Arapça münazara yarışmasında Türkiye birincisi olan Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi, 3-7 Nisan 2021 tarihlerinde 39 ülkenin katıldığı Uluslararası Arapça Münazara Yarışmasında ülkemizi temsil edecek.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesinin arapça başarısı ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz tarafından 4 Mayıs 2019 tarihinde 10'uncusu düzenlenen Arapça münazara yarışmalarında Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerimiz Türkiye birincisi oldu.

Katar Foundation bünyesinde 5'incisi gerçekleştirilen Uluslararası Arapça Münazara Yarışması geçen yıl salgın nedeniyle yapılamadı.  Bu yıl 3-7 Nisan 2021 tarihlerinde çevirim içi olarak devam eden yarışmada Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri ülkemizi temsil ediyor.

Yarışmada, Arap ülkelerinin tamamı ve bunların dışında Avrupa kıtasından İngiltere, İspanya, Fransa, Almanya, İtalya, İsveç, İsviçre ile ABD, Kanada, Rusya ve Uzak Doğu ülkelerinin de aralarında olduğu 39 ülkeden 40 takım bulunmakta. 

Turnuvada düzgün Arapça konuşmanın yanında mantığın, muhakemenin, delil getirmenin, getirilen delili çürütmenin de katkıları büyük. Yarışmada, iklim değişikliğinde önceliğin mücadele yerine adaptasyona verilmesi, gelişmekte olan ülkelerde devlete ait olan şirketlerin özelleştirilmesi, gelişmekte olan ülkelerde yabancı devletlere ve şirketlere toprak sahibi olmalarına izin verilmemesi konuları ele alınıyor.

Bugün yapılan ikinci ve üçüncü tur karşılaşmalarında ülkemizi temsil eden öğrencilerimiz ikinci turda Kanadalı rakiplerini eleyerek üçüncü tura çıkmaya hak kazandı. Öğleden sonra gerçekleşen üçüncü tur karşılaşmalarında Mauritiuslu rakipleri ile karşı karşıya gelen öğrencilerimiz bu turda da rakiplerine karşı galip gelerek dördüncü tura yükseldiler."

ZEKİHABER.COM