Zeki Haber

Ağız Kokusuna Kesin Çözüm !

Ağız Kokusuna Kesin Çözüm !

Ağızdaki çirkin kokuya kısaca ağız kokusu veya halitosis denir. Ağız kokusuna tek başına bir hastalık demek zordur fakat önemli bir hastalığın belirtisi olabilir.

AĞIZ KOKUSUNU İNCELEYELİM

1.Fizyolojik ağız kokusu

Tüm sağlıklı insalar sabah uyandığında sindirim kanalında biriken gazlar veya dil sırtında üreyen bakterilerin sebep olduğu ağız kokusu ortaya çıkabilir. Dil sırtını fırçalamak ve alışkanlık haline getirmeden çinko içeren ağız gargaraları kullanmak ve sakız çiğnemek bir çözümdür.

2.Patalojik Ağız kokusu

Patolojik halitosisi olan hastalar diş hekimine  müracaat etmeyebilirler. Ağızlarındaki çirkin kokunun ya farkında değildirler, ya tolere etmektedirler veya kabullenmişlerdir. Bununda çeşitleri mevcuttur fakat biz detaya girmeden devam edelim.

AĞIZ KOKUSUNUN SEBEPLERİ

  • Böbrek yetmezliği
  • Şeker hastalığı
  • sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar
  • Metabolizma bozuklukları
  • Zararlı gıdalar tüketmek ve uzun süre aç kalmak

AĞIZ KOKUSUNU ÇÖZMEK ELİNİZDE 

1-Dişlerinizi ve diş etlerinizi koruyun
Diş çürükleri, diş eti iltihapları ağız kokusunun önemli sebeplerindendir. Ağız içi bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için daima ağız kokusuna neden olur. Diş ve diş eti hastalıkları  genelde kötü koku yapar. Bu sebeple diş hekiminizin önerilerini dinleyip mutlaka diş sağlığı ve bakımına önem vermelisiniz.

2-Ağızda var olanprotez veköprüleri kontrol ettirin
Ağız içindeki süresi geçmiş köprü ve diş protezleri zamanla gıda birikmesine yol açacağından kötü kokulara sebep olabilir. Bu nedenle yenilenmesi gerekenleri değiştirmeli, eksik olan dişlerin yerleri için gerekli tedavileri yaptırmalısınız. Ağız kokusu ile mücadelede dişler ve diş sağlığı ilk adımdır.

3-Sakız çiğneyin

Tükürük ağız kokusu ile savaşmanın en kuvvetli yoludur. Yemek parçacıklarını yerinden söküp mideye gönderecek güçlü enzimler, güçlü bakteri öldürücü antibiyotikler vardır. Bu nedenle şeker gibi bazı hastalıklarda, pek çok ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkan kuru ağızlar daima kötü kokuludur. Sabahları niçin ağzınızın kötü koktuğunu merak ediyorsanız işte yanıt; gece boyunca tükürük salgısı azalır ve ağzınızın içindeki yemek parçacıkları uzun süre burada durur. Bakteriler de onları kullanır ve çürütür. Böylece sabahları ağzınız kötü kokar. Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgınızı artırarak ağız temizliğinize yardımcı olur. Nane şekerleri ve tatlı sakızlar genellikle işe yaramaz ve durumu daha da kötüleştirir. Ancak xylitol içeren sakızlar size yardımcı olabilir.

4-Tarçın kullanın
Özellikle içeceklerde tarçın kullanabilirsiniz. Tarçın ağız içi bakterilerle mücadelede önemli bir etkendir. Eğer varsa tarçınlı şekersiz sakızlar da uygun bir tercih olabilir.

5-Daha fazla su için

Genelde yaşla artan vücut kuruması önemli ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çok su içmek onlarca diğer yararının yanında dilinizin kurumasını da önleyerek ağız kokusu ile mücadelede önemli bir etkendir. Su ağız içindeki bakterilerin minimumda tutulması için doğrudan yardımcıdır. Ayrıca tükürük salgısını artırarak da katkı sağlar.

6-Asla burnunuz tıkalı uyumayın
Sinüzit gibi rahatsızlıkları ve burun tıkanmasına sebep olan diğer durumlar geceleri ağızdan nefes almamıza zemin hazırlar. Bu durum ağzı ve boğazı kurutarak bakterilerin üremesi için ideal bir ortam oluşturur. Tükürük azalarak durumu daha kötü hale getirir. Bu nedenle kesinlikle burnunuz tıkalı uyumayın.

7-Basit şeker tüketiminizi azaltın
Beyaz un, beyaz şeker, glukoz,fruktoz şurubu ile tatlandırılmış tüm gıdalar ağız içindeki bakteriler için süper bir nimettir. Bu tür şekerleri çok kolay kullanarak hızla üreyebilirler. Basit şekerler (atıştırmalık tüm şekerli gıdalarda olduğu gibi) diş çürüklerine sebep olur ve ağız sağlığını hızlı bir şekilde bozarlar. Bu nedenle basit şeker tüketiminizi minumum seviyeye indirmelisiniz.. Bu da su içmek gibi size onlarca yararın yanında ağız kokunuzun azalmasına da yardım edecektir

8-Yediklerinizi iyi çiğneyin
Bu sayede yiyeceklerle tükürük salgısı ile karışır ve ağızda yemek parçası kalmasını engeller. Ne kadar çok çiğneme hareketi o kadar çok bakterinin yerinden koparak mideye gitmesine yardımcı olur.

9-Diş ipi kullanın
Diş ipi yardımı ile fırçanın çıkaramadığı yerlerdeki bakteri ve yemek artıklarını alabilirsiniz. Özellikle diş gövdeleri arasındaki dar bölgelerde biriken yemek artıkları hızlı bakteri çoğalmasına neden olabilir.

0-Sigara içmeyin
Tüm hastalıklara davetiye çıkaran sigara burada da önemli bir paya sahip. Sigara içmek ağız kuruluğuna sebep olduğundan ağız kokusunu tetikler. Ayrıca diğer bir ağız kokusu nedeni olan diş eti hastalıklarına da zemin hazırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2019 - 2020 Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.