MEB 2022-2023 yılı 2.dönem Açık lise (AÖL) ve açık ortaokul (AÖO) sınavlarının 24-30 Nisan 2023 tarihlerinde yapılacağını duyurdu. Yayınlanan sınav duyurusunda online sınav sırasında internet kesildiğinde sınavın iptal olup olmayacağı yada nasıl bir işlem yapılacağı belirtilmiş.

Yayınlanan duyuruda açık öğretim öğrencilerinin online (uzaktan) sınavla ilgili merak ettikleri tüm hususlar yer verdi. Ancak yine de açık öğretime devam eden öğrencilerin online sınavla ilgili cevabını merak ettikleri önemli sorular hala var.

Bunlarda biri de "Online açık lise sınavında elektrikler yada internet kesilirse, sınav iptal mi olur yada sınava kaldığımız yerden devam edebilir miyiz?"

Açık öğretim duyurusunda bu konuya şöyle açıklık getirilmiş. Böylece bu soruya da cevap bulmuş olduk.

AÖL-AÖO online sınavda elektrik kesilirse yada internet bağlantısı kesilirse sınava kalınanan sorudan devam edilebilecek mi?

"Öğrenciler sınavlarını tamamlayamadan oturum herhangi bir nedenle (elektrik kesintisi, internet bağlantı sorunu vb.) sonlanırsa bu durumun bir daha tekrarlanmayacağı bir ortamda belirtilen son tarihe kadar “bir defaya mahsus” sınava kaldıkları yerden devam edeceklerdir."