Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarına girecek öğretmenlere başarılar dileyerek, böylece kariyer sınavlarının iptal edilmeyeceğini açıklamış oldu.

Uzman ve Başöğretmenlik Kadrolarına 614 bin 446 başvuru oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan;  "Öğretmenlerimizin 60 yıllık büyük özlemi olan meslek kanununun çıkmasıyla birlikte, uzman ve başöğretmenlik kadrolarına 614 bin 446 başvuru oldu. Bu öğretmenlerimizin büyük bölümü gerekli eğitimleri tamamladılar. Yüksek lisans ve doktora yapmış olan 90 bine yakın öğretmenimiz yapılacak sınavdan zaten muaflar. Diğer öğretmenlerimize sınavı boykot çağrısı yapılmasını, en başta millî iradenin tecelligahı olan Meclisimize saygısızlık olarak görüyoruz. Daha önce de öğretmenler arasında ayrımcılık yaparak onlara hakaret edenlerin bu konudaki gayretlerinin ciddiye alınacak bir tarafı yoktur. Uzman ve başöğretmenlik sınavına girecek tüm öğretmenlerimize şimdiden başarılar diliyorum."

Kılıçdaroğlu öğretmenlere seslendi: Kariyer sınavlarına girmeyin

Kılıçdaroğlu öğretmenlere şöyle dedi: 'Erdoğan, rencide edici sınavı kabul etmeyen öğretmenlere aba altından sopa göstermiştir. Sevgili Öğretmenler, bu ülkenin gözbebeği sizlersiniz. Korkarsanız, ezilirsiniz. Bu muameleye eyvallah ederseniz, ezilirsiniz. Son çağrım, bu sınava girmeyin! Haklarınızı almak mı istiyorsunuz, insanca yaşamak mı istiyorsunuz, mücadele etmeyi bileceksiniz. “Hadi ordan demeyi” bileceksiniz. Bakın o zaman o tehditlerden nasıl dönüyorlar. 600 bin kişisiniz, sizin önünüzde kim durabilir! İlk atacağınız adım sendikalarınıza yönelik olsun. Bazı sendikalar bu rezaletin şakşakçısıdır. Oysa tüm güç sizin elinizdedir. En önce onları hizaya getirin.''

Özür tayini bekleyen öğretmenlere, Erdoğan'dan müjde

Öğretmen özür grubu tayin sonuçları için geri sayım sürerken Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Toplantısı sonrası bir açıklama geldi. Erdoğan, 'Eş durumu ve benzeri taleplerle özür tayinine müracaat eden öğretmenlerimize, başvuruların istisnasız tamamının karşılandığı müjdesini vermek istiyorum' dedi.