ABD Dışişleri Bakanlığı Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker, Washington’un 3 Rus vatandaşına ve 9 şirkete Kırım ve Donbass bölgesindeki durumdan dolayı yaptırım uyguladığını açıkladı.

Volker,bu konuyla ilgili yaptığı açıklamasında ABD'nin yaptırımlarının, kişi ve şirketlerin Rusya'nın Kırım'ı özel yatırım ve özelleştirme projeleri üzerinden entegre etmeye karşı yönelik girişimlerini destekledikleri, ayrıca ciddi insan hakları ihlali olaylarına karıştıkları nedeniyle uygulamaya konduğunu belirtti. Sputnik'teki haberde belirtildiğine göre yeni yaptırımların hedefinin kim tarafından olduğu konusunda açıklık getirmeyen Volker, "Bunun Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki Donbass bölgesini fiilen kontrol ettiği anlayışına dayalı olan yaptırım biçimindeki ilk adım olması dikkat çekici" diye konuştu.
  Volker önceden de  ABD'nin Ukrayna'daki durum sebebiyle ve ‘Moskova'daki krizi ortadan kaldırmak amacıyla müzakere masasına oturmaya zorlamak' için Rusya'ya 1-2 ayda bir yaptırım uygulama kararı aldığını söylemişti.