Özdebir Yayınları 2024 TYT-AYT Deneme Takvimi Özdebir Yayınları 2024 TYT-AYT Deneme Takvimi

Açık lise'de okuyan, mezun olan öğrenciler üniversite sınavı YKS'de tıp, hukuk gibi puanı yüksek olan bölümleri kazanabilir mi?

Bu sorunun cevabını eğitimci yazar Salim ÜNSAL geçtiğimiz günlerde twitter paylaşımı ile vermiş oldu:

açık lise yks

Görüldüğü gibi 2022 YKS'de 1543 öğrenci hukuk, 591 öğrenci tıp kazanmış. Demek ki, açık lise mezunları isterse her bölümü kazanabilir...Bu sayının içinde elbette 9,10 ve 11.sınıfı fen yada diğer liselere devam edip, 12.sınıfı açık lise olarak okuyan öğrencilerin çoğunlukta oalbileceğini unutmayalım. Ama bu demek değildir ki dört yıl açık lise okuyanlar tıp kazanamaz? Planlı programlı çalışan, hedefe kitlenen her öğrenci kazanabilir.

OF Milli Eğitim Müdürlüğü'nün haberi

"Of Halk Eğitimi Merkezi Açık Lise öğrencisi Ömer Faruk Altun girmiş olduğu Yüksek Öğretim Kurumlar Sınavında Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. 

Of Halk Eğitimi Merkezi Açık Lise öğrencisi Ömer Faruk Altun girmiş olduğu Yüksek Öğretim Kurumlar Sınavında Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı.   Cumapazarı İlkokulu Sınıf Öğretmenlerinden Mehmet Altun'un oğlu olan  Ömer Faruk Altun'un başarısını öğrenen Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş öğrenci ve velisi ile Of Halk Eğitim Merkezinde görüşerek başarıları nedeniyle onları tebrik ederek başarılar diledi. İl Milli Eğitim Müdürü Aktaş görüşmede yaptığı konuşmada; "Öğrencimizi ve onu yetiştiren ailesini bu büyük başarı nedeniyle tebrik ederim. Of Halk Eğitim Müdürülüğü idarecilerini de öğrencimize gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı kutluyorum. Öğrencimiz alacağı eğitimle kendisi, ailesi ve ülkesi için güzel hizmetler yapacağına inanıyorum. Rabbim yar ve yardımcısı olsun. Allah zihin açıklığı versin."dedi."

Yıllara göre açık lisede okuyan öğrencilerin sayıları

Görüldüğü gibi son yıllarda normal liselerden açık liselere geçişte ciddi bir geçiş var. Bu yüzden de geçtiğimiz günlerde, henüz ayrıntılar açıklanmadı ama, MEB bakanı açık liseye geçişlerin zorlaştırılacağını söyledi. Bakalım nasıl bir uygulama getirilecek. Tabloda da görüldüğü gibi genel açık lise öğrenci sayısı açık ara diğer liselere göre önde. İlk kez 2014-2015 yılında imam hatip açık lisede açıldı.

Açık lise öğrenci sayıları

ZEKİHABER.COM