Zeki Haber

Bir Kuş Uçağa Çarptığında Ne Olur?

Bir Kuş Uçağa Çarptığında Ne Olur?

Düşündüğün kadar tehlikeli değil.

Bowling’te yapabileceğiniz en iyi vuruş ‘strake”dir. Bununla birlikte, havacılık jargonunda, bir kuş aniden uçağın yörüngesinden geçtiğinde bir panik olur. Genellikle, sonuç tahmin ettiğiniz üzere kuş için olumsuz olur.

  • Bir kuşun ve bir uçağın çarpışması nadir bir olay değildir. Yeni bir Japonya Hava yolları uçağı New York’a havalandı kuş uçağa çarpınca acil iniş yapmak zorunda kaldı. Başka bir uçak kuş çarpması sonucu Galler’deki Cardiff Hava alanına geri döndü. Bunlar en güncel bir kaç örnek.
  • 2016’da yalnızca Birleşik Krallık’ta 1.835 onaylı kuş çarpma vakası yaşandı – her 10,000 uçuşta yaklaşık sekiz tane. Bunlar hava yolları üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir: kuşlar tarafından vurulan uçaklar, gözle görülür darbe hasarı olmasa dahi tam güvenlik önlemi nedeni ile dikkatlice muayene edilmelidir.
  • Kuş vuruşlarının yalnızca yüzde 5’i uçağa zarar verir. Bununla birlikte, bir önlem olarak, uçurulan uçaklar en yakın hava limanına geri döndürülürler, yolcuların inişi ve yeni bir mürettebat ile başka bir uçuşa devam edilir. Bu olay bir bütün olarak hava yolu trafiğine ve seyahat eden insanlara büyük darbe indirir. Dolaylı maliyetleri bulmak çok zor ancak Transport Canada, Kuzey Amerika’da 500 milyon doların üstünde olduğunu tahmin ediyor.
  • Kuşlar çok yüksekten uçmazlar. 2006 yılında yapılan bir araştırmada kuş çarpmaları, uçağın kalkışın ilk safhalarında ve inişin son safhalarında 150 metrenin altında gerçekleştiği bildirildi. Uçağın hızı bu noktada daha yavaş fakat buda bazı zorlukları beraberinde getiriyor. Hız yavaş olduğu için ani manevralar yapma durumu olmuyor. Uçaklar inanılmaz güçlere dayanacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle mühendisler temkinli olmasına rağmen endişelenilecek hiçbir şey yoktur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2019 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.