15 Temmuz'un kutlandığı gece saatlerinde Akaryakıtta ÖTV fiyatını artıran karar Resmi Gazete'de yayınlandı.Bir kaç gün öncesi beklenen ÖTV tutarlarındaki artış, bazı ürünlerde litre başına 5-6 lirayı buldu.

Tabi yakıttaki bu zam haberi ,bir çok ürüne önümüzdeki günlerde yeni zamların geleceğinin ayak sesleri diyebiliriz! Memur ve emeklinin alacağı yeni maaş zamlarının, böylece, şimdiden nereye gideceği ortaya çıkmış oldu...

16 Temmuz pazar sabahına çok ciddi zamla uyanan hemen hemen herkes şu sorunun cevabını merak etti :"Benzin, mazot ve otogaz neden bu kadar zamlandı?" sorunun cevabı haberimizin devamında...

Benzin, mazot ve LPG otogaz ne kadar zamlandı?

Böylelikle, 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı üzerinden alınan ÖTV tutarı toplamda 7,52 lira, 98 oktan kurşunsuz benzininin özel tüketim vergisi ise litre başına 7,99 lira olacak. Motorinin litresi üzerinden 7,05 lira, LPG otogazda da 5.77 lira ÖTV alınacak.

Kararla, ÖTV tutarları motorinde ve benzinde litre başına 5 lira yükseltilmiş oldu. Düzenlemeden önce benzinden litrede 2,52 TL, motorinden 2,05 TL ÖTV alınıyordu. Bu artışların pompa satış fiyatına yansımasının KDV'si ile birlikte 6 lira olması bekleniyor.

Benzin, mazot ve otogaz neden bu kadar zamlandı?

Kararla ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

"Uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurundaki değişimden kaynaklı akaryakıt ürünlerinde meydana gelen maliyet artışının tüketicinin kullandığı akaryakıt ürünlerine yansımaması ve enflasyonla mücadeleye destek vermek amacıyla ÖTV Kanununa ekli (I) sayılı listedeki malların (akaryakıtlar ve akaryakıt harici petrol ürünleri vb.) maktu ÖTV tutarlarında 2016 yılından itibaren bugüne kadar neredeyse hiç vergi artırımı yapılmamıştır.

Bunun sonucunda benzinde, motorinde ve diğer ürünlerde vergi yükleri %50'leri aşan oranlarda düşmüştür. Ancak günümüzde, deprem afetleri nedeniyle ortaya çıkan ilave finansman ihtiyacının karşılanması ve Hazine nakit rezervinin güçlü seviyede tutulabilmesi için akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünlerinin ÖTV tutarlarının Cumhurbaşkanına verilen yetki sınırları içerisinde güncellenmesi ihtiyacı doğmuştur.

Bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile akaryakıt ürünlerinden alınan ve yaklaşık 7 yıldır artırılmamış olan maktu ÖTV tutarları; benzinde ve motorinde 5 TL, LPG de 4 TL, diğer ürünlerde de bu ürünlerin ÖTV tutarlarında yapılan artış oranları esas alınarak artış yapılmıştır."

Sosyal medyanın gündemi akaryakıta gelen zamlardı!

Başta twitter olmak üzere sosyal medyada zamlara öylesine tepki vardı ki...İsteyen rahatlıkla tepkileri görebilir.16 Temmuz sabahı twitter'ın gündemi akartyakıtta ÖTV zammı


Ünlü ekonomist Özgür DEMİRTAŞ'ın akaryakıtta ÖTV zam haberine tepkisi sadece iki kelimelikti :"Geçmiş olsun.."


Öğrencilere indirimli telefonda üst limit 10 bin TL Öğrencilere indirimli telefonda üst limit 10 bin TL

Haber7.com daki haberlere yapılan yorumlar bile tepkinin ne kadar ileri boyutta olduğunu göstermeye yetiyor. İşte bir kaç yorumdan ekran görüntüsü: