MEB 2023-2024 yılı açık öğretim ortaokulu(AÖO) ve açık öğretim lisesi (AÖL) 1.dönem yapılacak yüz yüze yazılı duyusunu yayımlandı.Açık öğretim 1.dönem sınavları duyurusuna göre, açık lise ve açık ortaokul yazılı sınavları Aralık ayında yüz yüze yapılacak.

Milyonlarca açık öğretim öğrencisi günlerdir 1.dönem yapılacak sınavların online mı,yüz yüze mi olacağını merak ediyordu. Ağustos'da "2023-2024 yılı AÖO ve AÖL sınavları yüz yüze mi, online mi?" başlıklı haberde sınavın online değil, yüz yüze olacağını aylar önce duyurmuştuk. Yayınlanan duyuruda, 2023-2024 yılı 1.dönem yazılı sınavların Aralık 2023'de okullarda gözetmen eşliğinde yüz yüze yapılacağı belirtildi.

2023-2024 Yılı 1.Dönem Açık Lise Yüz Yüze Yazılı Tarihleri

Açık lise sınavları 81 il merkezinda üç oturum halinde 2023 Aralık ayında yapılacak.

Açık Lise 1. Oturum Tarihi : 23 Aralık 2023 Cumartesi günü saat 10.00’da
Açık Lise 2. Oturum Tarihi : 23 Aralık 2023 Cumartesi günü saat 14.00’te,  
Açık Lise 3. Oturum Tarihi : 24 Aralık 2023 Pazar günü saat 10.00’da. 

Açık Lise Yazılı Sınav Giriş Belgesi

Adaylar, 18 Aralık 2023 tarihinden itibaren Öğrenci/T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile ; 
 - Açık liseler için https://aolweb.meb.gov.tr/ogrenci_giris.aspx 
 - Açık Ortaokul için https://aionet.meb.gov.tr/OgrenciGiris.aspx  
internet adreslerinden giriş yaparak fotoğraflı sınav giriş belgelerini alabileceklerdir.

Açık Öğretim Ortaokulu (AÖO) ve Açık Lise (AÖL) Sınavları nasıl yapılacak?

- Açık Öğretim Ortaokulu sınavları 2 (iki) oturum, açık öğretim liseleri ise 3 (üç) oturum hâlinde yüz yüze, okullarda yapılacaktır.

-  (Test) Çoktan seçmeli 4 (dört) seçenekli ve her bir ders için ayrı olmak üzere 11 (on bir) sorudan oluşacak testler hâlinde gerçekleştirilecektir. 

-Kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar ve ilaçlar, anahtarlıksız basit anahtar, ulaşım kartları, para, alyans,  şeffaf pet şişe içerisinde bandajı çıkarılmış su ve şeffaf numaralı gözlük hariç; her türlü kesici ve delici alet, ateşli silah, çanta, cüzdan, cep telefonu, her türlü saat, anahtarlık, elektronik anahtar, kablosuz iletişim sağlayan cihaz, kulaklık,  kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş ve diğer takılar, her türlü plastik, metal ve cam eşya, banka kredi kartları, her türlü elektronik ve mekanik cihaz, her türlü müsvedde kâğıt, defter, ders notu, kitap, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar, cetvel, pergel, açıölçer ve benzeri araçlar, yiyecek, içecek ve diğer tüketim maddeleri bulunduran aday sınav binasına alınmayacaktır. 

- Adaylar sınava gelirken yanlarında iki adet siyah uçlu kurşun kalem, silgi ve kalemtıraş bulunduracaklardır. Ayrıca adaylar sınav salonlarına bandajı çıkarılmış şeffaf pet şişe içerisinde su getirebileceklerdir.

- Adaylar sınava; fotoğraflı sınav giriş belgesi ve üzerinde T.C. kimlik numarası yer alan geçerli kimlik belgelerinden biri (nüfus cüzdanı/T.C. kimlik kartı veya geçerlilik süresi devam eden pasaport) ile gireceklerdir. Fotoğraflı sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgelerinden birisi yanında olmayan adaylar sınava alınmayacaktır. 

- Adaylar, nüfus müdürlükleri tarafından verilen fotoğraflı, barkodlu- karekodlu geçici kimlik belgesi/T.C. kimlik kartı talep belgesi ile sınava alınabileceklerdir. 

- Yazılı sınavda sorulan sorular ile cevap anahtarları 27 Aralık 2023 tarihinde www.meb.gov.tr ve/veya http://odsgm.meb.gov.tr, adreslerinden yayımlanacaktır. 

- 24 Ocak 2024 tarihinden itibaren adaylar, Öğrenci/T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile  
- Açık öğretim liseleri için https://aolweb.meb.gov.tr/ogrenci_giris.aspx
- Açık Öğretim Ortaokulu  için https://aionet.meb.gov.tr/OgrenciGiris.aspx internet adreslerinden giriş yaparak  sınav sonuç bilgilerini öğrenebilecektir. 

Açık Lise(AÖL) 1.Dönem İlk Kayıt ve Kayıt Yenileme Tarihleri

ZEKİHABER.COM