MEB Bakanı Yusuf Tekin, 2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren 1. sınıf kayıtlarının e-okul'dan yapılacağını, sınıf ve şube listeleri sistem tarafından otomatik yapılarak sınıf/öğretmen seçiminin önüne geçileceğini dile getirdi.

Bakan, bu konuda yönetmeliğin haftaya yayınlanacağını söyledi.Ayrıca yayınlanacak yönetmeliğe göre, ortaokulda Türkçe notu 70 olmayan öğrenci sınıf geçemeyecek.

Öğretmenlerin sınıf öğretmeni seçimiyle ilgili görüşleri

"Bakanlık çok güzel bir karar almış bundan sonra şubeler otomatik seçilecek , uygun şekilde yapılırsa son zamanlarda bakanlığın aldığı en güzel karar olur."

"Ya istediği öğretmene çıkmayan veli ondan sonra öğretmeni sürekli oraya buraya şikayet edip  hayatı ona zindan ederse,  Karar güzel gibi ama bu kararla birlikte öğretmenlerin böyle şeyler sebebiyle şikayet edilebilmesini engelleyecek kararların da alınması lazım."

Sınıf öğretmeni seçimiyle ilgili karara itirazlar var

Sosyal medyada sınıf öğretmeni seçiminin engellenmesinin yanlış olacağını dile getirenlerin yorumları:

"Acaba sınıf/öğr. seçmeye neden ihtiyaç duyuluyor diye araştırmak, sorgulamak, çözüm bulmak yerine, iyi eğitim almak isteyen, çocuğunu umursayan velileri zorlamak niye.bunları yapınca eğitimin kalitesi artacak mı?Tabiki hayır bunlar göz boyama ve insanları tüccar özel okula zorlamak"

"Siz çocuğunuzun derse geç  giren sürekli rapor alan, çocuklara bağıran vs bir sınıf öğretmeninde  olmasını istermisiniz."

Yeni müfredat Aralık ayında açıklanacak Yeni müfredat Aralık ayında açıklanacak

"Öğretmen ve akademisyenlerin çocuklarını öğretmen seçerek kayıt yaptırmaları, neden öğretmen seçilir sorusunun yanıtı .Doktor seçebiliyorken öğretmen seçememe yanlıştır.Eğitim hayat kurtarır.İlkokulda agresif öğretmene denk geldiği için okuldan soğuyan oğlumun sınıfını iyi ki"

"Bir sınıf öğretmeni olarak uygulamayı destekliyorum.Umarim Türkiye de uygulanabilir..."

"Bu sistem sadece yoksul olan ve torpil bulamayan halka uygulanır. Zenginler ve torpili olanlar  her zaman olduğu gibi seçmeye devam eder. Biz saf halk da bakan ne adil uygulama getiriyor diye alkışlarız onu."

"Nakil yoluyla bu durumu da delerler. Okul Müdürü velinin istediği öğretmen için okul aile birliği ne bağış ister olur biter... Üstünlerin hukuku işlemiş olur..."

ZEKİHABER.COM