logo

Bankalardan Geriye Dönük 10 Yıllık Hesap Kesim Ücreti Nasıl Alınacak?

Danıştayın hesap kesim ücretini iptalinden sonra güzel bir haber daha geldi.Hesap sahipleri geriye dönük hesap kesim ücretlerini bankalardan talep edebilecekler.

Peki Bankalardan Geriye Dönük Hesap Kesim Ücreti Nasıl Alınacak?

Danıştay 15. Dairesi, bankaların tüketicilerden hesap işletim ücreti almasına yönelik hükmü iptal etti. Vatandaşlar, geçmişe dönük 10 sene içinde kesilen hesap kesim ücretlerini bankalardan talep edebilecekler.

Bu sorunun cevabını haberin devamında okuyabilirsiniz.

Banka hesap işletim ücreti nedir, hangi hesaplara uygulanmaktadır?

Av. Rıdvan Yıldız: Banka hesap işletim ücreti mevduat hesaplarına bankaların; aylık, 3 aylık, 6 aylık, yıllık şeklinde uygulamalarla tüketicilerden kestikleri ücrettir. Bazı bankalar dışında bankaların geneli tüketicilerden bu bedeli tahsil etmektedir. Ya da otomatik fatura ödeme talimatı gibi şartlara bağlamaktadır.

10 yıl geriye dönük hesap işletim ücretlerini kapsıyor!

Bu karardan sonra tüketiciler geçmişte mevduat hesaplarından kesilmiş olan hesap işletim ücretlerini geri alabilecekler mi?

Av. Rıdvan Yıldız: İdari Yargı kararları geriye yürüdüğünden ve 3 Ekim 2014 tarihinde yayınlanan yönetmelikten önce de Hesap işletim ücretinin bir dayanağı olmadığından tüketiciler hesap işletim ücretlerini 10 yıl geriye dönük olarak geri alabilirler. Ancak ticari hesaplar bu kapsamın dışındadır.

AA ’nın haberine göre, Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER), 3 Ekim 2014’te yürürlüğe giren Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 10 ve 13. maddelerinin bazı hükümlerinin iptali istemiyle BDDK aleyhine Danıştayda dava açtı.

Danıştay 15. Dairesi ise tüketicilerden “hesap işletim ücreti” alınmasına yönelik hükmü oy birliğiyle iptal etti. Daire, yönetmeliğin “tahsis ücreti, nakit avans çekim ücreti, kurum ve kuruluşlarına yapılan ödemelere” ilişkin hükmün iptal istemini ise reddetti.

Kararda, yönetmelikte, hesap işletim ücretinin, hesap sayısına bakılmaksızın müşteri bazında tahakkuk ve tahsil edileceğinin vurgulandığı belirtilirken, şu değerlendirmeler yapıldı:

“Açıkça sebebi gösterilip niteliği ortaya konulamayan ‘hesap işletim ücreti’ alınmasını öngören düzenleme, yönetmeliğin dayanağı olan 6502 sayılı Kanun’un 4/3. maddesi ile bu konuda yerleşik yargı kararları çerçevesinde ücret, komisyon ve masrafların haklı, makul ve belgeli olması gerektiği kriterlerine aykırılık teşkil etmektedir.”

Vatandaşlar Ne Yapmalı?

TÜSODER Genel Başkanı Deniz Öner, hesap işletim ücretinin yasal dayamağı olmadığını dile getirirken, 4 yıl süren hukuki mücadelenin sonunda alınan kararın tüketiciler açısından çok büyük bir başarı olduğunu vurguladı.

Söz konusu parayı almak isteyen vatandaşların yapacakları işlemler hakkında bilgi veren Öner, şöyle konuştu:

“Vatandaşlar, geçmişe dönük 10 sene içinde hesap işletim ücreti kesilmişse bunların dekontlarını bankalardan talep etsinler. Vatandaşlar, TÜSODER’in sitesinde söz konusu kararı okuyabilirler. Bu kararla birlikte dilekçe yazarak bankadan iade istesinler. Vatandaşlar, bunu birkaç yolla yapabilirler. Dilekçe yazabilirler, noterden ihtarname gönderebilirler ya da iadeli taahhütlü ile talep edebilirler. Bankaların büyük çoğunluğu bunu ilk başta reddedecektir. O zaman da gelen cevapla ya da cevap vermeseler bile dekontlarıyla kendi talep yazısıyla birlikte ilçe kaymakamlarında bulunan tüketici hakem heyetlerine başvurabilirler”

Başvuru nasıl yapılacak?

Hesap Kesim Ücreti Talep Dilekçesi(10 Yıllık)

Bu hak arama süreci nasıl işlemektedir?

Av. Rıdvan Yıldız: Öncelikle tüketiciler bankalarına başvurup ödedikleri hesap işletim ücretlerinin dekontlarını alıp bankadan iadesini isteyebilirler. Bankalar iade etmediği takdirde bir dilekçe ile Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabilirler.

Tüketici, hesabının olduğu tüm bankalara ayrı ayrı müracaat etmek zorunda mıdır?

Av. Rıdvan Yıldız: Tüketicilerin her banka ve her hesap için ayrı ayrı başvurmaları gerekmektedir.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumunun bu konudaki yeri nedir?

Av. Rıdvan Yıldız: BDDK, Yönetmeliği yayınlayan kurum olarak davanın tarafı olmakla birlikte hesap işletim ücretinin iadesi hususunda bir taraf ehliyeti bulunmamaktadır. İade konusunda taraf ilgili bankalardır.

Söz konusu banka hesabının açık olması gerekir mi?

Tüketici artık hesabı olmayan bir bankadan da geçmişte ödediği ücreti geri alabilir mi?

Av. Rıdvan Yıldız: Tüketiciler son 10 yıl içinde kalmak kaydıyla şu an hesabı bulunmasa bile ödedikleri bedelleri geri alabilirler. 10 yıl zaman aşımı süresi olduğundan bundan önceki bedeller zaman aşımına uğramıştır.

Tüketici Hakem Heyetlerine hangi belgelerle müracaat etmek gerekir?

Av. Rıdvan Yıldız: Tüketici Hakem Heyetine bir dilekçe ve ödeme dekontu ile başvurmak yeterli olacaktır.

Etiketler: »
Share
151 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ