Zeki Haber

AVUSTRALYA’DA BİR GÖL PEMBE OLDU. BAKIN NEDEN.

AVUSTRALYA’DA BİR GÖL PEMBE OLDU. BAKIN NEDEN.

Geçtiğimiz hafta Melbourne’nin kalbinde pembe bir göl görüntülendi.Bilim kurgu filmi olan ” Hayalet Avcıları ” ya da “X Dosyaları ” nın bir sahnesi değildir . Bu gezegenin her yerinde gerçekleşen gerçek doğal bir olgudur. Nedeni ise ”Supersalty” gölde yaşayan ve karotenoid olarak adlandırılan pigmentleri üreten, tek hücreli, tuzu seven bir mikroptur.

Gölü yöneten Parks Victoria’nın   ” Bu görüntü ilginç ve büyüleyici  doğal bir olaydır ” dedi ve bu görüntüyü çok sevdiğini söyledi.

Göl’ün, geçen hafta pembe renk aldı ve havanın soğuması ve Haziran  ayında başlayacak olan yağışlarla  normal rengine dönmesi bekleniyor.

Dr Norman hava sıcak ve kuru olduğunda, bunun yıllık bir olay olduğunu söyledi. Su, tuzlu su gölünden buharlaştıkça, tuzluluk derecesi okyanusunki sekiz veya on katına yükselir (Ölü Deniz sadece altı kattır, bu arada), az sayıda organizmanın yaşayabileceği aşırı bir yaşam alanı yaratır. Westgate Park’ın gölde, tek canlı, tek hücreli bir alg. Tuz yoğunlukları inanılmaz derecede yüksek olduğunda, göle renk veren pigment olan karotenoidler üretmeye başlar. “Karotenoid, klorofil hücrelerini aşan ve fotosenteze yardımcı olan bir çift güneş gözlüğü gibi, klorofillerini korumak için bir filtre görevi görür” diye belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2019 - 2020 Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.