MEBBİS'e Giriş İçin MEB Ajanda Nasıl Kurulur? MEBBİS'e Giriş İçin MEB Ajanda Nasıl Kurulur?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, X sosyal medya hesabından, başvuru kılavuzu geçtiğimiz gün yayınlanan ve başvuru süreci 25 Eylül'de başlayacak '2023 öğretmen kariyer basamakları sınavı' (ÖKBYS) yla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

MEB Bakanı Yusuf Tekin'in 2023 öğretmen kariyer basamakları sınavı ile ilgili önemli açıklaması:

"Öğretmenler Odası sohbetlerimizin en önemli konularından birisi kariyer basamakları oluyor. Bu konuda nihai çözüm için AYM'nin gerekçeli kararını bekliyoruz. Ancak kısa vadeli önümüzdeki sınav için küçük bir düzenleme planlıyoruz. Eğer daha önceki gibi test sınavı yaparsak, bu sınavın bir mali yükü var. Ayrıca en az 10 yıllık bir öğretmenin bir test sınavı ile değerlendirilmesini de doğru bulmuyorum. O yüzden bu konuda hazırladığımız bir formülü önümüzdeki hafta sizlerle paylaşacağız. Hem kanundaki sınav zorunluluğunu aşacak, hem sınav ücreti sıkıntısını ortadan kaldıracak ve hem de genel politikalarımızla uyumlu hızlı çözüm üretmiş olacağız. Böylece öğretmenler odası sohbetlerimizden bir talebi daha hayata geçirmiş olacağız."

öğretmen kariyer basamakları sınavı 2023

Türk Eğitim-Sen Başkanı Takip GEYLAN: "Evdeki Bulgurdan olmayalım!"

Takip GEYLAN X hesabından Bakanın açıklaması üzerine ş umesajı paylaştı:

"EVDEKİ BULGURDAN OLMAYALIM!
Sayın Bakan @Yusuf__Tekin’in, öğretmenlerimizin bir sınavla kariyerinin belirlenmesinin arazlı bir durum olduğu tespitini kıymetli buluyoruz.

Türk Eğitim Sen olarak, yıllardır söylüyoruz: Sınav sadece bilgiyi ölçer. Öğretmenlik, sadece “bilme” değil “öğretme” mesleğidir. Dolayısıyla kariyer belirlenmesinde esas alınması gereken ölçüt deneyim, tecrübe yani hizmet yılı olmalıdır. 5 yılını dolduran öğretmenlerimiz doğrudan UZMAN, 10 yılını dolduran meslektaşlarımız da BAŞÖĞRETMEN olarak değerlendirilmelidir.

Bunun dışında başka formüller aramak, hele ki, (geçmişte gündeme getirilen) “performans değerlendirmesi” gibi subjektif yöntemler var olan sıkıntıları daha da artıracaktır."

Öğretmenlerin bu açıklamaya tepkileri-yorumları:

"Geçen sene atı alan Üsküdar' ı geçti. Bundan sonra kolay kolay vermezler unvan pardon para."

"O zaman niye millete video izlettirdiniz...Bu memlekette ne doğru ki, bu doğru olsun..Geçen yıl uzman yada başöğretmen olanları da  haftaya açıklayacağınız olaya dahil edin...hak sa hak, hadi bakalım..."

"Video izle, belge topla, sınava gir, 15 Ocak tarihini bekle.Polis, komiser olmak için bu kadar imtihan mi oluyor?"

ZEKİHABER.COM