Ankara Milli Eğitim Müdürü Harun FATSA 2021/2022 eğitim-öğretim yılında %73,93 olan okul öncesi okullaşma oranı, 2022/2023 eğitim-öğretim yılında %90'a ulaştığını söyledi.

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü konuyla ilgili şu açıklamayı web sitesinde yayınladı:

"Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından, çocuklarımızın gelişimi açısından son derece önemli olan okul öncesi eğitime hassasiyetle yaklaşılmakta ve okul öncesi okullaşma oranının ülkemiz genelinde %100'e ulaşması için tüm imkânlar seferber edilmektedir.

İlimizde okul öncesi okullaşma oranı her geçen yıl hızla yükselmekte olup, 2021/2022 eğitim-öğretim yılında %73,93 olan okul öncesi okullaşma oranı, 2022/2023 eğitim-öğretim yılında %90'a ulaşmıştır.

Ayrıca ilimizde 2022-2023 eğitim öğretim yılında 497 yeni anasınıfı dersliği, 108 yeni bağımsız anaokulu açılmıştır. "Benim Oyun Sandığım" projesi ile köy okullarinda okul öncesine erişim olmayan öğrencilere materyal desteğe sunulmuştur. Okul öncesinde eğitime ulaşamayan öğrenciler için "Taşımalı Okul Öncesi Eğitim" ve "Gezici Öğretmen Uygulaması" ilimizde devam etmektedir.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Harun FATSA, okul öncesi çağının bireyin fiziksel, zihinsel, sosyal-duygusal ve dil gelişimini tamamlandığı son derece önemli bir dönemi kapsadığını belirterek, okul öncesi okullaşma konusunda ilimizde; Millî Eğitim Bakanlığımız eğitim politikaları doğrultusunda gerekli çalışmaların titizlikle yapılarak bugünkü duruma gelindiğini söyledi.

İlimizde okul öncesi okullaşma oranının, en kısa sürede %100'e çıkarılacağını, okul öncesine kayıtsız tek bir çocuğumuzun dahi kalmayacağını ve bu durumun sürdürülebilir hale getirileceğini belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz, bu konuda, Millî Eğitim Bakanlığımızın öncülüğünde gerekli tüm çalışmaların hassasiyetle sürdürüldüğünü söyledi."