusu sadece 9.sınıfta işleniyor.10-12.sınıfta bu konular ayrıca işlenmiyor.Bu nedenle 9.sınıf öğrencileri matematik ders kitabının alıştırmalarını çözerken önce kendileri çözmeli eğer çözemiyorsanız bizim çözümlere göz atmanız gerekir.

9.Sınıf matematik ders kitabını lise matematik programına uygun bir şekilde sayfa sayfa çözüp-cevaplandırıp sitemizde yayınlıyoruz.Amacımız sizlerin elinden tutmak.Birilerine az yada çok katkımız olursa ne mutlu bize..

9.Sınıf Matematik Konuları
9.Sınıf matematik kitabı toplam 5.üniteden oluşuyor.
-Mantık
-Kümeler
-Denklem ve Eşitsizlikler
-Üçgenler
-Veri

2019-2020 Öğretim Yılı Özel Okul Fiyatları

2019-2020 Öğretim Yılı Özel Okul Fiyatları belli olmaya başladı.

Çocuğunun iyi bir eğitim almasını isteyen veliler bu yıl özel okullara yaklaşık 46 ila 65 bin lira arasında ücret ödeyecek. Buna kitap, servis ücreti ve kıyafet de eklenince rakam 90 bin liraya dayanıyor.

Özel okullar 2019-2020 eğitim rakamlarını açıklamaya başladı. Geçen yıla göre yüzde 15-25 arasında zam yapan özel okullarda yıllık eğitim ücreti yemek, ithal kitap, kıyafet ve servis ücretiyle birlikte 90 bin liraya dayandı. Ödeme kolaylığı sağlamak isteyen okullar ücreti 10 taksite kadar bölüyor. Ücretler yüzde 8 KDV hariç olarak ilan ediliyor.

8 YILLIK EĞİTİM BİR EV PARASI

İthal kitaplar okuluna göre 2-4 bin lira arasında hesaplanırken, okulların yemek ücretleri ise 4.750 lira ila 7 bin TL arasında değişiyor. Geçen yıl 9 bin liraya dayanan servis ücretlerinin ise bu yıl 10 bin lirayı aşması bekleniyor. Bu öğretim döneminde çocuğunu iyi bir okulda okutmak isteyen velinin yemek, kırtasiye, kıyafet ve servis ücretleriyle birlikte liseye kadar yaklaşık 550-600 bin lirayı gözden çıkarması gerekiyor.

İTHAL KİTABA ÇÖZÜM

3-4 bin liralara çıkan ithal kitaplardan canı yanan veliler ise çözümü okulların belirlediği kitapların aynılarını daha uyguna basan basımevlerinden ya da pasajlardan alma yoluna gidiyor. Öyle ki, bazı okullar bunun önüne geçmek için kitap listesini yayınlamıyor. Veliden kitap ücreti alındıktan sonra kitaplar koliyle ev adreslerine gönderiliyor.

Okullar Şu Kriterlere Göre Değerlendirilecek

MEB, Okullar Hangi Kriterlere Göre Değerlendirilecek? sorununa cevap verdi.

MEB’in açıkladığı ‘Okul Profili Değerlendirme Projesi’ne göre okullar 50 dolayında ölçüte göre değerlendirilecek. Koşulları elverişsiz olanlara pozitif ayrımcılık yapılarak daha çok kaynak aktarılacak. Böylece okullar arasında eşitliğin sağlanması hedefleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında ‘Okul Profili Değerlendirme Projesi’ni MEB Şura Salonu’nda düzenlenen toplantıyla açıkladı. Projedeki önemli başlıklar şöyle:

İYİLEŞTİRME EKİPLERİ

Doğru müdahaleyi yapabilmek için öncelikle veriye dayalı sorunu görebilmek ve teşhisi doğru koyabilmek adına sistemle bütünleşecek ‘İyileştirme Ekipleri’ oluşturulacak. Bu kapsamda, okullar, ilçe ve il milli eğitim müdürlükleri ve bakanlık bünyesindeki ekipler sorumlu oldukları okullarda veriye dayalı eylem planları hazırlayarak hızlı ve etkili çözümler sunacak. Öğretmenler de yeni eğitim programları, sertifika ve yan alan yetkinlikleri ile sürecin merkezinde olacak.

OKUL GELİŞİM PLANLARI

Okulların yol haritasını oluşturacak olan ‘Okul Gelişim Planları’ öğretmen ve okul yöneticileriyle birlikte hazırlanacak. Her okulun kendi ihtiyaçları ve kendi yapısı kapsamında oluşturduğu planlar bir yazılım üzerinde görülebilecek, okulun ihtiyaçları doğrultusunda iyileştirilmesinde öğretmen ve okul yöneticinin kararı esas alınacak. Haftalık, aylık ve yıllık eylem planları oluşturulacak. Uygulamalar izlenecek, değerlendirilecek ve desteklenecek.

Okul gelişim planları sayesinde, okulun ihtiyacından zamanında ve detaylı bir şekilde haberdar olunup ihtiyacı görme ve ihtiyacı giderme süreci hız kazanmış olacak. Var olan veya oluşabilecek sorunlar öngörülerek, yerinde ve hemen çözüm üretilecek. Okul gelişim planlarıyla okulun hangi alanda desteklenmesi gerektiği ortaya çıktığında Bakanlık imkân ve kaynakları her okula ihtiyacı oranında adil olarak dağıtılacak. Şartları elverişsiz olan okullara pozitif ayrımcılık yapılarak, imkânı görece daha iyi olan okulların gelişimi de ihtiyaçları doğrultusunda desteklenerek ve iyileşme sürdürülebilir kılınacak.

BİR YIL SONRA YENİ PROFİL

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, projeyi açıklarken, “Tıpkı parmak izi gibi, okullarımızı kendi içinde bulundukları şartlar ve sahip oldukları imkânlarla değerlendireceğiz” dedi ve özetle şunları söyledi: “Amacımız okullarımızı yarıştırmak değil, iyileştirerek aralarındaki imkân ve öğrenme farkının azalmasını sağlamak. Bunu yapabilmenin temel şartı bazı okulları önceliklendirmek ve her okula eşit bir muamelede değil adil bir muamelede bulunmak. Öncelikle okulun gelişim modelini geliştireceğiz. Okulun gelişim alanları, ‘akademik’, ‘sosyal, sportif, kültürel etkinlikler’, ‘projeler’ ve ‘kurumsal kapasite’ olarak belirlendi. Ortalama 50 dolayında ölçüt var. Okulun fiziksel altyapısı, hangi sosyo-ekonomik bölgede olduğu, kaç tane ücretli öğretmenin bulunduğu gibi parametrelere bakılacak. Bu çalışma pilot olarak şu anda devam edecek. Ve okulun bir yıl sonra yeni profili ortaya çıkacak. Okulun sağladığı gelişmeyi mobil olarak izleyeceğiz. Bir yılın sonunda istediğimiz hedeflere ulaşamadıysak, niye ulaşamadığımızın, bunun sebeplerinin analiz edilmesi söz konusu olacak.”

HÜRRİYET

WhatsApp Web (Bilgisayarda) Nasıl Kullanılır?

WhatsApp Bilgisayarda Nasıl Kullanılır?

Dünyada en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarında biri olan WhatsApp kullanımı oldukça kolay bir uygulamadır. WhatsApp 2015’in Ocak ayından beri kullanılmakta ve yaklaşık 1 buçuk milyar kişi tarafından kullanılıyor. WhatsApp uygulamasını hem telefonunuzdan hem de bilgisayarınızdan kullanabilirsiniz. WhatsApp uygulamasını kullanabilmeniz için akıllı bir telefona sahip olmalısınız. Aynı zamanda bu telefonunuz internet bağlantısına sahip olmalı. WhatsApp son zamanlarda da gelişen teknolojinin de katkılarıyla daha fazla özelliğe sahip oldu. Bu özelliklerden bazıları; anlık mesajlaşma, durum paylaşma, görüntülü konuşmak medya gönderip alma vb.

Bilgisayarda WhatsApp Kullanmanın Adımları

Telefonunuzdan WhatsApp uygulamasını açın.
1) iOS için; Ayarlar >> WhatsApp Web’e gidin.
2) Android için; Sohbetler >> Menü >>WhatsApp Web’e gidin.
3) Nokia S60 için; Menü >> WhatsApp Web’e gidin.
4) Windows Phone için; Menü >> WhatsApp Web’e gidin.
5= BlackBerry için; Ekranı yukarıdan aşağıya çekin >> WhatsApp Web’e gidin

WhatsApp Nasıl İndirilir?

WhatsApp’ı kullandığınız telefon türüne göre Play Store ve App Store gibi uygulama marketlerinden kolaylıkla ve ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Ancak indirdiğiniz sürümün WhatsApp’ın en güncel sürümü olduğuna emin olmalısınız. Artık WhatsAppı indirdiyseniz uygulama zaten yapmanız gerekenleri adım adım ilerleme şeklinde anlatacaktır.

WhatsApp’ta Arkadaşlarınızla Nasıl Sohbet Edebilirsiniz?

WhatsApp uygulamasına giriş yapın ve “kişiler” bölümünden iletişime geçeceğiniz kişinin ismine tıklayın ve normal olarak mesajlaşın. WhatsApp’ta kişilerle teke tek bir şekilde sohbet edebileceğiniz gibi gruplar kurarak da çoklu sohbet edilebilir.

WhatsAppa Profil Nasıl Eklenir?

WhatsApp’a girdiğinizde sağ üstteki üç nokta işaretine basın. Açılan sayfada “ayarlar” seçeneğini tıklayın. Profil resmi eklenen yuvarlağa basın. Buradan galeriye yönlendirileceksiniz. Galeriden profil fotoğrafı yapmak istediğiniz fotoğrafınızı tıklayıp boyutunu ayarlayın. Son olarak “bitti” butonunu seçin. Artık profil fotoğrafınız var. Profil fotoğrafınızı görmesini istemediğiniz kişileri yine WhatsApp ayarlar bölümünden engelleyebilirsiniz.

WhatsApp’ta Nasıl Grup Kurulur?

WhatsApp uygulamasına giriş yapın. Uygulamaya girdiğinizde sağ üst köşedeki üç nokta işaretine basın. Açılan sekmede “yeni grup” seçeneğini seçin. Otomatik olarak kişiler sayfanız açılacaktır. Buradan gruba dahil etmek istediğiniz kişileri seçin daha sonra gruba bir isim ve profil koyun. Grubunuz hazır artık buradan gruba dahil bütün kişilerle, gruptaki herkesin görebileceği şekilde sohbet edebilirsiniz.

WhatsApp’ta Durum Nasıl paylaşılır?

WhatsApp’a girdiğinizde alt veya üst köşede yazılı olan durum yazısına tıklayın. Ardından sağ alttaki yeşil ekleme okuna tıklayın. Otomatik olarak galeriye yönlendirileceksiniz. Buradan istediğiniz fotoğrafı veya videoyu paylaşın. Durum paylaştığınızda kimlerin durumunuza baktığını görebilirsiniz. Aynı zamanda kişilerinizin paylaştığı durumları sizde görebilirsiniz.

Genel Kültür Dünya Deniz ve Okyanusları

Yeryüzündeki çukur alanları dolduran ve dünya yüzölçümünün yaklaşık yüzde 70’ini kaplayan su kütleleri, okyanuslar ve denizler olarak adlandırılır. Okyanuslar ve deniz kavramlarını birbirinden ayıran temel özellik ise okyanusların çok büyük ve derin olmaları ve denizlerin mutlaka okyanuslarla bağlantılı olmasıdır.

Dünyanın Belkemiği

Ortalama bir genel kültür düzeyine sahip her insan, yeryüzünün dörtte üçünün sularla kaplı olduğunu bilir. Mutlaka bilinmesi gereken bir diğer bilgi ise dünyada yaşamın sürdürülebilmesi için gereken suyu sağlayan okyanuslar ve denizlerin, aynı zamanda günlük hava olaylarını etkilediği gibi, iklimleri de şekillendirdiğidir. Dünyanın ekosistemi içinde çok büyük bir öneme sahip olan okyanuslar ve denizler, milyonlarca canlıya ev sahipliği yapar, dünya ticaret ve turizminin de merkezidirler.

Dünyada Varlığı Kabul Edilen 5 Okyanus Vardır

Bunlar, Avrupa ve Afrika ile Güney ve Kuzey Amerika arasında yer alan Atlantik (Atlas) Okyanusu; Afrika ve Avustralya kıtaları arasındaki Hint Okyanusu; Güney ve Kuzey Amerika ile Asya ve Avustralya kıtaları arasındaki Pasifik (Büyük) Okyanusu, Antarktika açıklarında yer alan Güney Denizi (Antarktik) ile Kuzey Kutbu açıklarındaki Kuzey Denizidir (Arktik). Bu okyanuslara bağlı olan birçok deniz, körfez ve koy vardır. Denizler ise temel olarak iç ve kenar denizler olarak ikiye ayrılırlar. Tüm bu sular, dünya yüzölçümünün 369.000.000 metrekaresini kaplar.

Denizlerin Gizemi

Denizler ve okyanuslar, dünyadaki bilim adamları tarafından uzun yıllardır incelenmektedir. Özellikle son 50 yıldır haklarında daha fazla bilgi edinilse de hala çözülemeyen birçok gizem vardır. Deniz bilimciler artık okyanusların ve denizlerin haritalarını çıkarmışlardır ama keşfedilemeyen yerleri merak unsuru olarak gizemini korumaktadır.

Yeryüzünün oluşumundan bu yana daimi bir değişiklik içinde olan denizler ve okyanuslar, bugün bile yaşanan tektonik hareketlerin sonucu olarak genişleyip daralmaya devam etmektedir. Örneğin dinozorlar çağı olarak adlandırılan Mezozoik dönemde, Pangea adı verilen tek bir kıta ve Pantalassa olarak adlandırılan tek bir deniz vardı. Fakat kıtaların parçalanması ile bugünkü şeklini almaya başlayan yeryüzünde okyanuslar ve denizler oluşmuştur. Tabii bu oluşum milyonlarca yıl almıştır ama bugün de hala şeklini değiştirmeye devam etmektedir.

Genel Kültür Coğrafi İklim Bilgisi Konu Anlatımı

Genel kültürde coğrafya ile de bilinmesi gereken birkaç konu bulunmaktadır. Bu konular hakkında özet bir anlatım yapalım. Uzun yıllar devam eden atmosfer olaylarına iklim denir. Kısa süreli oluşan atmosfer olaylarına hava durumu denir. İklim bölgelerini inceleyen bilim dalına klimatoloji denir. Uzun süreli hava olaylarını inceler. Kısa süreli hava olaylarını inceleyen bilim dalına meteoroloji denir.

Atmosfer ve Özellikleri

Dünya gazlardan oluşan bir tabakayla kaplıdır. Buna atmosfer denir. Atmosfer, yer çekimi etkisiyle iç içe kürelerden meydana gelir. Bu katmanların her birinin yoğunlukları ve bileşimleri birbirinden faklıdır.

Troposfer, atmosferin en alt tabakasıdır. Yerden yansıyan ışınlarla ısınır.

Stratosfer, bu tabakada su buharı olmadığı için herhangi bir iklim olayı da görülmez.

Şemosfer, iki kısımdan oluşur:

a. ozonosfer, bulundurduğu ozon gazından dolayı bu adı almıştır. Güneşten gelen zararlı ışınları tutar. Dünya’nın aşırı ısınıp, soğumasını engeller.

b. iyonosfer, zararlı ışınların bir kısmı da burada tutulur.

İyonosfer, haberleşme sinyalleri ve radyo dalgaları bu tabakadan yansır.

Eksosfer, bazı gaz molekülleri yer çekimi etkisinden kurtularak uzaya çıkar.

Atmosferin Faydaları

İklim olayları meydana gelir.

Güneş’ten gelen zararlı ışınları tutar.

Dünya’nın aşırı ısınıp soğumasını engeller.

Işığı, sıcaklığı ve sesi geçirir. İletilmesini sağlar.

Uzaydan gelen meteorların dünyaya ulaşımı engelleyip onları parçalar.

Dünya’yla birlikte dönerek sürtünmeden dolayı oluşabilecek yanmayı engeller.

Güneş ışınlarının dağılmasını sağlar. Bu sayede gölgede kalan kısımların da aydınlanmasını sağlar.

İklim Elemanları

Sıcaklık, yeryüzünün güneşten aldığı ısı miktarına denir. Sıcaklık, termometreyle ölçülür. Güneşten yansıyan ışınların yeryüzüne düşme açısı, güneş ışınlarının kat ettiği yol, yükselti, nem miktarı, güneşlenme süresi, kara ve denizlerin dağılışı, okyanus akıntıları, rüzgârlar ve bitki örtüsü sıcaklık dağılışını etkileyen faktörler arasında yer alır.

Sıcaklığın Yeryüzündeki Dağılışı

Sıcaklığın yeryüzüne dağılışını izoterm adı verilen es sıcaklık eğrileri gösterir. Sıcaklığın haritalarına izoterm haritaları denir. Bu haritaların sadece bir kısmı gerçek sıcaklıkları gösterir. Bu haritalara gerçek izoterm haritaları denir. Bu harita hesaplamalarında yükseltinin etkisi kullanılır. Yükselti değerlerinin her yerde sıfır metre olarak kabul edildiği haritalar da vardır. Bu haritalara indirgenmiş izoterm haritaları denir.

Zekihaber.com

Ispanaklı Rulo Köfte

Şimdi de Ispanaklı Rulo Köfteyi Tarif Edeceğiz

Anadolu’nun farklı lezzetlerinden biri olan ıspanaklı rulo köfte, gurmelerin sevdiği yemeklerin başında gelir. Farklı sunumu ile dikkat çeker. Yemek yapmayı sevenlerin, tercih edeceği yemeklerden biridir. Yapması eğlenceli ve yemesi de farklı olan bu tat, yiyenleri kendine hayran bırakır. Köftenin içinde sarılı olan ıspanak, yemeğin en gizemli kısmıdır.

Malzemeler

 • 1 soğan
 • 500 gram kıyma
 • 1 su bardağı galeta unu
 • 2 diş sarımsak
 • Tuz
 • Karabiber
 • Pul biber
 • 1 çay kaşığı (yarım paket) kabartma tozu
 • 1 yumurta

İç Harcı İçin

 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 500 gram ıspanak
 • 2 diş sarımsak
 • 1 soğan
 • Dil peyniri
 • Karabiber

Garnitür İçin

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 3 ya da 4 adet patates ( büyük boy ise 3 adet, orta boy ise 4 adet)
 • Karabiber
 • Tuz
 • Pul biber

Sosu İçin

 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 4 adet domates
 • Karabiber
 • Pul biber
 • Kekik
 • Tuz

Yapılışı

İlk önce köfte harcı hazırlanır. Kıyma derin bir kaba alınır. Sarımsaklar ve soğan rendelenir. Yumurta, tuz, galeta unu ve baharatlar eklenir. Tüm malzemeler birbiriyle özdeşleşene kadar iyice yoğrulur. Buzdolabında 15 ile 20 dakika kadar dinlendirilir.

Ardından iç harcı hazırlanır. İç harcı için, ıspanaklar yıkanır. Suyunu süzülür ve ince bir şekilde doğranır. Bir tavada zeytinyağı ısıtılır. Soğan ve sarımsaklar doğranır. Zeytinyağının içine soğan ve sarımsaklar ilave edilir. Pembeleşinceye kadar sotelenir. İnce bir şekilde doğranan ıspanaklar ilave edilir ve ıspanaklar suyunu iyice çekene kadar pişirilir. Baharatlar ve tuz eklenir. Bütün işlemler bittikten sonra ocaktan tava alınır.

Buzdolabında bekletilen harç alınır ve ceviz büyüklüğünde parçalara ayrılır. Yağlı kağıt arasında açılır. Kenarların düzgün olması için bıçak yardımıyla kare şekli verilir. İçine ıspanaklı harçtan bir miktar yayılır. Bir dil peyniri konulur. Yağlı kağıt ile rulo şeklinde sarılır.

Patatesler, suda iyice yıkanır ve halka şeklinde dilimlenir. Tavada zeytinyağı ısıtılır. Patatesler eklenir. Patatesler kızarınca baharatlar ve tuz eklenir. Ardından ocaktan alınır ve fırın kabına konulur. Aynı tava ile köftelerde pişirilir. Köftelerde patateslerin yanına konulur. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında yaklaşık 20 ile 25 dakika arası pişirilir.

Son olarak sos hazırlanır. Domatesler rendelenir ve suyunu çekinceye kadar pişirilir. Baharatlar ve su eklenir. Fırından çıkartılan köftelerin üzerine gezdirilir. Sıcak servis edilir ve afiyetle yenilir.

Püf Noktaları

Fırından çıktıktan sonra köfteler, hemen dilimlenmemelidir. Biraz beklemesi daha iyi olur.

Hazırlama Süresi: 1 saat

Pişirme Süresi: 1 saat

Kişi Sayısı: 6 adet

Genel Kültür Doğal Sistemler Konu Anlatımı

Coğrafya dersinin konusu olan doğal sistemler KPSS gibi sınavla için bilinmesi gereken temel konulardan birisi.

İnsanoğlunun yaşamını sürdüğü ve coğrafyanın temel çalışma alanını oluşturan ortam, doğal sistemler olarak adlandırılır. Konu, hem bilimsel olarak hem de genel kültür açısından önemli bilgiler içerir ve dört temel başlıkta incelenir. Bu başlıklar hava küre, su küre, taş küre ve canlılar küresidir.

Hava Küre

Atmosfer adı verilen hava küre, dünyayı çevreleyen ve çeşitli gazların oluşturduğu kütledir. Aynı zamanda doğadaki tüm canlıların yaşaması için gereken ilk sistemdir. Atmosfer tabakasındaki bu gazların yüzde 78’i azot, yüzde 21’i oksijenden oluşur. Atmosferde yukarıdan aşağıya doğru termosfer, mezosfer, stratosfer ve troposfer katmanları bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 1000 kilometrelik kalınlığa sahip olan atmosfer, gündüzleri güneş ısısının, geceleriyse uzay boşluğunun soğukluğunun dünyaya ulaşmasını engeller ve hava olaylarını oluşturur.

Yeryüzündeki yaşamın sürekliliği için atmosfer, yaşamsal öneme sahiptir. Yerçekimi sayesinde dünyanın etrafında tutunan atmosfer katmanlarının her birinin farklı özellikleri vardır. Ekzosfer, atmosferin en üst katmanıdır ve üst sınırı kesin olarak bilinmemekle birlikte, 10 bin kilometre olduğu düşünülmektedir. Bu katmanda yerçekimi çok düşüktür ve yapay uydulara ev sahipliği yapar. Termosfer katmanındaysa güneş ışınlarının yakıcı etkisi çokça hissedilir. İsmini de güneşin durumuna göre 200-1600 santigrat derece arasında değişen ısısından dolayı almıştır. Stratosferin bittiği yerde 80 kilometre yukarısını tarif etmek için ise Mezosfer terimi kullanılır. Kendi içinde de ozon gazlarının bulunduğu Ozonosfer ve gazların iyonlara ayrılmaya başladığı Kemosfer olarak ayrılır. Küçük göktaşları, bu katmanda sürtünmeye maruz kalarak ufalanır ve kaybolurlar.

Stratosfer ise troposferin üzerinde yer alır ve Ozon tabakasını barındırır. Bu katmanda yerçekimi oldukça azalır ve nesneler özgül ağırlıklarını kaybederler. Aynı zamanda ozon gazları bu tabakanın üst kısmında yer aldığından, güneş ışınlarını çekerek katmanın ısınmasına sebep olur. Troposfer de atmosferin en alttaki ve en yoğun gaz bulunan katmanıdır. Su buharının tamamı bu katmanda bulunur ve buna bağlı olarak iklim olayları burada oluşur. Basınç değişiklikleri, hava akımları, nem oranı, yağış oranları, rüzgâr gibi iklim olaylarını, troposfer tabakasındaki değişiklikler belirler. Troposfer katmanının kalınlığı, ekvator ve kutuplara göre farklılık gösterir. Bunun nedeni ise ekvatorda havanın ısınması ve buna bağlı olarak ağırlığının azalmasıyla yükselmesi (merkezkaç kuvvetinin olması), kutuplarda ise havanın soğuması ve çökmesidir (merkezkaç kuvvetinin olmaması).

Su Küre

Okyanuslar, denizler, göller, akarsular, yeraltı suları ve atmosferdeki su buharlarını içerisinde barındıran sistemin adıdır. Hidrosfer adı da verilir. Dünyamızın ¾’ünü su oluştururken, hidrosfer tabakasının yüzde 98’ini de denizler ve okyanuslar kaplamaktadır. Aynı zamanda hidrosfer üzerinde okyanus akıntıları da bulunmaktadır. Bunlardan en bilinenleri Meksika Körfezi’nden başlayarak İngiltere’nin kuzeyine kadar süren Gulf Streem sıcak su akıntısı ve Kuzey Buz Denizi’nde Labrador kıyıları boyunca devam eden Labrador soğuk su akıntısıdır.

Taş Küre

Dünyanın dış yüzeyini kaplayan, toprak ve taşlardan meydana gelen ve litosfer adı verilen sistemin adıdır. Sistem, dağlar, tepeler, vadiler, ovalar ve platolardan oluşur. Dünyanın manto katmanının üzerinde yer alan bu katı kabuk, canlılar için birbirinden farklı yaşam alanlarının oluşmasını sağlamıştır.

Canlılar Küresi

En sonda yer alan ve biyosfer olarak da bilinen canlılar küresi, sistemin son halkasıdır. Taş küredeki besinlerden, su küredeki sudan ve atmosferdeki havadan beslenerek yaşamını sürdüren canlıların tamamını kapsar. Biyosferin atmosfer içindeki yüksekliği 10000 metreyi bulur. Bu yükseklikten sonrasında herhangi bir spor mantarı ya da bakteriye rastlanmamıştır. Deniz altında 5000 metre derinlikte bile canlı organizmalara rastlandığından dolayı, bu alt sınır olarak kabul edilir.

10.Sınıf Matematik Kitabı Sayfa 246 Cevapları – MEB Yayınları

Şimdi de, 10.Sınıf matematikte çokgenler konusundan sonra işlenen dörtgenler ile ilgili sayfa 246 daki 6 adet soruyu çözeceğiz.

Dörtgen konusunda başarılı olabilmeniz için üçgen konusunu mutlaka çok çok iyi bilmeniz gerekiyor.Eğer üçgenler konusunda ciddi eksiğiniz varsa dörtgenler konusuna hiç başlamayın deriz:) Sadece yıpranır zaman kaybedersiniz.

Mesela biz burada soruları çözerken hem 30-60 özel üçgen hem de ikizkenar dik üçgen özelliklerini kullandık.

Geometri konularında başarının en önemli püf noktası; temelden konuları özümsemek ve bol bol soru çözmek.

(Bu arada bu sayfadaki alıştırmaları, bir öğrenci arkadaşımızın isteği üzerine, gecenin geç saatinde de olsa çözüp yayınladık.Umarız arkadaşımızın işine yaramıştır…)

2018-2019 Yılı 10.Sınıf Matematik Ders Kitabı  Sayfa 246 Cevapları,Çözümleri – MEB Yayınları

Ev Temizliğinde Anne ve Çocuk Hijyeni

Ev Temizliğinde Anne ve Çocuk Hijyeni

Annelerin en kıymetlileri en değerlileri çocuklarıdır şüphesiz. Her çocuk annesinin göz bebeğidir. Çocuklarının iyiliği, güvenli olmaları, en iyi şartlarda büyümeleri annelerin istekleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bir çocuğun en iyi şekilde büyümesi için, içinde bulunduğu ortamın da çok iyi özelliklere sahip olması gerekmektedir. Küçük çocuklar evin içinde gerek kendi odalarında herekse evin diğer odalarında oynarken her yere dokunmakta ve her şeyle temas kurmaktadırlar.

Bu nedenle çocukların dokunabileceği her eşya, her alan tertemiz olmalı ve hijyen konusuna çok dikkat edilmelidir. Hijyenin olmadığı yerde bakteriler türemekte bu bakteriler sağlık açısından büyük tehditler oluşturmaktadır. Sadece çocukların değil anne ve babaların da bu bakteriler yüzünden hastalanması söz konusudur. Ve böyle bir durumda anneden ya da babadan çocuğa hastalık geçmesi yüksek bir ihtimal taşımaktadır.

Evde Hijyen

Özellikle annelerin temizliğe ve titizliğe çok özen göstermesi gerekir. Ellerini sürekli yıkamaları yalnızca eşyaların temizliğine değil kendi vücut ve saç temizliklerine de dikkat etmeleri şarttır. Ayrıca çocuklarına sık sık duş aldırmayı hiçbir anne ihmal etmemelidir. Çocukların saç temizlikleri, el ve tırnak temizlikleri de ev hijyeni için önemli unsurlardandır. Çocukların ve annelerin temizlikle ilgili sorun yaşaması ya da hijyen konusunda dikkatli olmamaları durumunda meydana gelecek hastalıklar başlarda çok büyük bir sorun değilmiş gibi gözükse de zamanla daha büyük sorunlara dönüşebilecekleri unutulmamalıdır.

Anne ve Çocuk Hijyeni

Anne ve çocuk hijyeni için en temel unsur yerlerin temizliğidir. Ancak yerler temizlenirken kullanılan deterjanlara dikkat edilmelidir. Kimyasal deterjanlar yerine daha çok sabunlu deterjanlar kullanılmadır. Ayrıca kullanılan halıların toz tutmama gibi özellikleri olması şarttır. Toz tutan halılar mikrop biriktirebilir bu da çocuk için tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Kullanılan suların temizliğine dikkat edilmesi gerektiği gibi eve gelen ya da evine gidilen hasta kişilerle çocuğun temas kurması engellenmelidir.

Tüketilecek gıdaların temizliği de en az beden temizliği kadar önemlidir. Eğer sebze tüketiliyorsa iyice yıkandığından emin olunmalıdır. Çiğ et yani sosis, salam gibi gıdalar çok fazla parazit taşıdığı için çocuklara yedirilmemesi daha doğrudur. Anne ve çocuk için hijyen her açıdan önemlidir.

ZEKİHABER.COM

2019-2020 Yılı İlkokula ve Okul Öncesine Başlama Yaşı Kaç Oldu?

2019-2020 Yılı İlkokula ve Okul Öncesine Başlama Yaşı Kaç Oldu? Bu sorunun cevabını MEB bu gün açıkladı.

MEB’de o kadar sık ve hızlı değişim oluyor ki,takip etmek neredeyse imkansız…Her yeni MEB Bakanı bir önceki bakanın aldığı bir çok konuda kararı değiştiriyor..

Ve yine okula başlama yaşı ile ilgili bir değişiklik oldu.

2019-2020 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanacak okula başlama yaşı ile ilgili şu bilgi verildi:

69, 70, 71 AYLIK ÇOCUKLAR: İlkokul 1. sınıfa kaydı zorunludur ancak veli isteğiyle 1 yıl erteleme yapılabilecektir.

66, 67, 68 AYLIK ÇOCUKLAR: Okul öncesi eğitim kurumu aday kaydına alınır ancak veli isteğiyle ilkokula 1 yıl erken başlayabilir. 

Bakalım kamu oyu bu değişikliğe nasıl tepki verecek…

AK Parti Binalı Yıldırım’ın EYT’lilere Verdiği Sözü Tutabilir Mi?

Bu siyaset yok mu?…Çok enteresan..Öyle ki;dün hayır dediğine bir gün geçmeden evet,evet dediğine yine yarın olmadan hayır deme gibi bir kötü huyu var…

Aynı partiye mensup biri EYT’lilerin boş konuştuğunu,kuru kalabalık olduğunu söylerken başka birisi EYT yasası için söz veriyor!…

Daha yeni Ankara Belediye Başkan Adayı Mehmet ÖZHASAKİ Mansur YAVAŞ ile TV’de tartışmak için genel başkanından izin alması gerektiğini söylerken, bu gün yine aynı partinin İstanbul Belediye Başkan Adayı Binalı YILDIRIM:”EYT. Gördüm. Biraz sabırlı olun. O işin de takipçisi olacağım. Buradan Binali Yıldırım sözü veriyorum.” dedi..

İnsan şu cümleyi kurmadan edemiyor:”Acaba Binalı Yıldırım bu açıklamayı yapmak için Sayın Cumhurbaşkanından izin aldı mı?…” Çünkü Cumhurbaşkanı EYT’nin gündemlerinde olmadığını dile getirmişti.Aynı şekilde iktidarın diğer bir çok yetkilisi benzer açıklamayı yaptı. Hükümetin ittifakı MHP, bir milletvekilini bu uğurda, iktidar ile ters düşmemek için gözden çıkardı.

Sayın Binali YILDIRIM’ın açıklamasına, EYT mensuplarının inanması, güvenmesi çok zor.Çünkü aynı parti 24 Haziran seçimlerinden önce de söz vermişti EYT yasasını çıkaracakları konusunda.Ancak bırakın bu konuda adım atmayı, yapılan açıklamalarla sadece EYT’lilerin ümitlerini,hayallerini yerle bir ediyorlar…Yüz binlerce belki de milyonlarca insan kasıtlı örgütleniyormuş gibi görülüyor.

Çok enteresan gerçekten bu siyaset…

Bütün bu kötümser bakışa rağmen inşallah gerçekten mağdur olan yasanın geriye uygulanması ile mağdur durumdaki binlerce insanımız için olumlu bir adım atılır..

EYT için yasa çıkacak ama ne zaman…Çünkü gerçekten ortada net olan bir haksızlık var.Hiç bir yasa çıktığı tarihten geriye işlem tesis edemez.

Gerçeklerin er yada geç ortaya çıkma gibi bir kötü huyları var,unutmayalım:). EYT GERÇEK!

Ispanaklı Lazanya Tarifi

Ispanaklı Lazanya Nasıl Yapılır? İşte Adım Adım Tarifi

Ispanak yemeyi seven sevmeyen kişiler için özel bir tarif olup efsane tadı ile damaklarda kalır. Yapımı oldukça kolay olan ıspanaklı lazanya tarifi herkesin ağız tadına uyar ve sofralarda yer aldığı gibi gönüllerde de yer almayı başarır. İstediğiniz her an yapılan lazanya bütün öğünlerin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Sıcak olarak yenmesi tavsiye edilir.

Malzemeler Lazanya İçin

 • 12 adet lazanya yaprağı
 • 100 gram kaşar peyniri
 • Yarım kilo ıspanak
 • 2 adet orta boy soğan
 • Tuz
 • Karabiber
 • Pul biber
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı

Beşamel sosu için

 • 2 yemek kaşığı un
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 su bardağı süt
 • Tuz
 • Karabiber
 • Muskat cevizi rendesi (isteğe göre)

Tarifi Beşamel Sosun Tarifi

Küçük bir tencerede tereyağını eritin ve unu ilave edip pembeleşinceye kadar kavurun. Kavrulmuş olan una sütü ilave edip karıştırın. Sürekli karıştırmanız unun katılaşmasını ortadan kaldıracaktır. Hazırladığınız tuz, karabiber ve muskat cevizini katın ve tatlandırın. Hafif akışkan kıvama geldiği anda sosunuz hazırdır.

Lazanyanın Yapılışı

Bir derin tencereye su ve tuz koyarak kaynatın. Kaynayan suda lazanya yapraklarını bir dakika kadar haşlayın. Daha sonra haşladığınız yaprakları kenara alın ve suyunu süzün.

Derin bir tencerede tereyağını eritin ve ıspanakları hafifçe kavurun. Bu ıspanaklara tuz ve pul biber ekleyerek taçlandırın. Fırını 170 derecede ısıtın. Beşamel sosundan tepsiye 2 yemek kaşığı kadar gezdirin. Üzerine haşladığınız lazanyalardan yerleştirin. Ardından 2 yemek kaşığı beşamel koyun. Pişirdiğiniz ıspanakları bu katına yerleştirin ve tekrar lazanya yaprakları ile kapatın. Tekrar ıspanakları katın ve bu işlemleri bir kaç kat olacak şekilde tekrarlayın. Beşamel sosunu en son katına yayın ve kaşarınızı rendeleyerek üzerine serpiştirin. 170 derecede ısıtılan fırında 20 25 dk. pişirin ve sıcak servis edin.

Püf Noktası

Kişi sayısını arttırır veya azaltırken malzemeleri eşit oranda arttırın veya azaltın. Sıcak servis etmeniz yararlı olacaktır. Beşamel sosu için de unu ve tereyağını eşit oranda arttırın.

Hazırlama süresi: 15 dk.

Pişirme süresi: 20-25 dk.

Kişi Sayısı:6 kişilik (İsteğe göre arttırılabilir veya azaltılabilir.

Share